Nové prírastky v indexe S&P 500

Rebalansácia váh v rámci indexu S&P 500 sa uskutočňuje raz štvrťročne. Presnejšie povedané, rebalansácia prebieha po zatvorení trhu každý tretí piatok v marci, júni, septembri a decembri. Tento proces zabezpečuje, že index reflektuje aktuálne trhové podmienky a zachováva si svoju štruktúru zloženú z 500 najväčších verejne obchodovaných spoločností v Spojených štátoch podľa trhovej kapitalizácie. V rámci najnovšej rebalansácie váh sa spoločnosti KKR, CrowdStrike a GoDaddy pripoja k indexu S&P 500. Tieto spoločnosti nahradia firmy ako Robert Half, Comerica a Illumina. Zmeny nadobudnú účinnosť pred začiatkom obchodovania v pondelok 24. júna.

Inklúzia, teda proces pridania spoločnosti KKR do S&P 500, zdôrazňuje masívny rast podnikania v oblasti súkromných investícií v posledných rokoch. KKR, založená v roku 1976 Henrym Kravisom, Jeromom Kohlbergom a Georgeom Robertsom, nedávno predstavila plán na dosiahnutie najmenej 1 bilióna USD v správe aktív za päť rokov.

KKR vykonáva širokú škálu investičných aktivít, vrátane nákupu podielov v spoločnostiach (private equity), správu verejných cenných papierov, nehnuteľností, infraštruktúry a energetických projektov. Ich cieľom je zvyšovať hodnotu portfóliových spoločností prostredníctvom zlepšenia ich prevádzky, rastu a strategických iniciatív. Spoločnosť je známa aj tým, že poskytuje financovanie pre expanzie a akvizície, pomáha podnikom rásť a zvyšovať ich trhovú hodnotu​. Na správu o zaradenia do indexu akcie firmy reagovali rastom o 6,5 %.

Ďalšou novou spoločnosťou v známom indexe bude CrowdStrike. Firma je jedným z lídrov v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Tomuto sektoru sa dostáva viac pozornosti pred prezidentskými voľbami, ktoré sa budú konať po celom svete v tomto roku. Firmy zaoberajúce sa kybernetickou bezpečnosťou sa v súčasnosti pripravujú na prichádzajúcu vlnu hackerov. Podľa analytikov by mali výdavky federálnej vlády na kybernetickú bezpečnosť v roku 2024 vzrásť. Trhová kapitalizácia firmy v minulom roku vzrástla o 150 % a v tomto roku zatiaľ takmer o 40 %. Akcie firmy na správu reagovali rastom o 5,5 %. Spoločnosť sme zaradili do nášho výberu 3 najlepšie kyberbezpečnostné akcie:

Podobne ako v prípade Crowdstriku aj firma GoDaddy ťaží z rastúceho záujmu investorov o softvérové spoločnosti v snahe zachytiť rast cloud computingu a umelej inteligencie. GoDaddy je americká technologická firma, ktorá poskytuje širokú škálu služieb. Je známa najmä ako registrátor domén a poskytovateľ webhostingu, ale ponúka aj množstvo ďalších produktov a služieb. Za posledný rok si akcie firmy pripísali viac ako 90 % a na správu o zaradení do indexu S&P 500 zareagovali rastom o takmer 3 %.

Dôvody a dôsledky pre trh

Index S&P 500 vzrástol o v máji 4,8 %, čo prispelo k jeho najlepšiemu májovému výkonu od roku 2003. Tento široko sledovaný index zahŕňa 500 najväčších amerických spoločností a jeho rast naznačuje všeobecnú silu trhu. Od začiatku roka si pripísal už 12,7 % a prekonáva tak svoje historické maximá. V poslednom období rast indexu poháňajú akcie “Magnificent Seven“. Bich Tech akcie alebo ak chcete „Veľká sedmička“, Apple, Alphabet, Microsoft, Amazon, Meta, Tesla a Nvidia v súčasnosti tvoria až 29,7 % trhovej kapitalizácie indexu S&P 500 a to veľkú sedmičku potápala Tesla. Tá sa potyká s cenovou vojnou v Číne a jej akcie od začiatku roka odpísali takmer tretinu hodnoty. 

Trio nových prírastkov v indexe S&P 500: KKR, CrowdStrike a GoDaddy
Zdroj: Finviz

Aby sa spoločnosti kvalifikovali do indexu S&P 500, musia byť vysoko likvidné americké firmy s trhovou kapitalizáciou najmenej 18 miliárd USD a spĺňať kritériá ziskovosti, likvidity a podielu akcií vo voľnom obehu. Podľa metodológie z mája sú prahové hodnoty pre index S&P MidCap 400 medzi 6,7 miliardy a 18 miliárd USD a pre index S&P SmallCap 600 medzi 1 miliardou a 6,7 miliardy USD.

Inklúzia do indexu S&P 500 je čoraz dôležitejšia pre firmy v prostredí, kde dominujú pasívne investičné fondy. Pasívny fond je taký, ktorý nakupuje diverzifikovanú skupinu akcií a drží ich dlhodobo, napríklad podielové fondy a fondy obchodované na burze, ktoré replikujú index S&P 500. O tejto problematike sme Vás informovali v článku nižšie:

Pasívne fondy teraz predstavujú približne 60 % čistých aktív všetkých amerických akciových fondov. Pre porovnanie, na začiatku 90-tych rokov predstavovali 4 %. Stali sa totiž lacnejšími pre ľudí, ktorí chcú investovať, čo zvyšuje prístup ľudí na trhoch, a to znamená, že peniaze pravidelne prúdia na trh a udržujú ceny akcií vysoké.

Miesto v prestížnom indexe zvyšuje profil investora spoločnosti a zväčšuje likviditu obchodovania, čo môže potenciálne zvýšiť cenu jej akcií. Naopak, vylúčenie z indexu môže negatívne ovplyvniť ceny akcií, keď sú pasívni investori nútení predať akcie a prispôsobiť sa novej kompozícii S&P 500.

Zmeny v indexe S&P 500 s príchodom spoločností KKR, CrowdStrike a GoDaddy reflektujú dynamiku trhu a rastúci význam softvérových a investičných firiem. Inklúzia do indexu S&P 500 prináša významné výhody pre spoločnosti, ako je zvýšená viditeľnosť a likvidita, zatiaľ čo vylúčenie môže mať negatívne dôsledky. Tieto zmeny odrážajú rastúci trend digitálnej transformácie a dopytu po technológiách, čo bude pravdepodobne pokračovať aj v nasledujúcich rokoch.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Spomínané spoločnosti si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokDiverzifikácia: Kľúč k úspešnému investovaniu
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno