Kvartálne výsledky

Kvartálna sezóna je už v plnom prúde a jednou z najočakávanejších udalostí tohto týždňa bolo včerajšie zverejnenie štvrťročných čísel spoločnosťou Netflix. Streamovací gigant sa v poslednom čase nachádzal v nemilosti investorov, pretože mu začali ubúdať predplatitelia. To na trhu vyvolalo napätie či je budúcnosť firmy skutočne tak žiarivá a aký veľký vplyv na nu má vzostup konkurencie v podobe služieb Disney+, HBO MAX, Amazone Prime Video, atď.

Rovnako ako v druhom štvrťroku Netflix pozitívne prekvapil aj v tom treťom. Spoločnosť prekonala odhady analytikov z hľadiska tržieb i zisku a vykázala zároveň pozitívny cash flow. Akcie Netflix zareagovali na zverejnenú správu o ziskoch v rozšírenom obchodovaní rastom o +14,38 % na $275,50.

Najdôležitejšie čísla

Počet predplatiteľov: Počet predplatiteľov sa v 3. štvrťroku 20222 zvýšil medziročne o +4,5 % z 2013,56 MIL. na 223,09 MIL. Za posledný kvartál počet používateľov stúpol o 2,41 MIL, pritom sa očakával prírastok 1 MIL.

Výnosy: Tržby Netflixu boli vo výške $7,93 MLD., čo predstavuje medziročný nárast o +5,9 %, keď boli negatívne ovplyvnené výmenným kurzom silnejšieho doláru voči iným svetovým menám. Konsenzus analytikov bol na úrovni $7,85 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk oproti rovnakému obdobiu z predchádzajúceho roka klesol o -12,6 % z $1,76 MLD. na $1,53 MLD. Prevádzková zisková marža sa znížila z 23,5 % na 19,3 %.

Čistý zisk: Čistý zisk sa medziročne znížil o -3,5 % z $1,45 MLD. na $1,40 MLD, resp. z $3,19 na $3,10 na akciu. Na Wall Street sa prognózoval zisk $2,22 na akciu.

Cash Flow: Operatívny cash flow vzrástol takmer sedemnásobne z 82 MIL. na $557 MIL a voľný cash flow z -106 MIL. na $472 MIL., resp. z -$0,19 na $1,05 na akciu.

V liste akcionárom spoločnosť uviedla: „Po náročnom prvom polroku veríme, že sme na ceste k opätovnému zrýchleniu rastu. Kľúčom je potešiť členov. Preto sme sa vždy zameriavali na víťazstvo v súťaži o každodenné sledovanie. Keď naše seriály a filmy vzrušia našich členov, povedia to svojim priateľom a potom sa k nám pripojí viac ľudí a tí zostanú s nami.“

netflix

Najdôležitejšie novinky

Spoločnosť pripísala svoj úspech v tomto štvrťroku niekoľkým televíznym a filmovým hitom, vrátane „Monster: Príbeh Jeffreyho Dahmera“, „Stranger Things S4“, „Extraordinary Attorney Woo“, „The Grey Man“ a „Purple Hearts“. Nebyť silnejúceho dolára by výsledky spoločnosti boli ešte lepšie.

Okrem toho Netflix vyzdvihol fakt, že v porovnaní s konkurenciou je ziskový: „Naši konkurenti veľa investujú, aby zvýšili počet predplatiteľov a angažovanosti, ale vybudovanie veľkého a úspešného podnikania v oblasti streamovania je ťažké – odhadujeme, že všetci strácajú peniaze, pričom kombinované prevádzkové straty v roku 2022 sú vysoké – viac ako 10 miliárd dolárov v porovnaní s ročným prevádzkovým ziskom Netflixu vo výške 5 až 6 miliárd dolárov.“

Streamovací gigant taktiež poukázal na úspech aktuálneho hitu Monster: Príbeh Jeffreyho Dahmera, ktorý vo vyhľadávaní Google jednoznačne prekonáva fantasy hity „Rings of Power“ od Amazon Prime Video a „House of Dragon“ od HBO MAX.

V poslednom štvrťroku vedenie podniku predpokladá, že tržby dosiahnu medziročný rast o 0,9 % na 7,78 miliardy dolárov, prevádzkový zisk 330 miliónov dolárov, prevádzkovú ziskovú maržu 4,2 %, čistý zisk 163 miliónov dolárov a zisk $0,36 na akciu. Počet predplatiteľov by sa mal zvýšiť o ďalších 4,5 milióna používateľov, čo predstavuje zvýšenie o 2,6 % v porovnaní s obdobím pred rokom. Voľný cash flow by mal v celkom roku dosiahnuť zhruba 1 miliardu dolárov.

Manažment na koniec oznámil, že nová lacnejšia verzia predplatného, ktorá bude obsahovať reklamy bude najprv dostupná v 12 štátoch a to od novembra tohto roka. Aktuálne úsilie firmy sa zameriava práve na túto oblasť, ktorá by mala byť zdrojom ďalšieho množstva predplatiteľov a zisku.

Akcie Netflix


Akcie Netflix zareagovali na zverejnenú správu o ziskoch v rozšírenom obchodovaní rastom o +14,38 % na $275,50. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 24,6 násobok zisku na akciu (P/E); 172,1 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 19,8 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Farmaceutický gigant Johnson & Johnson prevýšil očakávania, ale znižuje výhľad
Mnoho ďalších v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach FB; IG a Twitter

xtb
xtb
Predchádzajúci článokFarmaceutický gigant Johnson & Johnson prevýšil očakávania, ale znižuje výhľad
Ďalší článokTesla v Q3 22 nedosiahla očakávania v dôsledku rôznych problémov a tak Musk zasahuje
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno