Koncern láka investorov

Eni, jedna z najväčších ropných spoločnosti na svete, často označované ako „supermajor„, sa rozhodla pre zaujímavý strategický krok. Cieľom tohto kroku je prilákať viac investícií tým, že umožní investorom investovať svoje peniaze výlučne do projektov podľa ich preferencií, bez prekrývania financií. Inými slovami môžete si vybrať, či investujete do projektov firmy zameraných na fosílne palivá alebo zameraných na obnoviteľnú energiu.

Ropný gigant je jednou z najhodnotnejších talianskych firiem podľa trhovej kapitalizácie. Súčasná trhová kapitalizácia energetického koncernu je 47,6 miliardy EUR a aj napriek značnému rastu v posledných rokoch je to stále menej ako pred pandémiou Covid-19. Vývoj trhovej kapitalizácie firmy je znázornený na obrázku nižšie.

Predstavitelia talianskej firmy aj kvôli tomu zvažujú ponúknuť investorom možnosť investovať do samostatných podielov v projektoch fosílnych palív, čo je známe ako satelitná stratégia. Medzi projekty, ktoré by mohli byť súčasťou tejto stratégie, patria niektoré veľmi lukratívne rozvojové projekty v Pobreží Slonoviny a Indonézii.

Týmto krokom umožní investorom, ktorí nemajú záujem o projekty obnoviteľnej energie, zabezpečiť, že ich peniaze budú vynaložené len na financovanie projektov fosílnych palív, ktoré podporujú. Podobne to umožní investorom, ktorí uprednostňujú zelené projekty, zabezpečiť, že ich peniaze nebudú použité na podporu projektov fosílnych palív.

Zároveň manažment plánuje použiť vlastný kapitál na ďalší rozvoj nízkouhlíkových a obnoviteľných energetických projektov, čím zabezpečí, že tieto projekty nebudú v druhom slede. Očakáva sa, že týmto strategickým krokom sa firme podarí získať podporu niekoľkých významných a kľúčových investorov, ako sú rôzne infraštruktúrne fondy a súkromné investičné firmy.

Finančný riaditeľ organizácie (CFO) oznámil, že „model satelitov je prístup, ktorý sme vyvinuli na získanie dodatočných zdrojov financovania na splnenie dopytu po tradičných produktoch a zároveň na rozvoj nových, ekologickejších produktov.“ Stratégia oddeľuje fosílne palivá a obnoviteľné zdroje tým, že zabezpečuje, aby mali vlastné rozpočty a manažérske tímy, ktoré sa o ne starajú. Satelitný model energetických investícií v posledných mesiacoch prijalo niekoľko ropných a plynárenských spoločností.

Tento model signalizuje tradičným investorom, že ziskové projekty ropy a plynu nebudú brzdené v prospech obnoviteľných zdrojov, kým tie nebudú podobne rovnako ziskové. Na druhej strane, takýmto oddelením projektov dostanú obnoviteľné zdroje príležitosť vyniknúť, pričom spoločnosti budú lepšie schopné zdôrazniť ich potenciál investorom. V prípade, že Vás zaujíma téma “zelenej energie“, nedávno sme pripravili článok, ktorý sa venuje obnoviteľnej energií a nástupu AI.

Pokračujúce prieskumy

Talianska firma nedávno oznámila výsledky za prvý štvrťrok, pričom sa manažment zameral na plány spojené s rozšírením a rozvojom súčasných projektov. Firma spolupracuje so spoločnosťou Ithaca Energy na zlúčení svojich ropných a plynárenských projektov v britskej časti Severného mora. Na oplátku bude mať firma Eni 38,5 % podiel v Ithaca Energy.

CEO firmy, Claudio Descalzi, uviedol „v prvom štvrťroku 2024 sme urýchlili realizáciu transformácie nášho portfólia prostredníctvom rôznych rastových projektov, či už v tradičných alebo zelených. Uzavretím akvizície Neptune Energy a oznámeným spojením s Ithaca Energy zameraným na Spojené kráľovstvo v oblasti ťažby plynu posilníme našu expozíciu voči a krajinám OECD, zatiaľ čo investícia Energy Infrastructure Partners do Plenitude potvrdzuje materiálny potenciál nášho segmentu obnoviteľných zdrojov. Nižšie je uvedená štatistika produkcie ropy a zemného plynu spoločnosťou od roku 2010 do roku 2023.

Firma naďalej využíva svoje aktíva na aktívny prieskum a rozvoj. Najnovšie sa môže pochváliť novým obrovským objavom na území Pobreží Slonoviny. Tento objav pomôže rozšíriť možnosti dlhodobého rastu z hľadiska zdrojov. Rýchly rozvoj firmy tiež zabezpečil začiatok výroby prvého skvapalneného zemného plynu (LNG) v Kongu, len rok po konečnom investičnom rozhodnutí.

Akcie Eni


Akcie talianskej firmy od začiatku roka klesli o -7,2 % a za posledných 12 mesiacov stúpli o +9,4 % na 14,5 EUR. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 13,6 násobok zisku na akciu (P/E), 7,4 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 7,2 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 47,4 miliardy EUR. Dividendový výnos v súčasnosti predstavuje 6,5 %.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokAko obchodovať S&P 500, Nasdaq a ďalšie americké indexy?
Ďalší článokNio predstavil svoju značku Onvo, chce konkurovať najpredávanejšiemu EV na svete
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno