Puig s plánmi na IPO

Kozmetická skupina Puig, majiteľka značiek ako Carolina Herrera, Rabanne a Charlotte Tilbury, oznámila plány na získanie viac ako 2,5 miliardy EUR v IPO. Išlo by tak o najväčšie IPO v Španielsku po takmer desiatich rokoch. Rodinná spoločnosť má za cieľ predať 1,25 miliardy EUR nových akcií a ešte väčšie množstvo existujúcich akcií prostredníctvom IPO, na základe informácií Reuters.

Bude to najväčšie IPO v Španielsku od doby, keď prevádzkovateľ letiska AENA debutoval na burze vo februári 2015, ktoré bolo ohodnotené na 3,9 miliardy EUR. Predstavitelia kozmetickej skupiny uviedli, že ich prvotnou verejnou ponukou sa chcú vyrovnať ostatným podnikom v sektore prémiového kozmetického priemyslu. „Veríme, že rovnováha byť rodinnou spoločnosťou, ktorá je tiež podrobená trhovej zodpovednosti, nám umožní lepšie konkurovať na medzinárodnom trhu s krásou počas ďalšej fázy rozvoja spoločnosti,“ povedal výkonný predseda a predseda správnej rady Marc Puig.

Rodina Puigovcou si zachová väčšinový podiel a väčšinu hlasovacích práv vo firme. Spoločnosť z oblasti módy a parfumov ovláda 11 % celosvetového trhu s luxusnými parfumami. Jej exkluzívne značky starajúce sa o pleť a make-up minulý rok predali produkty v hodnote 4,3 miliardy EUR, čo je o 19 % viac ako v roku 2022. Manažment organizácie uviedol, že prostriedky z IPO použije na refinancovanie nedávnych akvizícií ďalších podielov na značkách Byredo a Charlotte Tilbury. Taktiež by v budúcnosti mali pomôcť financovať budúce strategické investície.

Španielska kozmetická skupina Puig, ktorá vlastní Paco Rabanne plánuje na IPO

IPO v Európe

Organizácia so sídlom v Barcelone očakáva od uvedenia na trh rozšírenie svojej prítomnosti v Ázii a Pacifiku a v kategóriách starostlivosti o pleť a wellness. Trh s IPO bol posledné dva roky v Španielsku ale aj svete celkovo slabý v dôsledku ekonomickej a geopolitickej neistoty. Bankári teraz dúfajú v oživenie IPO pri vysokých cenách akcií, pričom sa očakáva, že by úrokové sadzby mohli klesnúť. Európske IPO v tomto roku priniesli zmiešané výsledky. Zatiaľ čo spoločnosti ako švajčiarska skupina Galderma a obranný dodávateľ Renk po uvedení na trh vzlietli, predajca parfumov Douglas sa stále obchoduje pod cenou svojho IPO.

Španielska spoločnosť zaoberajúca sa cestovným ruchom Hotelbeds taktiež zvažuje verejnú ponuku akcií už v prvej polovici tohto roka v prípade, ak to trhové podmienky umožnia. Španielska súkromná logistická skupina Berge však minulý týždeň zrušila plány na IPO automobilovej jednotky Astara s tým, že trhové podmienky nie sú najvhodnejšie. Najnovším trhovým debutom na španielskom akciovom trhu bolo uvedenie španielskej spoločnosti pre obnoviteľnú energiu Opdenergy v júli 2022.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokPríjmy Spotify rastú, koľko dostávajú umelci?
Ďalší článokAkcie na 10 minút #4 Inflácia hodila akciovým trhom polená pod kolená
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno