Akcie Airbnb

Spoločnosť Airbnb poskytujúca platformu pre zdieľanie ubytovania medzi jednotlivými používateľmi patrí medzi tie podniky, ktoré pandémia koronavírusu zasiahla veľmi tvrdo, keďže cestovanie obmedzila na minimum. Včerajšie kvartálne ohlásenie výsledkov však ukázalo, že vďaka postupnému otváraniu ekonomiky v USA sa Airbnb začína spamätávať, navyše omnoho rýchlejšie ako jej tradiční konkurenti Booking či Expedia, ktorých príjmy v poslednom štvrťroku poklesli o -50%, resp. -44%.

V poslednom štvrťroku rezervácie prostredníctvom firemnej platformy prekonali hranicu 10 miliárd dolárov, pričom príjmy vysoko prevýšili analytické odhady, avšak čistá strata z hospodárenia bola výrazne vyššia ako sa predpokladalo. Akcie Airbnb, ktoré sa začali obchodovať na akciovom trhu v decembri minulého roka sa tešili veľkej priazni a rýchlo sa dostali na úroveň presahujúcu $200 za akciu. Táto cena dávala spoločnosti trhovú hodnotu vyššiu ako je hodnota firmy Booking, ktorá generuje trikrát vyššie ročné tržby a stabilné a vysoké zisky (s výnimkou koronakrízy). Pre porovnanie Airbnb zatiaľ zisk nedosiahol.

Na vysokú cenu akcií Airbnb sme upozorňovali už tesne po vstupe Airbnb na burzu a súčasný akciový výpredaj so sebou stiahol aj akcie Airbnb, ktoré od svojej najvyššej hodnoty poklesli už o -37%. Po ohlásení štvrťročných výsledkov sa obchodujú nižšie o ďalších -0,6%.


Najdôležitejšie čísla

Hrubá hodnota rezervácií: Rezervácie uskutočnené na platforme Airbnb stúpli na $10,3 mld., čím prekonali očakávania v hodnote $7,47 mld.

Výnosy: V prvom štvrťroku 2021 spoločnosť zaznamenala výnosy vo výške $887 mil., čo predstavuje medziročný nárast o +5%. Tento výsledok prekonal analytické očakávania, ktorí predpokladali príjmy na úrovni $719,8 mil.

Čistá strata: Čistá strata spoločnosti sa prehĺbila z -$340,6 mil. na -$1,2 mld., resp. z -$0,58 na -$1,95 na akciu, čo predstavuje nárast straty o 236%. Analytici odhadovali stratu -$1,10 na akciu. Vysoká čistá strata spoločnosti bola spôsobená predovšetkým nákladmi na splácanie dlhu a opčné listy.

Čo čaká Airbnb?

Hoci čísla ukázali, že koncept Airbnb je menej náchylný na obrovské výpadky v globálnom cestovaní ako v prípade spomínanej konkurencie vo forme Bookingu alebo Expedie, obrovská strata vygenerovaná počas jediného štvrťroku by mala optimizmus výrazne ochladiť.

Manažment tvrdí, že ľudia sú pripravení na opätovné cestovanie, z čoho by samotná spoločnosť významne ťažila. Zakladateľ a výkonný riaditeľ podniku Brian Chesky v liste akcionárom uviedol: „Očakávame cestovný odraz, aký sme doteraz nevideli. Cestovanie sa vracia a Airbnb je pripravené.“

Vedenie spoločnosti v správe taktiež vyzdvihlo svoju konkurenčnú výhodu vyhlásením, že Airbnb nie je iba služba pre cestovanie, ale pre bývanie ako také. Firma tým podotýka na fakt, že až 24% vygenerovaných tržieb prichádza nie z krátkodobých rezervácií typických pre cestovanie, ale z dlhodobých prenájmov, ktoré majú trvanie 28 a viac dní a až 50% tržieb z prenájmov dlhších ako 7 nocí.

Táto konkurenčná výhoda môže mať aj do budúcna vysoký význam, avšak trhové ocenenie spoločnosti, ktoré je momentálne na úrovni 83,8 miliardy dolárov sa stále zdá byť vysoké.

Ďalšie kvartálne výsledky, ktoré sme pre Vás spracovali:

xtb
xtb
Predchádzajúci článokRast používateľov Disney+ sklamal Wall Street, akcie klesajú
Ďalší článokAT&T plánuje vytvoriť ďalšieho streamovacieho giganta spojením HBO a Discovery
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno