Akcie Boeing chytajú druhý dych vďaka novým objednávkam

0
362

Oživenie dopytu

Akcie Boeing včera stúpli o 3% po tom, čo firma oznámila, že vo februári predávala viac ako Airbus a po 14 mesiacoch prvýkrát zaznamenala viac nových ako zrušených objednávok od leteckých spoločností. Tento nelichotivý trend sa začal po dvoch smrteľných nehodách lietadla typu Boeing 737 Max. Americký výrobca však nedodal ani jeden Boeing 787 Dreamliner už štvrtý mesiac po sebe a tento fakt stále slúži ako pripomenutie, že stále čelí tvrdým problémom, ktoré ešte prehĺbila pandémia koronavírusu.

Letecké spoločnosti začínajú plánovať opätovné spustenie cestovania, pretože očkovanie proti Covid-19 získava čoraz väčšie obrázky. Napríklad United Airlines Holdings vo februári si objednala ďalších 25 lietadiel Boeing Max. Celkovo Boeing zaznamenal vo februárovom relatívne veľký nával objednávok, keď prijal objednávky na 82 kusov dopravných lietadiel rôznej veľkosti a typu, od modelu 737 s úzkym trupom až po „monštrum“ 777X.

Firma tiež našla domov pre svoje posledné obrie lietadlo 747-8 Jumbo, vyrobené pred rokmi pre VIP kupujúcich na osobné účely a na ktoré iba padal prach.

xtb

Nevybavené objednávky spoločnosti zaznamenali minulý mesiac nárast o necelých 1% na 4 041 objednávok. Počas prvých dvoch mesiacov tohto roka zaznamenal Boeing 86 objednávok. Akcie Boeingu zareagovali na správu pozitívne a ukončili včerajší deň v pluse o 2,94% na cene $230,61.

Boeing po dlhej dobe prekonal aj Airbus

Európsky výrobca zaznamenal opačné výsledky. Hoci v posledných mesiacoch dominoval v predaji kvôli problémom Boeingu, vo februári získal iba 11 nových objednávok, avšak počet zrušených bol až 92. Hoci, vo februári Airbus odovzdal zákazníkom viac lietadiel ako americký rival – 32 v porovnaní s 22. Všetky dodávky spoločnosti z USA okrem štyroch boli lietadlá Max. Viac ako 160 zo 195 globálnych regulačných orgánov očistilo model Max Boeingu a udelilo povolenie, aby sa vrátilo k nebesiam po prepracovaní systému riadenia letu, uviedol Boeing. Akcie Boeing

Čína je medzi krajinami, ktoré stále zakazujú Max. Boeing od októbra nedodal žiadne Dreamlinery, pretože kontroluje a opravuje výrobné chyby v tryskoch cca 80 lietadiel umiestnených okolo jeho tovární alebo v skladoch. Spoločnosť v utorok zopakovala, že očakáva obnovenie dodávok najmä na konci tohto mesiaca.

„Budeme si naďalej vyžadovať čas a podľa potreby upravíme všetky dodacie plány,“ uviedol Boeing v e-maile. „Neustále a transparentne komunikujeme s našimi zákazníkmi a regulačnými orgánmi.“

Akcie Boeing


Ako sme spomínali akcie Boeing včera uzavreli deň v pluse o 2,94%. Pokračujú tak v relatívne prudkom raste, keď z minuloročného minima v marci vzrástli už takmer o 100%. Zároveň sú však stále cca o 45% nižšie ako boli pri svojich maximálnych úrovniach počas roku 2019.

Ďalšie novinky

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno