Predbežné výsledky

Tak ako to býva pri európskych spoločnostiach zvykom, niekoľko týždňov pred zverejnením štvrťročných či polročných výsledkov investorom predostrú predbežné výsledky. Dnes tak urobil nemecký softvérový obor SAP. Ten oznámil, že transformácia zákazníkov na jeho cloudový softvér plynulo pokračuje a zároveň ohlásil program spätného odkupu akcií v hodnote 1 miliardy eur s platnosťou od 1. februára do 31. decembra 2022.

SAP v poslednom štvrťroku 2021 zaznamenal nárast tržieb o 28 % na 2,61 miliardy eur vo svojom cloudovom biznise a ťažil tak z rýchleho prechodu klientov, ktorí presúvajú svoje IT operácie do cloudu. Príjmy zo softvérových licencií medziročne poklesli o 14 % na 1,46 miliardy eur, čo je spôsobené práve transformáciou na cloud. Celkové tržby za štvrtý kvartál stúpli o 6 %, resp. o 3 % pri konštantnej menovej úrovni na 7,98 miliardy eur.

Operatívny zisk spoločnosti klesol o 45 % na 1,47 miliardy eur a operatívna zisková marža o 16,9 percentuálneho bodu na 18,4 % najmä kvôli vyšším akciovým kompenzáciám. Tie sa medziročne výrazne zvýšili v dôsledku oddelenia spoločnosti Qualtrics a jej debutu na burze. Zisk v porovnaní s minulým rokom poklesol o 23 % na €1,24 na akciu a upravený zisk (non-IFRS) vzrástol o 10 % na €1,86.

Kompletné kvartálne výsledky SAP zverejní 27. januára.

SAP

SAP je najväčšia technologická firma v EÚ a bola založená v roku 1972 bývalými zamestnancami IBM. Trhová hodnota tejto firmy je na úrovni 144 miliárd eur a poskytuje databázovú technológiu, firemný ERP systém, CRM softvér a ďalšie produkty viac ako 440 tisíc zákazníkom v 180 krajinách sveta, z čoho 80% sú malé a stredné podniky.

V súčasnosti sa SAP podobne ako mnoho ďalších softvérových spoločností nachádza uprostred prechodu svojho podnikania z klasického predaja doživotných licencií na predplatný model a cloud. Predplatný model umožňuje softvérovým firmám väčšiu predvídateľnosť a opakovateľnosť príjmov, avšak v prvých rokoch je tento prechod pomerne bolestivý, keďže ním trpia nielen tržby, ale aj ziskové marže.

Akcie SAP


Akcie SAP za posledný rok a pol dobiehali straty, ktoré spôsobilo práve ohlásenie prechodu na cloud a predplatný model, keď vtedy poklesli o o viac ako -30 % na hodnotu €90. Za posledný rok však stále nedosahujú výkon benchmarkového indexu S&P 500, ktorý vzrástol o +22,3 %, zatiaľ čo akcie SAP stúpli o +14,3 %.

V súčasnosti sa SAP obchoduje za 24,9 násobok zisku na akciu (P/E), 22,4 násobok voľného cashflowu (P/FCF) a 14,5 násobok EV/EBITDA. Aktuálny dividendový výnos akcií SAP je na úrovni 1,51 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokAkcie TSMC stúpajú po ďalšom rekordnom roku
Ďalší článokVýrobca EV batérií QuantumScape expanduje na nový obrovský trh
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno