Ray Dalio a Bitcoin

Miliardár a investor Ray Dalio, zakladateľ najväčšieho hedžového fondu na svete – Bridgewater Associates, ktorý spravuje aktíva vo výške 150 miliárd dolárov uviedol, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že Bitcoin bude postavený mimo zákon, podobne ako v prípade, keď americká vláda zakázala súkromné ​​vlastníctvo zlata. Tohto investora sme taktiež zaradili do nášho rebríčka 10 najlepších investorov všetkých čias.

Ako Dalio zdôrazňuje vo svojej pripravovanej knihe „Meniaci sa svetový poriadok“, zákon o rezervách zlata z roku 1934 znemožňoval jednotlivcom vlastniť zlato „pretože vládni predstavitelia nechceli, aby zlato konkurovalo peniazom a úverom ako zásobárňou bohatstva.“

Niečo podobné sa môže stať s Bitcoinom, ktorého popularita rastie už aj medzi inštitucionálnymi investormi z dôvodu vysokého nárastu štátnych dlhov, nízkych úrokových sadzieb, veľkej likvidity a stimulov. V zásade sa dá povedať, že investori, ale aj bežní ľudia nevidia Bitcoin už iba ako možnosť špekulovania a rýchleho zbohatnutia, ale ako alternatívne zlato, ktoré plní funkciu úschovy hodnoty.

Negatíva a riziká spojené s kryptomenami

Skeptici kryptomien už dlhodobo kritizujú túto inováciu z dôvodu, že digitálne meny by mohli narušiť súčasný finančný systém a nástroje monetárnej politiky centrálnych bánk, ktoré pomocou hladiny peňazí v ekonomike dokážu ovplyvňovať hospodársku náladu. Tento skeptický bod, na ktorý narážajú kryptomeny spomenul v rozhovore pre Yahoo Finance aj Dalio: „Každá krajina si cení svoj monopol na kontrolu ponuky a dopytu peňazí. Nechcú, aby iné peniaze fungovali alebo súťažili, pretože veci sa môžu vymknúť spod kontroly. Takže si myslím, že je pravdepodobné, že ho za určitých okolností postavia mimo zákon tak, ako bolo zakázané zlato.“

Ray Dalio sa vyjadril pomerne negatívne smerom k Bitcoinu v čase keď jeho cena vystúpila na úroveň 56 500 USD po tom, čo Elon Musk oznámil, že prostredníctvom neho bude možné nakupovať modely Tesla.


Americký miliardár taktiež poukázal na to, že indická vláda v súčasnosti plánuje úplne zakázanie kryptomien. Ak by sa v budúcnosti potvrdili slová úspešného investora, bol by to masívny úder pre všetky digitálne meny, keďže vládny zákaz by výrazne znížil dopyt po nich.

Na záver však Dalio vyzdvihol niektoré pozitíva ohľadom najdrahšej kryptomeny: „Bitcoin sa osvedčil za posledných 10 rokov, dosiaľ nebol hacknutý. Celkovo teda fungoval dobre, vďaka čomu si vybudoval množstvo nasledujúcich. Je to alternatíva, v istom zmysle ako úschova bohatstva. Je to ako digitálna hotovosť a to sú plusy.“

xtb
ZDROJFinance Yahoo
Predchádzajúci článokAkcie Nike vs. Adidas, ktoré sú lepšie?
Ďalší článok3 rastové akcie, ktoré sa prepadli o viac ako 50%
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno