Na dosiahnutie 2 % cieľa inflácie bude potrebné ďalšie zvýšenie sadzieb

Predseda Federálneho rezervného systému (FEDu) Jerome Powell v utorok uviedol, že „proces dezinflacie“ v americkej ekonomike sa začal a povedal, že na to, aby sa inflácia vrátila späť na jej 2-percentný cieľ, bude pravdepodobne potrebné ďalšie zvýšenie sadzieb. V rozhovore Powell zopakoval svoje pripomienky z minulého týždňa týkajúce sa inflačných tlakov a povedal: „Dezinflačný proces sa začal. Začal sa v sektore tovarov, ktorá tvorí asi 25 % ekonomiky.“ Powell dodal, že tento proces „zaberie dosť času a vôbec nebude jednoduchý.“

Na otázku ohľadom piatkovej správy o decembrových pracovných miestach, ktorá je v súčasnosti viac preberaná, než sa očakávalo, sa šéf FEDu vyjadril, že „silný trh práce poukazuje na fakt, že dezinflácia (znizovanie inflácie) je proces, ktorý si značné časové obdobie. Trh práce je mimoriadne silný.“ Následne dodal že „inflácia začala klesať práve z dôvodu silného trhu práce.“ Napriek tomu Powellove komentáre nenaznačovali, že by piatková správa o vytvorených pracovných miestach zmenila prístup centrálnej banky k budúcemu zvyšovaniu sadzieb.

Predseda Federálneho rezervného systému vydal aj varovanie, že ak budeme aj naďalej dostávať správy o vyššej inflácii alebo správy o vytváraní nových pracovných miest, možno budú musieť zvýšiť sadzby viac, ako predpokladajú trhy a analytici. Šéf FEDu tvrdí, že sila trhu práce je štrukturálna a je do istej miery spôsobená pandémiou, ktorá zastavila imigráciu a prispela k nedostatku pracovníkov v USA. Myslí si, že tieto tlaky teraz začínajú ustupovať. A zatiaľ čo trh práce zostáva silný, tak zvyšovanie miezd klesá.

Ďalšie zvyšovanie sadzieb FEDu

Powellove komentáre prichádzajú necelý týždeň po poslednom zasadnutí Fedu, na ktorom centrálna banka zvýšila úrokové sadzby o ďalších 0,25 %. Toto bolo druhé zasadnutie Fedu, ktoré spomalilo tempo zvyšovania úrokových sadzieb. V decembri centrálna banka zvýšila sadzby o 0,50 %. Na každom z predchádzajúcich 4 zasadnutí Fed zvýšil sadzby o 0,75 %. Na tlačovej konferencii po tomto rozhodnutí Powell zdôraznil, že v ekonomike sa začínajú objavovať známky „dezinflácie“.

Na otázku, ako dlho môže trvať, kým sa inflácia vráti k 2 % cieľu Fedu, Powell naznačil, že tento cieľ bude pravdepodobne naplnený budúci rok. Powell tiež poznamenal, že bude pravdepodobne trvať niekoľko rokov, kým sa nafúknutá súvaha Fedu, ktorá sa v súčasnosti pohybuje na úrovni 8,4 bilióna dolárov, zničí.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokXTB zavádza nový cyklus zameraný na obchodovanie s komoditami
Ďalší článokMicrosoft páli späť na Google spustením nového prehliadača Bing s podporou ChatGPT
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno