Historické zisky

Aj napriek tomu že inflácia za posledné obdobie dosiahla 40-ročné maximá, zisky amerických spoločností v roku 2022 dosiahli rekordné úrovne, ako uvádza správa FEDu. V tomto článku si priblížime najziskovejšie americké spoločností podľa jednotlivých sektorov. Okrem ziskov si pozrieme aj ziskové marže jednotlivých spoločností, pretože tie predstavujú akýsi nárazník proti vyšším nákladom na pôžičky a cenovým tlakom a z mnohých dôvodov sú kľúčovým meradlom finančného zdravia.

V grafike nižšie sú spracované dáta amerických firiem s najvyššími ročnými ziskami vo svojom sektore. Údaje sú založené na fiškálnom roku končiacom sa 31. januára 2023 a taktiež z rebríčka Fortune 500. Zahrnuté sú verejné aj súkromné spoločnosti, ktoré sú registrované a pôsobia v USA.

Najziskovejšie spoločnosti Ameriky

Apple dominuje

Apple je najziskovejšia spoločnosť v Amerike. V roku 2022 dosiahol zisk takmer 100 miliárd USD a predstihol tak ziskových lídrov v energetickom aj finančnom sektore dohromady. Navyše, v prvom kvartáli 2023 bola jej čistá zisková marža takmer 43 %. Apple ťahajú služby a mobilný predaj, spoločnosť ohlásila odkup akcií za 90 miliárd USD. Telefóny iPhone tvoria zhruba polovicu jeho celkového čistého predaja, no rast stagnuje. V minulom roku bol rast predaja iPhone 7% v porovnaní s 39% v predchádzajúcom roku.

V rámci energetického sektora sa na prvom mieste umiestnil Exxon Mobil s rekordným ziskom viac ako 55 miliárd USD. Zisky vyskočili v minulom roku takmer o +142 %, keďže ceny ropy vzrástli v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. Prudké zníženie nákladov počas pandémie tiež pomohlo zvýšiť výnosy spoločnosti. Ropný gigant ExxonMobil po rekordnom zisku taktiež ohlásil buyback za 50 miliárd USD.

JPMorgan Chase zaznamenala najvyššie zisky vo finančnom sektore. Ako najväčšia banka v krajine podľa aktív zaznamenala prudký pokles vo svojej divízii investičného bankovníctva, keďže vyššie úrokové sadzby spôsobili, že financovanie fúzií a akvizícií bolo menej lukratívne. Celkovo sa zisky znížili o -22 % ročne. Problémy na bankovom trhu vyústili až druhým najväčším krachom banky v USA, keď JPMorgan musel prevziať problémovú First Republic.

Tesla po rozpačitom roku nakoniec predbehla konkurentov a jej stratégia zníženie cien fungovala najmä v Európe. Podľa údajov Európskeho združenia výrobcov automobilov bol Tesla Model 3 najpredávanejším elektrickým vozidlom v Európe už v roku 2020 s viac ako 115 000 predanými kusmi. Tento status si model drží dodnes. Známa automobilka v roku 2022 dosiahla zisk takmer 13 miliárd USD.

Najziskovejšou spoločnosťou vo svojom sektore sa stala aj Visa, ktorá aj tento rok pokračuje v raste. Po posledných kvartálnych výsledkoch zvýšila dividendu o 20 % a ohlásila nový odkup akcií v hodnote 12 miliárd dolárov. V rámci zdravotnej starostlivosti si prvenstvo obhájila spoločnosť Pfizer so ziskom 42,7 % a v rámci médií sa najziskovejším stal streamovací gigant Netflix, ktorý tento rok oznámil, že zakazuje zdieľanie účtov mimo domácnosti, čo by mu malo priniesť vyššie zisky.

Najziskovejšie spoločnosti v USA podľa sektorov

Faktory ziskov

Nízke dane a úrokové sadzby prispeli k približne jednej tretine rastu zisku v nefinančných spoločnostiach v indexe S&P 500 za posledných 20 rokov, podľa správy Federálneho rezervného systému. Teraz, keď úrokové sadzby stúpajú vyššie, väčšie náklady by mohli znížiť konečný výsledok. Dobrou správou zatiaľ je, že korporácie preukázali odolnosť voči meniacemu sa režimu úrokových sadzieb. V prvom štvrťroku 2023 zisky amerických spoločností mierne klesli o niečo viac ako 5 %.

Pre investorov, ktorí hľadajú spoločnosti, ktoré dokážu vydržať vyššie sadzby, je ziskovosť jedným z faktorov, ktoré treba zvážiť. Firmy so silnou ziskovosťou môžu reinvestovať do svojho podnikania, vyplácať dividendy a lepšie odolávať rôznym trhovým nástrahám. Takisto majú často silný podiel na trhu vďaka úsporám, ktoré znižujú náklady a vernosti značke, ktorá poháňa dopyt. Môžeme to vidieť napríklad pri Apple a Visa. Postupom času to vytvára udržateľnú konkurenčnú výhodu. Keďže si organizácie zachovávajú ziskovosť, prináša to akcionárom pridanú hodnotu a často podporuje ceny akcií z dlhodobého hľadiska.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

etoro
ZDROJVisualCapitalist, Companiesmarketcap, Fortune
Predchádzajúci článokPorsche na stretnutí akcionárov oznámilo investície v hodnote 20 miliárd EUR
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno