Spojenie WarnerMedia a Discovery

Tretí najväčší hráč na trhu v oblasti telekomunikácií v USA – spoločnosť AT&T v roku 2018 doslova vsadil na mediálny priestor, keď kúpil spoločnosť WarnerMedia za 85,4 miliardy dolárov. Táto akvizícia z nej však spravila najzadlženejšiu nefinančnú spoločnosť sveta. Zhruba 3 roky po tejto kúpe by sa však mohla spoločnosť WarnerMedia od svojej materskej firmy AT&T opäť odčleniť. Manažment firmy totiž rokuje o možnej dohode s Discovery.

Dohoda by vyčlenila WarnerMedia, pod ktorú patrí jedno z najcennejších filmových štúdii – Warner Bros, sieť HBO a portfólio káblových kanálov vrátane CNN z materskej spoločnosti AT&T a následne ju zlúčila s firmou Discovery, ktorá sa špecializuje na tvorbu obsahu v oblasti literatúry faktu. Akcionári AT&T by mali vlastniť významný podiel v novej kombinovanej spoločnosti, ktorej hodnota by mohla dosiahnuť 150 miliárd dolárov.

Ak sa transakcia skutočne posunie vpred, generálny riaditeľ spoločnosti John Stankey počas prvých 10 mesiacov vedenia v podstate odstráni 2 najväčšie obchody, ktoré uzavrel jeho predchodca Randall Stephenson. Začiatkom tohto roka firma uzavrela dohodu so súkromnou kapitálovou spoločnosťou TPG s cieľom zbaviť sa 30% podielu v DirecTV za 1,8 miliárd dolárov. Táto služba rýchlo strácala hodnotu, keď len za posledné 2 roky stratila viac ako 7 miliónov predplatiteľov. Pre porovnanie, v roku 2015 ju AT&T získalo za 49 miliárd dolárov.

O záležitosti sa diskutuje v týchto dňoch a v priebehu týždňa by mohli prísť prvé oficiálne vyjadrenia zo strany účastníkov potenciálnej transakcie. Akcie AT&T sa po zverejnení informácií v pre-market obchodovaní obchodujú vyššie o +1,3% a akcie Discovery o +11,95%.

Streamovacia služba HBO Max
Streamovacia služba HBO Max, zdroj obrázku: The Motley Fool

Budúcnosť streamu

AT&T tak má týmto krokom v pláne naďalej upevňovať svoju pozíciu na trhu a rozširovať svoj mediálny biznis, avšak v oddelenej entite. Káblové a lineárne televízne vysielanie v súčasnosti čelí tlakom zo strany streamovacích platforiem, ktoré ich vytláčajú z trhu. Podľa prieskumu spoločnosti MoffettNathanson LLC od roku 2010 asi 35 miliónov domácností zrušilo predplatné balíkov platených televíznych kanálov.

Po rokoch sledovania ako Netflix dominuje streamovaniu sa najväčšie mediálne a technologické spoločnosti rozhodli zabojovať o získanie pozície na trhu so svojimi vlastnými službami. Za posledný rok a pol spustili vlastné streamovacie služby firmy: Disney, Apple, WarnerMedia, Comcast, Discovery a mnohé menšie.

AT&T (WarnerMedia) uviedlo svoju vlajkovú streamovaciu službu len nedávno. Služba HBO Max, ktorá je zatiaľ dostupná iba v USA, predstavuje rozšírenú online verziu prémiového káblového kanála, ktorá je navrhnutá tak, aby súperila s veľkými konkurentmi ako Netflix či Disney+. Počet jej predplatiteľov je aktuálne na úrovni 9,7 milióna a do konca roka by mala byť služba dostupná i v Latinskej Amerike a v niektorých častiach Európy.

Služba Discovery+ dosiahla 15 miliónov predplatiteľov. Pre porovnanie, Netflix má momentálne 208 miliónov platiacich používateľov a Disney+ 104 miliónov.

Akcie AT&T a Akcie DiscoveryĎalšie novinky

xtb
xtb
ZDROJWall Street Journal
Predchádzajúci článokAirbnb sa spmätáva z otrasu pandémie, rezervácie prekonali $10 mld.
Ďalší článokAkcie Airbnb vs. Booking: ktoré sú lepšie pre rok 2021?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno