Akciový trh je drahým, môže však tak zostať ešte dlho
Index S&P 500 od októbra 2023 (najnižší bod za viac ako rok) vzrástol o takmer 30 %. Index v posledných mesiacoch rástol na základe úspechu veľkých technologických spoločností, pričom najnovší impulz prišiel od spoločnosti Nvidia, ktorej akcie vo štvrtok vzrástli o 10 % po zverejnení pozitívnych kvartálnych výsledkov. Veľkí technologickí hráči rastú vďaka rozvoju umelej inteligencie.
Ekonomika naďalej rastie, čo zvyšuje aj hodnotu netechnologických akcií, aj keď miera inflácie klesá. To znamená, že Federálny rezervný systém (FED) pravdepodobne nebude musieť ďalej zvyšovať úrokové sadzby, čím sa zachová dopyt po tovaroch a službách, aj keď sa v poslednej dobe už objavili vyjadrenia na možné zvyšovanie úrokových sadzieb.
Momentálne sa index S&P 500 obchoduje takmer na 21-násobku súhrnných budúcich ziskov (takzvané Forward P/E ratio). Tento násobok je takmer na najvyššej úrovni od konca roku 2021 a je nad 20-ročným priemerom 15,9-násobku. Nie je nič zlé na nadpriemernom ocenení, pokiaľ sú úrokové sadzby nízke, čo zvyšuje hodnotu budúcich ziskov. Ale 10-ročný výnos z amerických štátnych dlhopisov nie je nízky, je na úrovni 4,4 %, len niekoľko desatín percentuálneho bodu pod viacročným maximom. To znamená, že hodnotenie akcií by malo byť bližšie k dlhodobým priemerom, avšak vidíme, že sú oveľa vyššie. Na obrázku nižšie je zobrazený ukazovateľ Forward P/E v rámci S&P 500.
V prvom rade, najdrahšie akcie, teda akcie veľkých technologických spoločností, predstavujú nezvyčajne veľké percento indexu. Technologický sektor zahŕňa bilióny USD trhovej hodnoty. Okrem miláčika Wall Street, Nvidie, tvoria veľké percento aj firmy ako Apple, Microsoft, Meta, Amazon, Alphabet a dokonca aj výrobcovia čipov Broadcom a Advanced Micro Devices, ako aj softvérový gigant Salesforce. Celý sektor predstavuje približne 30 % celkovej trhovej hodnoty S&P 500, čo je približne jeho najväčšie zastúpenie od začiatku tohto milénia. Takže tento sektor významne prispieva k vyššiemu násobku celého indexu.
To znamená, že pokiaľ tieto spoločnosti naplnia svoje predpokladané ocenenia, index S&P 500 zostane drahý aj naďalej, na základe tejto metriky. Analytici očakávajú, že zisky technologického sektora budú tento a budúci rok rásť ročne o 16 %, čo predstavuje približne dvojnásobok očakávaného rastu pre všetky netechnologické spoločnosti. Analytici tiež očakávajú, že tieto spoločnosti by mali udržať dvojciferný percentuálny rast ziskov ešte niekoľko rokov.
Akcie a fondy
Ďalším faktorom podporujúcim súčasné úrovne hodnotenia je, že do trhu teraz pravidelne prúdi veľké množstvo peňazí prostredníctvom pasívnych akciových fondov. Pasívny fond je taký, ktorý nakupuje diverzifikovanú skupinu akcií a drží ich dlhodobo, napríklad podielové fondy a fondy obchodované na burze, ktoré replikujú index S&P 500. To je v kontraste s aktívnymi fondmi, kde manažéri fondov nakupujú a predávajú akcie podľa svojho uváženia.
Pasívne fondy teraz predstavujú približne 60 % čistých aktív všetkých amerických akciových fondov. Pre porovnanie, na začiatku 90-tych rokov predstavovali 4 %. Stali sa totiž lacnejšími pre ľudí, ktorí chcú investovať, čo zvyšuje prístup ľudí na trhoch, a to znamená, že peniaze pravidelne prúdia na trh a udržujú ceny akcií vysoké.
„Nízkonákladový prístup na trh vo forme nižších obchodných provízií a investorov, ktorí sú menej citliví na ceny, vzhľadom na významný rast indexových fondov, naznačuje o niečo vyššie prémiové ocenenie v porovnaní s históriou,“ napísal Keith Lerner, spolupredseda investičného oddelenia Truist, Dodal, že vyššie mzdy ľudí prispievajú k vyššiemu oceneniu bez ohľadu na trhové hodnotenie.
Nakoniec existuje niekoľko faktorov, kvôli ktorým sú investori ochotní platiť vyššiu prémiu za vlastnenie S&P 500. Niektoré sú fundamentálne, zatiaľ čo iné sú zakorenené v tom, ako sa peniaze teraz pohybujú. Kľúčovou otázkou pre opatrného investora je, ako dlho môžu Big Tech firmy udržať svoj prudký rast. Rast ziskov sa môže meniť, môže spomaliť, ale spôsob, akým ľudia investujú svoje peniaze, sa pravdepodobne meniť nebude.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností si môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.