More

  Konflikt medzi USA a Čínou sa vyostruje. Americká administratíva pod vedením prezidenta Joea Bidena oznámila významné zvýšenie ciel na dovoz tovarov z Číny, pričom celková hodnota dotknutého dovozu dosahuje 18 miliárd USD.

  Konflikt medzi USA a Čínou sa vyostruje. Americká administratíva pod vedením prezidenta Joea Bidena oznámila významné zvýšenie ciel na dovoz tovarov z Číny, pričom celková hodnota dotknutého dovozu dosahuje 18 miliárd USD.

  Konflikt medzi USA a Čínou

  Americká administratíva pod vedením prezidenta Joea Bidena oznámila významné zvýšenie ciel na dovoz tovarov z Číny, pričom celková hodnota dotknutého dovozu dosahuje 18 miliárd USD. Tento krok, ktorý sa dotkne širokého spektra strategických sektorov vrátane elektrických vozidiel, batérií, ocele a kritických nerastov, má za cieľ ochrániť americké pracovné miesta a bojovať proti čínskym obchodným praktikám, ktoré sú považované za nečestné.

  Detaily novej tarifnej politiky

  Zameranie na strategické produkty je súčasťou tvrdej, no strategickej reakcie USA, ktorá sa snaží kombinovať domáce investície s presadzovaním právnych noriem voči Číne. Podľa vyhlásení z Bieleho domu, táto politika reaguje na „umelo lacný export“ zo strany Číny, ktorý zaplavuje globálne trhy a škodí americkým podnikom.

  Nové clá sa budú aplikovať postupne, pričom niektoré z nich, ako napríklad clá na polovodiče a batérie, sa zavedú pomalšie v rokoch 2025 a 2026. Napríklad clá na elektrické vozidlá sa už v tomto roku zvýšia zo 25 % na 100 % v reakcii na „veľké dotácie a netrhové praktiky“ zo strany Čínskej vlády. Clá na prírodný grafit a niektoré ďalšie kritické nerasty stúpnu z nuly na 25 %, a sadzba na solárne články sa zdvojnásobí z 25 % na 50 %.

  Možný dopad na globálny obchod

  Tieto opatrenia prichádzajú v citlivej dobe, keď sa prezident Biden pripravuje na nadchádzajúce novembrové voľby, kde sa pokúsi získať druhý prezidentský mandát. Jeho predchodca, Donald Trump, bol známy tým, že počas svojho pôsobenia v Bielom dome zaviedol clá na dovoz z Číny v hodnote približne 300 miliárd USD, čo viedlo k napätiu v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou.

  Reakcia Číny a medzinárodné dôsledky

  Čína už vyjadrila nesúhlas s jednostranným zvyšovaním ciel, ktoré považuje za porušenie pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Peking avizoval, že prijme všetky potrebné opatrenia na ochranu svojich legitímnych práv a záujmov. Tento vývoj pravdepodobne zhorší vzťahy medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami a môže mať vplyv na globálne obchodné vzťahy.

  Táto situácia bude tiež predmetom diskusie na nadchádzajúcom stretnutí ministrov financií skupiny G7, kde sa očakáva, že sa prediskutujú riziká spojené s narušením globálneho obchodu, ako aj ďalšie otázky vrátane využitia ruskej majetku zmrazeného v dôsledku konfliktu na Ukrajine.

  V tomto kontexte sa investori a podniky musia pripraviť na potenciálne turbulentné obdobie v medzinárodných obchodných vzťahoch, keďže opatrenia prijaté USA môžu vyvolať širšie geopolitické a ekonomické dôsledky.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.