Ďalšie zvyšovanie sadzieb

Európska centrálna banka (ECB) bude vo svojom boji proti inflácii agresívnejšia, než sa pôvodne predpokladalo. Tieto tvrdenia zistil prieskum agentúry Reuters. Hoci centrálna banka eurozóny zvyšuje sadzby rýchlym tempom, zatiaľ sa jej nepodarilo priblížiť infláciu k svojmu 2-percentnému cieľu. Oficiálne údaje z minulého týždňa ukázali, že ceny v decembri medziročne vzrástli o 9,2 %. Prezidentka ECB Christine Lagarde a jej rada guvernérov zvýšia 2. februára úrokovú sadzbu na 2,50 %, uviedlo 55 z 59 ekonómov v prieskume.

Centrálna banka potom v nasledujúcom štvrťroku zvýši sadzbu na úroveň 3,25 %, čo je najviac od konca roka 2008. V decembrovom prieskume bola sadzba stanovená na 2,75 %.

Lagardeová a ďalší predstavitelia ECB informovali, že nás čaká dlhá cesta vo zvyšovaní úrokových sadzieb pre rok 2023. Očakávalo sa, že refinančná sadzba sa budúci týždeň zvýši na 3,00 % a v marci dosiahne maximum 3,50 %. Americká centrálna banka (Fed), ktorá začala zvyšovať sadzby mnoho mesiacov pred ECB, taktiež neprestala so zvyšovaním sadzieb. Podľa nedávneho prieskumu agentúry Reuters sa ale po najbližšom zvýšení očakáva, že bude držať sadzby stabilné aspoň po zvyšok roka.

Rastová aktualizácia

Inflácia už pravdepodobne v eurozóne dosiahla vrchol a mala by klesať, ale stanovený cieľ ECB by mohla dosiahnuť až v roku 2025. Priemerná inflácia by mala byť tento rok 6,0 % a budúci rok 2,5 %. Európe pritom pomáha mierna zima a teda klesajúce ceny plynu a energií. Avšak spolu s nedávnymi pozitívnymi ekonomickými údajmi to znamená, že ECB by mohla naplniť svoj cieľ predsalen o čosi skôr.

Podľa niektorých predpovedí by sa dokonca mohla vyhnúť vážnejšej recesii. V aktuálnom štvrťroku sa ráta s poklesom ekonomiky o 0,3 %, ale v budúcom už s rastom o 0,1 %. V nasledujúcich štvrťrokoch by zas mala vzrásť o 0,3 %. „Nielen, že sa výrazne znížilo riziko vážnych, energiou poháňaných recesií, ale aj smer pohybu hlavných ukazovateľov vrátane našich údajov PMI signalizuje rastúcu pravdepodobnosť skoršieho oživenia ekonomiky, než sa očakávalo,“ povedal Ken Wattret z S&P.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokObjednávky Boeingu rastú, za Airbusom však zaostáva už štvrtý rok po sebe, dôvodom je Čína
Ďalší článokAktivistický fond Elliott získal multimiliardový podiel v Salesforce
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno