Rastové akcie v poklese

Hoci akciové indexy ako Dow Jones či S&P 500 sú blízko svojich najvyšších úrovní, technologický akciový index Nasdaq Composite je v od svojho maxima nižšie o cca -9%. Mnohé technologické akcie aktuálne zažívajú výraznejšiu korekciu a tú najväčšiu tie spoločnosti, ktoré sa tešili v uplynulých mesiacoch vysokým špekulatívnym rastom. Tento výpredaj však otvára možnosti nakúpiť mnoho výborných firiem s obrovským potenciálom ak nie lacno, tak minimálne omnoho lacnejšie, pričom v dlhodobom horizonte by mohli priniesť investorom zaujímavé výnosy. V tomto článku sme sa pozreli na 3 takéto rastové akcie. Akcie Snowflake, Akcie Palantir, Akcie Fastly

Akcie Snowflake

Spoločnosť Snowflake pri vstupe na burzu v septembri minulého roka ihneď upútala pozornosť investorov a to 2 vecami. Prvou je výnimočný rastový potenciál vďaka inovatívnym službám a druhou je, že to prilákala pozornosť W. Buffeta a Berkshire Hathaway, ktorý získali 6,1 mil. akcií a 2,2%-ný podiel vo firme. 2,1 milióna akcií Berkshire nakúpila ešte pred prvou verejnou ponukou akcií Snowflake a ďalšie 4 milióny pri IPO za cenu $120.

Je všeobecné známe, že “Veštec z Omahy” sa vyhýba stratovým a agresívnym technologickým akciám ako aj kúpam spoločností bezprostredne po vstupe na burzu a uprednostňuje skôr bezpečné a osvedčené firmy. Wall Street ihneď vycítila, že Snowflake môže byť vskutku výnimočná spoločnosť a hneď v prvý deň obchodovania poslala jej akcie na cenu $250. Šialenstvo okolo Snowflake však pokračovalo a cena akcií sa postupne vyšplhala až na decembrovú úroveň $429. Pri tejto cene bola firma ocenená na neuveriteľných 110 mld. USD pri výnosoch na úrovni cca 400 mil. USD.

Odvtedy sa však akcie Snowflake prepadli o -51,37% a aktuálne sú na svojom minime na cene $208,60. rastové akcie4

Akcie Snowflake
Vývoj tržieb Snowflake z hľadiska roku, jednotlivých kvartálov a charakteru, zdroj obrázku: Snowflake Q4F21 Presentation rastové akcie

Spoločnosť bola založená v roku 2012 a svojim zákazníkom poskytuje skladovanie, zdieľanie a analýzu dát. Systém Snowflake uchováva neštruktúrované a pološtruktúrované dáta, ktoré sa potom dajú využiť v analytike na vytvorenie podrobných prehľadov uložených v ich dátovom sklade. Zdieľanie údajov umožňuje iným podnikom nakupovať a prijímať dáta okamžite na rozdiel od konkurencie. Všetky dátové riešenia firmy sú dostupné z cloudu.

Ak bude korekcia v technologických akciách pokračovať, Snowflake sa potopí ešte nižšie, avšak z dlhodobého hľadiska ponúka spoločnosť výborný potenciál, keďže vďaka svojim inovačným službám je lídrom na svojom trhu. V posledných štvrťročných výsledkoch firma zaznamenala rast tržieb o vynikajúcich +116% a mieru udržania výnosov vo výške 168%. Z hľadiska celého roka tržby vzrástli o +124% a počet firiem z exkluzívneho klubu Fortune 500, ktoré sú zákazníkmi Snowflake sa zvýšil zo 127 na 186.

Akcie Palantir

O spoločnosti Palantir Technologies, ktorá bola založená v roku 2003 a na akciovom trhu debutovala v septembri minulého roka s cenou $9,20 za akciu sme písali taktiež v našom samostatnom článku. Akcie Palantir získali rýchlo popularitu a v januári sa ich cena vyšplhala až na výšku $45, avšak rovnako ako v prípade Snowflake momentálne zažívajú strmý pád. Od svojej maximálnej úrovne sa akcie spoločnosti prepadli o identickú hodnotu ako v predchádzajúcom prípade a teda o -51,37%.

Napriek značnému prepadu aj Palantir v sebe skrýva ohromný potenciál. Firma vyvíja softvéry pre vládny sektor ako aj pre súkromnú sféru, ktoré sú zamerané predovšetkým na analýzu dát. Tá pomáha napr. aj na pomoc pri vyšetrovaní a boji proti terorizmu.

Firemný produkt Gotham predstavuje softvérovú platformu pre úrady v obrannom sektore ako je napr. informačná služba, ktorá umožňuje používateľom identifikovať vzory skryté hlboko v údajoch, od zdrojov spravodajských informácií po správy od dôverných informátorov a zároveň uľahčuje odovzdávanie informácií medzi analytikmi a používateľmi, ktorí plánujú a uskutočňujú reakcie na skutočné hrozby, ktoré boli identifikované v rámci platformy.

Akcie Palantir
Kľúčové ukazovatele dosiahnuté za rok 2020, zdroj obrázku: Q4 2020 Business Update rastové akcie

Spoločnosť taktiež ponúka softvér Foundry, ktorý transformuje spôsoby fungovania organizácií vytvorením centrálneho operačného systému pre ich dáta a umožňuje jednotlivým používateľom integrovať a analyzovať údaje, ktoré potrebujú, na jednom mieste. Produkty Palantiru sa v súčasnosti využívajú taktiež na analýzu dát ohľadom pandémie a následnom modelovaní či predikcii ďalšieho vývoja a určovania ohnísk nákazy.

Palantir dosiahol v roku 2020 rast tržieb o +47% na úroveň 1,09 miliardy dolárov, pričom 56% príjmov tvoria verejné zákazky a 44% súkromný sektor. V poslednom kvartáli sa vývoj mierne spomalil, keď podnik zaznamenal tržby vo výške 322 mil. dolárov, čo je nárast o +40% oproti minulému roku, avšak väčšinu rastu tvorili kontrakty s vládnymi agentúrami. Práve obavy z pomalého vývoja v súkromnom sektore spôsobil vrásky niektorým akcionárom spoločnosti. Negatívne zobrali akciové trhy i výpredaj akcií manažmentom hneď po uvoľnení obmedzenia predaja, ktorý sa týkal vedenia spoločnosti a v čase, keď bolo uvoľnených taktiež zvyšných 80% firemných akcií. Rastové akcies

Medzitým sa podniku podarilo uzatvoriť dôležité partnerstvá s dôležitými americkými spoločnosťami IBM a 3M. Predajný tím IBM o počte cca 2 500 ľudí by mal ponúkať softvér Palantiru, pričom cieľom tejto dohody je nakopnúť vyšší rast príjmov i v súkromnej sfére. Spoločnosť 3M sa zase rozhodla využiť platformu Foundry na digitálnu transformáciu, ktorá bude pomáhať pri budovaní dynamického dodávateľského reťazca umožňujúc reagovať pružne na zmeny v dopyte globálneho výrobcu.

Akcie Fastly

Akcie Fastly patrili medzi tie najlepšie v predošlom roku, keď vzrástli o výborných +301,52% a z najnižšej hodnoty v priebehu roka sa dostali z úrovne $17,12 na akciu za $136,50 za akciu, čo predstavuje nárast o takmer +800%. Avšak aktuálne cena akcií, ktorá rýchlo vzrástla ešte rýchlejšie klesá a momentálne sa obchodujú akcie Fastly na cene $64,50 za akciu, čo značí pokles o -52,75%.

Spoločnosť je z hľadiska tržieb najmenšia v tomto zozname, avšak aj v nej driemu výborné rastové možnosti. Fastly prevádzkuje špičkovú cloudovú platformu na spracovanie, vývoj a zabezpečenie aplikácií svojich zákazníkov s názvom Edge Cloud. Táto programovateľná platforma umožňuje vývojárom vytvárať, zabezpečovať a poskytovať digitálne produkty a služby ako sú napr. webové stránky či aplikácie. Dnes Edge Cloud vybavuje stovky miliárd internetových požiadaviek denne. Rastovými akciami

Akcie Fastly
Zdroj obrázku: Medium

Vďaka pandémii a transformácii biznisu smerom k online sfére, dopyt po službách Fastly prudko vzrástol. Na platforme EdgeCloud fungoval donedávna napr. i dnešný fenomén menom TikTok, ktorý bol najväčším zákazníkom Fastly a generoval až 10% firemných tržieb, avšak čínska aplikácia sa stiahla z dôvodu napätia medzi Čínou a USA.

Hoci strata TikToku bola prespoločnosť relatívne silným úderom, aj tak dosiahla v roku 2025 výborný medziročný nárast tržieb o +45% na 291 miliónov dolárov a počet zákazníkov sa zvýšil za posledný štvrťrok z 2 047 na 2084. Takisto sa zvýšili priemerné výdavky zákazníkov platiacich na platforme Edge Cloud a to zo 753 tisíc dolárov na 782 tisíc dolárov. Aktuálne je trhová hodnota podniku na úrovni 7,39 miliardy dolárov. Rastové akcie

xtb
xtb
Predchádzajúci článokIkona Wall Street, R. Dalio vidí vysokú pravdepodobnosť v tom, že Bitcoin bude zakázaný
Ďalší článokBudú akcie Box predané a stiahnuté z burzy alebo ich zachráni digitálne podpisovanie?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno