Spoločnosť Roche, ktorá sa radí medzi európskych dividendových aristokratov, potvrdila ambície vrátiť sa tento rok k rastu tržieb na základe pokračujúceho posilňovania predaja očného lieku Vabysmo po tom, čo tržby v prvom štvrťroku klesli o 6 % v dôsledku straty príjmov súvisiacich s pandémiou COVID-19. Štvrťročné tržby klesli na 14,4 miliardy švajčiarskych frankov (15,80 miliardy USD), uviedol výrobca liekov, pričom ho poškodil aj silný švajčiarsky frank, ktorý ovplyvnil zahraničné príjmy. Napriek tomu boli ohlásené príjmy v súlade s očakávaniami analytikov.
Po odpočítaní menových vplyvov sa štvrťročné príjmy z Vabysmo viac ako zdvojnásobili na 847 miliónov frankov, čím prekonali konsenzus analytikov vo výške približne 750 miliónov frankov po tom, čo údaje z dlhodobých testov zo začiatku tohto roka posilnili dôveru oftalmológov v tento liek. Vabysmo, ktorý sa používa na liečbu bežnej formy slepoty u starších ľudí a ktorý získal schválenie v roku 2022, spochybňuje konkurenčný liek Eylea od Bayer.
Spoločnosť Roche zároveň uviedla, že zvyšok roka už nebude zaťažený porovnaním z predchádzajúcich rokov, ktoré boli nafúknuté predajmi súvisiacimi s pandémiou. Zopakovala svoje usmernenie z úvodu roka o zvýšení predaja a upraveného zisku na akciu v „strednom jednocifernom“ percentuálnom rozsahu pri konštantných výmenných kurzoch.
Generálny riaditeľ Thomas Schinecker, ktorý je na čele asi rok, oznámil, že Roche sa v súčasnosti venuje rôznym terapeutickým oblastiam, aby kompenzoval klesajúce tržby z onkológie. Skupina utrpela v roku 2022 veľké neúspechy v testoch na liečbu Alzheimerovej choroby a rakoviny.
Súčasťou snahy obnoviť rast firmy sú aj akvizície. Roche sa v decembri pripojil k zoznamu súťažiacich, ktorí sa snažia napadnúť veľmoci v oblasti liekov na chudnutie Novo Nordisk a Eli Lilly prevzatím spoločnosti Carmot za 2,7 miliardy USD. V októbri minulého roka zas podnik oznámil zámer kúpiť výrobcu liekov Televant za 7,1 miliardy USD. Televant sa zameriava na liečbu zápalového ochorenia čriev.