Strategická akvizícia v čase zvýšenej regulačnej kontroly

Google je blízko k dohode kúpy kyberbezpečnostnej firmy Wiz za 23 miliárd USD, čo by mohla byť najväčšia akvizícia v histórii spoločnosti. Táto dohoda by výrazne posilnila pozíciu technologického giganta v oblasti cloud computingu a kyberbezpečnosti. Akvizícia by sa uskutočnila v čase zvýšenej regulačnej kontroly v technologickom priemysle zo strany Washingtonu. Regulátori v USA a EÚ sa čoraz viac zameriavajú na veľké technologické spoločnosti, čo môže komplikovať uzavretie dohody. Alphabet aj Wiz zatiaľ na žiadosti o komentár nereagovali.

Wiz by pridal do portfólia Alphabetu významné kapacity v oblasti cloud computingu. V máji startup získal 1 miliardu USD pri ocenení 12 miliárd USD v investičnom kole vedenom Andreessen Horowitz, Lightspeed Venture Partners a Thrive Capital. Medzi ďalších investorov patrili Greenoaks a bývalý CEO Starbucks Howard Schultz. Generálny riaditeľ Wiz Assaf Rappaport v máji vyhlásil, že „rok 2024 je rokom konsolidácie pre Wiz a celý priemysel“.

Analytik Wedbush Dan Ives uviedol, že táto dohoda by bola „múdrym strategickým krokom“ pre Alphabet a zároveň výzvou pre konkurentov ako Microsoft a Amazon. Technologický gigant sa snaží dobehnúť v oblasti cloud computingu svojich konkurentov. Pred dvoma rokmi kúpil inú bezpečnostnú firmu Mandiant za 5,4 miliardy USD. V roku 2022 Google kúpil okrem firmy Mandiant aj spoločnosť Siemplify, ktorá sa zaoberá detekciou hrozieb a automatizovanou reakciou, za 500 miliónov USD.

Google na pokraji najväčšej akvizície v histórii firmy
Zdroj: Statista

Najväčšou akvizíciou bola Motorola Mobility, ktorú Google kúpil v máji 2012 za 12,5 miliardy USD. Motorola Mobility bola známa výrobou mobilných telefónov a ďalších komunikačných zariadení. Nest Labs, získaný v januári 2014 za 3,2 miliardy USD, sa zameriava na inteligentné domáce zariadenia, ako sú termostaty a detektory dymu. Medzi ďalšiu významnú akvizíciu patrí Looker (jún 2019) za 2,6 miliardy USD, ktorá poskytuje platformu pre analýzu dát a biznis inteligenciu.

Fitbit (november 2019) za 2,1 miliardy USD je známy výrobou nositeľných fitness zariadení. YouTube, získaný v októbri 2006 za 1,65 miliardy USD, je popredná platforma pre zdieľanie a sledovanie videí. V roku 2013 Google kúpil Waze za 1,1 miliardy USD, navigačnú aplikáciu, ktorá využíva dáta od používateľov na poskytovanie dopravných informácií v reálnom čase.

Wiz a jeho potenciál

Wiz, založený v roku 2020, dosiahol v roku 2023 ročné opakujúce sa tržby vo výške 350 miliónov USD. Podľa jej webovej stránky spolupracuje so 40 % spoločností z rebríčka Fortune 100. Firma poskytuje cloudové kyberbezpečnostné riešenia s detekciou hrozieb v reálnom čase poháňanou umelou inteligenciou. Ak Alphabet uzavrie túto dohodu, bude to ďalší príklad veľkej technologickej spoločnosti, ktorá sa pokúša o mega-dohodu v čase zvýšenej regulačnej kontroly.

Wiz pôsobí v rýchlo rastúcom kyberbezpečnostnom trhu, Cloud Native Application Protection Platform (CNAPP). Bank of America predpovedá, že trh CNAPP porastie z 7,2 miliardy USD v roku 2023 na 16,3 miliardy USD v roku 2027. Wiz spolupracuje s viacerými poskytovateľmi cloudu, ako sú Microsoft a Amazon, a medzi jeho zákazníkov patria spoločnosti od Morgan Stanley po DocuSign. Wiz plánuje v roku 2024 pridať 400 pracovníkov.

Spoločnosť Alphabet sa nedávno rozhodla nepokračovať v prevzatí softvérovej spoločnosti HubSpot. Akvizície v technologickom sektore zaznamenali tento rok oživenie. V januári sa dizajnérska softvérová spoločnosť Synopsys dohodla na kúpe menšieho rivala Ansys za približne 35 miliárd USD. Spoločnosť Hewlett Packard Enterprise uzavrela v januári dohodu o kúpe výrobcu sieťových zariadení Juniper Networks za 14 miliárd USD. Technologický sektor predstavoval najväčší podiel fúzií a akvizícií v prvej polovici roka, s nárastom o viac ako 42 % medziročne na 327,2 miliardy USD, podľa údajov spoločnosti Dealogic.

Akcie Google


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +49,3 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 186,6 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 28,6 násobok zisku na akciu (P/E), 21,7 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 20,3 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 2,29 bilióna USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAko AI transformuje firmy Disney, Spotify a TikTok
Ďalší článok„Eurostars“: Vzostup európskej alternatívy „Magnificent 7“
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno