Hádanie bezpečných prístavov

Podľa nových údajov Federálneho rezervného systému stratili malé a stredné banky za jediný týždeň vklady vo výške 120 miliárd USD, keďže regionálny bankový svet zachvátili nepokoje. Zákazníci tak hľadali bezpečnejšie útočisko v najväčších finančných inštitúciách. K dramatickým pohybom došlo počas búrlivého obdobia poznačeného nepriaznivou situáciou ohľadom Silicon Valley Bank a Signature Bank 10. a 12. marca.

Keďže regionálne a komunitné banky stratili 120 miliárd dolárov, 25 najväčších bánk získalo nové vklady vo výške 67 miliárd dolárov, podľa údajov Fedu. Čistý odlev zo všetkých bánk bol 98 miliárd USD, čo predstavuje medziročný pokles o 5,8 %. Celkové vklady v priemysle vo výške 17,5 bilióna dolárov boli najnižšie od septembra 2021.

banks

Nové čísla poukazujú na rozdiel medzi veľkými a malými bankami počas súčasnej krízy, keďže giganti v tomto odvetví unikajú istému tlaku investorov, ktorý sa týka vo väčšej miere menších subjektov. Urýchľuje to aj niektoré trendy, ktoré už boli zavedené. Vklady v malých aj veľkých bankách pred krachom Silicon Valley klesali každý z prvých dvoch mesiacov roka. Vklady všetkých bánk sa v štvrtom štvrťroku 2022 medziročne tiež znížili o 5 %.

Mnohí pozorovatelia pripisujú tento celopriemyselný posun tlaku vyvíjanému agresívnou kampaňou Federálneho rezervného systému na zníženie inflácie. Počas ranej fázy pandémie, keď boli úrokové sadzby historicky nízke, boli banky zaplavené vkladmi. Keď Fed začal tieto sadzby zvyšovať, aby ochladil ekonomiku, zákazníci, ktorí mali vklady, začali hľadať miesta s vyššími výnosmi. Prvý medziročný pokles vkladov všetkých bánk nastal v druhom štvrťroku 2022.

Fondy v kurze

Veľké banky neboli jediným miestom, kde zákazníci zaparkovali svoje peniaze. Prílevy do fondov peňažného trhu dosiahli v týždni po páde Silicon Valley Bank celkovo 121 miliárd USD, čo je najväčší prílev od začiatku roka 2020, a potom ďalších 117 miliárd USD za nasledujúci týždeň. Vládni úradníci sa snažia zabrániť masívnemu odlivu vkladov po krachoch bánk. Najprv sa zaviazali pokryť všetkých vkladateľov v oboch bankách, ktoré zabavili, dúfajúc, že to upokojí akúkoľvek paniku. Niektorí regionálni veritelia však naďalej zaznamenávali odlevy. Jedenásť obrovských bánk sa rozhodlo poskytnúť jednému problémovému veriteľovi, First Republic, 30 miliárd dolárov v nepoistených vkladoch, aby stabilizovali situáciu.

silicon bank

Ministerka financií Janet Yellenová v utorok prisľúbila, že ochráni vklady v menších bankách, a uviedla, že regulačné orgány sú pripravené zasiahnuť, ak dôjde k ďalšiemu sťahovaniu vkladov z bánk. Povedala, že to nebude zahŕňať „paušálne poistenie“ všetkých bankových vkladov v USA bez súhlasu Kongresu. Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell uviedol, že „toky vkladov v bankovom systéme sa za posledný týždeň stabilizovali“. Bankový systém tiež označil za „zdravý a odolný“ a banke Silicon Valley povedal, že „ zlyhala“. V ten istý deň regionálna banka PacWest zverejnila 20 % pokles vkladov od konca minulého roka.

Podľa hlavného ekonóma manažmentu Apollo Global Torstena Sloka budú malé a stredné banky čeliť trom rizikám: „vyššia neistota v súvislosti s vkladmi a nákladmi na financovanie, klesajúce hodnoty aktív v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb a väčšie regulačné tlaky“. „Všetko pravdepodobne obmedzí rast bankových úverov v nasledujúcich štvrťrokoch,“ povedal Slok pre Yahoo.

Výzvou pre malé banky je, že ak zvýšia sadzby na svoje vklady, aby si udržali zákazníkov, mohli by byť menej ziskové. Ak však stratia príliš veľa zákazníkov, ako to urobila Silicon Valley Bank, vzdajú sa kritického financovania a možno budú musieť predať aktíva so stratou, aby pokryli výbery. Zákazníci Silicon Valley Bank vybrali za jeden deň 42 miliárd dolárov, čím banke zostal záporný hotovostný zostatok 958 miliónov dolárov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAko kúpiť akcie v roku 2024: kompletný návod
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno