Akvizícia

Spoločnosť Uber, ktorej sme sa venovali taktiež v našej analýze oznámila, že sa dohodla na kúpe poskytovateľa logistických a technologických služieb Transplace kombináciou hotovosti a akcií v hodnote zhruba 2,25 miliardy dolárov (1,9 miliardy eur). Uber by mal za Transplace zaplatiť súkromnej investičnej spoločnosti TPG 750 miliónov dolárov prostredníctvom vlastných akcií a zvyšok transakcie hotovosťou.

Keďže americký podnik známy predovšetkým svojimi službami zameranými na zdieľanie prepravy medzi cestujúcimi a na donášku jedla, potravín a nápojov stále negeneruje zisk, plánuje hotovostnú transakciu pokryť z cudzích zdrojov, konkrétne emisiou dlhopisov.

Dohoda podľa Uberu vytvorí jednu z popredných platforiem logistických technológií a posilní doručovaciu, nákladnú divíziu Uber Freight, zameranú na prepájanie firiem, ktoré potrebujú doručiť tovar s prepravcami. Taktiež by jej mala pomôcť dosiahnuť rentabilitu.

Tento segment tvoril stále len veľmi malú časť príjmov podniku v roku 2020. Výnosy z dopravných služieb boli v predchádzajúcom roku na úrovni 1 miliardy dolárov a tvorili zhruba 9% celkových príjmov Uberu.

Uber Freight

V oblasti sprostredkovania nákladnej dopravy navyše firma čelí silnej konkurencii tradičných hráčov na trhu, ale aj technologicky zameraných startupov Convoy a Transfix.

Šéf Uber Freight, Lior Ron vo vyhlásení uviedol, že kombinácia s Transplace „spojí najlepšie doplnkové technologické riešenia vo svojej triede a prevádzkovú dokonalosť … to transformuje celé dodávateľské reťazce prepravcov, zabezpečí prevádzkovú odolnosť a zníži náklady v čase, keď to bude dôležité najviac. “

Uber vývoj tržieb

Uber vlani na jeseň predal podiel Uber Freight v hodnote 500 miliónov dolárov investorom v rámci súkromného financovania a minulý rok prestal so sprostredkovaním nákladnej dopravy v Európe.

Podľa Benjamina Gordona, výkonného riaditeľa investičnej spoločnosti BG Strategic Advisors, investičnej spoločnosti, ktorá poskytuje poradenstvo v oblasti fúzií a akvizícií v logistickom sektore, kombinácia posunie Uber Freight bližšie k dosiahnutiu zisku a to vďaka širokej ponuke služieb a zmlúv so zákazníkmi.

„Získavajú vedúce postavenie na trhu a získavajú príležitosť dosiahnuť ziskovosť,“ uviedol. „Majú teraz schopnosť ísť na trh s udržateľným obchodným modelom. Byť sprostredkovateľom nákladnej dopravy s nízkou maržou, kde iba znižujete cenu, je skvelý spôsob, ako získať podiel na trhu, ale je to zlý spôsob, ako sa dostať k ziskovosti.“

Akcie Uber


Akcie Uber v doterajšom priebehu roka 2021 ďaleko zaostávajú za širším trhom, keď poklesli o -6,73%, čo je výrazne menej ako akciový index S&P 500, ktorého cena stúpla o +16,04%. Nachádzajú sa zároveň -25,7% pod svojou maximálnou úrovňou na cene $47,5 za akciu, čo spoločnosti dáva trhovú kapitalizáciu 89,3 miliardy eur.

Aktuálne sa obchodujú akcie Uber za 8,08 násobok ročných tržieb na akciu (P/S). Napriek absencii zisku či pozitívneho cashflowu sú analytici ohľadom budúcnosti firmy optimistickí, keď zo 41 analytikov až 33 má pre akcie podniku stanovený rating BUY. Ich cenový cieľ sa pohybuje v rozmedzí od $30 do $80, pričom ich priemerný cenový cieľ je na hodnote $69,53, čo je o +46,4% viac ako je súčasná cena akcií na trhu.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokTwitter prekvapil a prvýkrát prekonal hranicu 200 miliónov denných používateľov
Ďalší článokKam až je ochotná Čína zájsť? Vzdelávanie čaká tvrdá regulácia
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno