More

  Volkswagen v minulom roku zaznamenal 15 % rast tržieb na 322,3 miliardy EUR. K nárastu prispel najmä zvýšený predaj v Európe a Severnej Amerike. Čistý zisk vzrástol o 13 % na 17,9 miliardy EUR.

  Volkswagen v minulom roku zaznamenal 15 % rast tržieb na 322,3 miliardy EUR. K nárastu prispel najmä zvýšený predaj v Európe a Severnej Amerike. Čistý zisk vzrástol o 13 % na 17,9 miliardy EUR.

  Rast tržieb Volkswagen

  Tržby aj zisk automobilovej skupiny Volkswagen v minulom roku vzrástli. K nárastu prispel zvýšený predaj v Európe a Severnej Amerike. Spoločnosť tiež uviedla, že objednávky v západnej Európe sa v najbližších mesiacoch zvýšia vďaka novým modelom. Vsúčasnosti sa koncern snaží znížiť náklady. Plánuje redukciu administratívnych zamestnancov značky VW o pätinu prostredníctvom čiastočného a predčasného odchodu do dôchodku namiesto prepúšťania.

  Tržby skupiny Volkswagen v roku 2023 vzrástli o 15 % na 322,3 miliardy EUR a predala 9,4 milióna vozidiel. Čistý zisk v roku 2023 stúpol o 13,1 % na 17,9 miliardy EUR a prevádzkový zisk pred mimoriadnymi položkami dosiahol 22,6 miliardy EUR. Automobilka informovala, že investície v rokoch 2025 až 2029 môžu byť obmedzené na 170 miliárd EUR a očakáva sa, že dosiahnu svoj vrchol v roku 2024, pričom sa potom priblížia k cieľovej úrovni 11 % tržieb do roku 2027.

  Mnažment očakáva, že predaj áut v tomto roku vzrastie o 3 %, čo je prudký pokles oproti roku 2023 v dôsledku pochmúrnych ekonomických vyhliadok a rastúcej konkurencie. Šéf financií Arno Antlitz pri prezentácii výsledkov nemeckej automobilky za rok 2023 uviedol, že „všeobecná ekonomická situácia zostáva náročná“, ale dodal, že „sme presvedčení o roku 2024, a to aj napriek tlmeným ekonomickým vyhliadkam a intenzívnej konkurencii“.

  Dodávky Volkswagenu zákazníkom vzrástli v roku 2023 o 12 % na 9,24 milióna vozidiel. Spoločnosť v stredu uviedla, že v nadchádzajúcich mesiacoch očakáva zvýšenie objednávok vozidiel v západnej Európe od nových modelov vrátane plne elektrických áut. Volkswagen, ktorý nedávno uviedol na trh elektrický ID.7 a plánuje rekordných 30 ďalších nových modelov počas roku 2024, uviedol, že „nový rok začal s jasne pozitívnym trendom“ v porovnaní so začiatkom minulého roka.

  Volkswagen tento mesiac oznámil slabší výhľad na rok 2024 a vyššiu dividendu. „Aby sme zaistili, že zostaneme úspešní, v roku 2024 sa zameriame na rozširovanie nových vozidiel a znižovanie nákladov,“ uvádza sa vo vyhlásení a dodáva, že spoločnosť sa zameria na ziskový rast v Severnej Amerike. Volkswagen už oznámil plány na zníženie nákladov na administratívnych zamestnancov svojej značky VW o pätinu, pričom dodal, že by to bolo skôr čiastočným a predčasným odchodom do dôchodku ako prepúšťaním.

  Prevádzková zisková marža pre hlavné masové značky skupiny vlani vzrástla na 5,3 % z 3,6 % v roku 2022, pričom cieľom spoločnosti je dosiahnuť 8 %. V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 70,89 miliardy USD a jej akcie za posledný rok klesli o -7,9 %, a v súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 120,3 EUR. Podľa trhovej kapitalizácie ide o 9. najhodnotnejšiu firmu v Nemecku.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.


  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.