Kvartálne výsledky

Alibaba, 9. najcennejšia spoločnosť sveta s trhovou hodnotou na úrovni 615 miliárd dolárov, dnes zverejnila svoje štvrťročné výsledky, ktorými uzavrela svoj hospodársky rok 2021. Išlo pritom o očakávanú udalosť, keďže technologický gigant čelil v poslednom roku viacerým dôležitým nepríjemnostiam, ktoré poslali cenu jeho akcií nižšie o viac ako -30%. To znamená, že firma prišla o trhovú hodnotu vo výške takmer 200 miliárd dolárov. Pod výrazný prepad Alibaby sa podpísalo niekoľko dôležitých faktorov. Akcie Alibaba

Medzi nimi napríklad zmarený vstup fintech podniku Ant Group, v ktorom má Alibaba 30%-ný podiel, na burzu v Hong Kongu a jeho následná transformácia na holding, ktorý bude podliehať prísnejším regulačným pravidlám. Ďalšou ranou bola rekordná pokuta za porušenie antimonopolných pravidiel vo výške 2,78 miliardy dolárov, keď regulačné orgány zistili, že spoločnosť vytláča konkurencia na trhu. Posledný problém, ktorému musela spoločnosť čeliť sú zvyšujúce sa regulačné tlaky nie len z čínskej strany, ale aj zo strany USA, keď SEC prijal opatrenia, ktoré donucujú čínske spoločnosti, aby boli ich účtovné závierky overované podľa amerických účtovných pravidiel, inak budú vyradené z ich akciovej burzy.

Tieto problémy stiahli akcie Alibaba na výrazne nižšie ceny napriek výborným výsledkom a rastu, ktoré firma zaznamenávala v posledných štvrťrokoch. Dnes firma vykázala zisk, ktorý nenaplnil očakávania analytikov z hľadiska zisku, ale zaznamenala rast spoločnosti akceleroval už 4. kvartál v rade. Akcie spoločnosti sa dnes obchodujú nižšie o -2,3%.

Najdôležitejšie čísla za kvartál s hospodársky rok 2021

Výnosy: V prvom štvrťroku 2021 Alibaba zaznamenala výnosy vo výške $28,6 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +64%, resp. o +40%, ak sa vylúči efekt konsolidácie Sun Art. Tieto príjmy prekonali analytické predpoklady, ktoré boli na úrovni $27,95 mld. Z hľadiska celého roka tržby boli vo výške $109,48 mld., čo predstavuje nárast oproti roku 2020 o +41%.

Operatívny zisk / strata: Strata z operatívnych činností dosiahla úroveň -$1,17 mld., čo bolo spôsobené pokutou vo výške $2,78 mld. za porušenie antimonopolných pravidiel. Vylučujúc túto jednorázovú udalosť by spoločnosť dosiahla operatívny zisk $1,61 mld. (medziročný nárast +48%). Z hľadiska celého roka operatívny zisk dosiahol úroveň $13,69 mld. (medziročný pokles o -2%).

Čistý zisk / strata: Čistá strata predstavovala -$836 mil., resp. -$0,04 na akciu, čo bolo taktiež spôsobené vyššie spomínanou pokutou. Vylučujúc túto jednorázovú udalosť by čistý zisk firmy vzrástol o +12% na $1,58 na akciu, zatiaľ čo analytici očakávali zisk $1,91 na akciu. Za celý hospodársky rok končiaci v marci 2021, firma zaznamenala zisk vo výške $21,87 mld., resp. $8,35 na akciu. Pri vylúčení dopadu pokuty by sa zisk vyšplhal na $9,94, čo by predstavovalo medziročný nárast o +23%.

Cashflow: Operatívny cashflow za celý rok sa medziročne zvýšil z $25,5 mld. na $35,4 mld. (+39%) a voľný cashflow z $22,1 mld. na $26,4 mld. (+32%).

Zákazníci: Počet ročných aktívnych zákazníkov sa zvýšil na 811 mil., čo je o 32 mil. viac v porovnaní s 2. kvartálom.

V tabuľke nižšie je vidno rozdelenie príjmov spoločnosti. Najväčšou mierou sa na výnosoch Alibaby podieľal online predaj, ktorý bol v roku na úrovni takmer 95 miliárd dolárov. Nasledovala oblasť cloudu s 9 miliardami dolárov, ktorá rástla najrýchlejším tempom (+62,5%). Na konci marca mal čínsky gigant k dispozícií 49 miliárd dolárov v hotovosti alebo hotovostných ekvivalentoch. Akcie Alibaba

 Segment20172018201920202021
Core commerce19,4534,1248,1961,5994,81
Cloud Computing0,972,143,385,659,18
Media & Entertainment2,143,123,593,814,76
Innovation initiatives0,440,524,670,940,74
zdrojové údaje: alibabagroup.com

Slovo manažmentu

„Spoločnosť Alibaba dosiahla vo fiškálnom roku, ktorý sa skončil v marci 2021, historický míľnik jednej miliardy aktívnych spotrebiteľov ročne na celom svete,“ uviedol Daniel Zhang, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Alibaba Group. „Naše celkové podnikanie prinieslo silný rast na zdravých základoch, keď ekosystém Alibaba vytvoril v tomto fiškálnom roku GMV v rekordnej výške 1,2 bilióna dolárov. Takéto úspechy boli postavené na jasných hodnotových propozíciách, ktoré ponúkame spotrebiteľom a obchodníkom. Sme naďalej veľmi nadšení z rastu čínskej spotrebnej ekonomiky, ktorá ťaží z akcelerácie digitalizácie vo všetkých aspektoch života a práce. Naďalej sa budeme zameriavať na zákaznícke skúsenosti a vytváranie hodnôt prostredníctvom inovácií, pretože nasledujeme svoje poslanie uľahčiť podnikanie kdekoľvek v digitálnej ére.“


„Prekonali sme naše ročné usmernenie v oblasti výnosov vo fiškálnom roku 2021 dosiahnutím silného organického rastu výnosov o 32% bez konsolidácie novo získaného Sun Art. Dôvodom bol silný výkon našich hlavných obchodných spoločností, ako aj pokračujúci rast cloudu Alibaba. Náš upravený EBITDA medziročne vzrástol o 25%, zatiaľ čo sme zvýšili investície do nových podnikov a kľúčových oblastí strategického rastu, “uviedla Maggie Wu, finančná riaditeľka spoločnosti Alibaba Group. „Očakávame, že vo fiškálnom roku 2022 vygenerujeme tržby vo výške viac ako 930 miliárd RMB. Vzhľadom na trhový potenciál a naše preukázané schopnosti generovať zisk a peňažné toky plánujeme vo fiškálnom roku 2022 využiť všetky naše prírastkové zisky a ďalší kapitál na podporu našich obchodníkov a investovať do nových podnikov a kľúčových strategických oblastí, ktoré nám pomôžu zvýšiť podiel spotrebiteľskej peňaženky a preniknúť na nové adresné trhy. Akcie Alibaba

Akcie Alibaba


Akcie Alibaba

Ďalšie kvartálne výsledky, ktoré sme pre Vás spracovali:

xtb
Predchádzajúci článokSú polovodičové a čipové akcie podhodnotené?
Ďalší článokZdruženie Facebook Diem sa presúva do USA
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno