Hudobnému priemyslu sa darí

Spotify, najvýkonnejší akciový titul v minulom roku, mení hudobný priemysel. Od doby, keď bol internet ešte len v plienkach, sa v hudobnom priemysle toho veľa zmenilo. Začiatkom nástupu internetu začal priemysel upadať. V porovnaní s video súbormi boli zvukové stopy podstatne menšie a bolo ich teda ľahšie zdieľať online. Tým sa odštartovalo takmer 15-ročné temné obdobie pre tento priemysel, ktoré bolo poznačené pirátstvom.

To malo samozrejme negatívne následky na zisky umelcov a spoločností, ktoré pôsobili v tomto odvetví. Týmto časom ale odzvonilo (aj keď nie v úplne miere), príchodom streamovania. Dôkazom je švédsky hudobný gigant Spotify. Ten v poslednej dobe teší svojich investorov z rôznych dôvodov. Akcie firmy len za posledný rok zaznamenali nárast o +121,8 %. Tento výrazný rast je predovšetkým výsledkom rozsiahleho nárastu počtu aktívnych mesačných používateľov a prémiových predplatiteľov.

Za rok 2023 švédska firma pridala 31 miliónov používateľov. Za posledný štvrťrok ohlásila rekordných 602 miliónov aktívnych používateľov, čo bolo viac ako predpovedala Wall Street. Schopnosť Spotify prilákať a udržiavať používateľov sa stala kľúčovým faktorom jeho výkonnosti.

Spoločnosť tento rok prekročila hranicu 500 miliónov aktívnych používateľov a podrobne uviedla kľúčové zmeny vo svojom používateľskom rozhraní. Najväčšia streamingová služba v oblasti hudby a podcastov si taktiež dávnejšie našla miesto medzi našimi 3 európskymi spoločnosťami, ktoré sa oplatí sledovať.

Švédska spoločnosť, ktorá je jednotka na trhu streamovania hudby, je známa svojom ambicióznosťou. V júni minulého roka investorom predstavila svoj cieľ vyrásť do roku 2030 desaťnásobne, pričom počet používateľov by mal dosiahnuť 1 miliardu a ročné tržby by mali dosiahnuť 100 miliárd USD.

Stále čoraz viac ľudí sa prihlasuje na služby akou je napríklad Spotify, aby si mohli užívať obľúbené piesne na požiadanie. Vďaka tomu príjmy generované zo streamovacích platforiem explodovali, pričom švédska platforma ohlásila za minulý rok tržby na úrovni 14 miliárd USD. Avšak, napriek svojmu rastu, Spotify nikdy nereportovalo celý rok čistého zisku. Otázkou teda je, v akej miere tieto príjmy prúdia k umelcom?

Peniaze, peniaze, peniaze

Odmena pre umelcov bola pre Spotify horúcou témou takmer od jeho vzniku, pričom top umelci ako Taylor Swift a Thom Yorke z kapely Radiohead dočasne stiahli svoje piesne z platformy v minulých rokoch a vzbudili otázky týkajúce sa toho, ako spoločnosť štrukturuje svoje autorské odmeny.

Predstavitelia firmy boli pomerne pevný vo svojich odpovediach na kritiku od nespokojných kapiel a umelcov, často poukazujúc na miliardy USD, ktoré ročne poskytuje tvorcom hudby. Skutočne, Spotify v roku 2023 údajne zaplatilo približne 9 miliárd USD držiteľom práv (umelcom, vydavateľstvám, autorom, distribútorom atď.), čím zvýšilo celkovú sumu na viac ako 48 miliárd USD.

Spotify - akcie.sk

Tieto čísla sú z najnovšej správy spoločnosti Loud & Clear, ktorá tiež odhalila, že počet umelcov, ktorí dosahujú rôzne finančné míľniky ako zárobky nad 10 000 USD ročne, sa za posledných 6 rokov takmer zdvojnásobil, pričom približne 1 250 hudobníkov v súčasnosti zarába viac ako 1 milión USD len zo streamovania na Spotify.

Čo je však dôležité zdôrazniť. Na základe údajov švédskej firmy, je v súčasnosti 9,8 miliónov umeleckých profilov na platforme. Podľa údajov od Loud & Clear, v súčasnosti 11 600 umelcov si dokáže zarobiť na platforme 100 000 USD ročne. Z celkového talentu na platforme ide tak o zanedbateľné číslo.

A to ešte treba vyzdvihnúť jednu podstatnú vec. Čísla reportované v týchto reportoch predstavujú platby držiteľom práv, pod tým si môžete predstaviť umelcov, vydavateľstvá, autorov, distribútorov atď. Čo to znamená? Reportované platby nemusia automaticky končiť v kapsách umelcov. V závislosti na individuálnych dohodách sa väčšina bude deliť v rôznej miere s agentmi, vydavateľmi a autormi.

Akcie Spotify


Akcie firmy od začiatku roku vzrástli o +58,9 % a za posledných 12 mesiacov o +128,4 % a ich aktuálna cena je 302,1 USD. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 51,3 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 4 908 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 59,7 miliardy USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokInflácia v USA opäť rastie, zníži Fed úrokové sadzby až na jeseň?
Ďalší článokŠpanielska kozmetická skupina Puig, ktorá vlastní Paco Rabanne plánuje na IPO
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno