Akvizícia

Google dnes oznámil, že dosiahol dohodu o kúpe kyber-bezpečnostnej spoločnosti Mandiant za takmer 5,4 miliardy dolárov s cieľom posilniť svoju divíziu Google Cloud v čase, keď firmy naprieč rôznymi odvetviami zaznamenávajú rastúcu vlnu útokov na svoje systémy. Akvizícia podľa slov spoločnosti umožní dcérskej firme Alphabetu ponúknuť zákazníkom komplexnú bezpečnostnú ochranu. Transakcia by sa mala uzavrieť koncom tohto roka a mala byť financovaná v hotovosti. Akcionári Mandiantu získajú v prepočte $23 za akciu.

Mandiant je jedným z priekopníkov v oblasti kybernetickej bezpečnosti zameranej na zverejňovanie podrobných správ o škodlivých kybernetických kampaniach a identifikácii pravdepodobného sponzora útokov zo strany národného štátu. Na služby Mandiantu sa okrem iných začali spoliehať aj americké spravodajské agentúry. Tie im pomáhajú identifikovať motívy a taktiky hackerov v Rusku, Číne, Iráne a v ďalších štátoch.

Investície do kybernetickej bezpečnosti sú aktuálne medzi technologickými spoločnosťami horúce, pretože sa snažia ponúkať tieto služby svojím zákazníkom. O kúpu Mandiantu totiž minulý mesiac prejavil záujem aj ďalší gigant – Microsoft. Výrobca softvéru v posledných mesiacoch súhlasil s kúpu viacerých podnikov z tejto oblasti ako RiskIQ, CloudKnox Security a ReFirm Labs.

Posilnenie Google Cloud

Po uzavretí transakcie sa Mandiant stane súčasťou jednotky Google Cloud, ktorá síce rastie rýchlym tempom, no zostáva oproti konkurenčným cloudovým službám Microsoft Azure a Amazon Web Services. V poslednom štvrťroku sa tržby Google Cloud zvýšili medziročne o približne 45 % na 5,54 miliardy dolárov a ich podiel na celkových kvartálnych príjmoch bol 7 %.

Thomas Kurian, výkonný riaditeľ Google Cloud, uviedol, že podnik chce čerpať z poznatkov výskumu hrozieb spoločnosti Mandiant, a to najmä z hľadiska ako aplikuje bezpečnostné riešenia na svoje produkty, pričom značka Mandiant má byť naďalej uchovaná.

Kevin Mandia, výkonný riaditeľ spoločnosti Mandiant, uviedol, že ho spoločnosť Google zaujala kvôli túžbe po lepšej automatizácii kybernetickej bezpečnosti a potrebe lepšie zabezpečiť cloudové prostredie pred hackermi. „Nepozerám sa na to ako na predaj môjho dieťaťa. Vnímam to ako posun misie vpred,“ doplnil Mandia. Ten tiež informoval, že nepredpokladá, že akvizícia bude mať za následok akékoľvek obchodné komplikácie, ktoré by mohli potlačiť výskum hrozieb, na ktorom jeho firma vybudovala svoju značku.

Akcie Google


Akcie Google za posledných 12 mesiacov stúpli o +20,04 % na $2530,90, čím prekonávajú výkon indexu S&P 500. Ten za rovnaké obdobie stúpol o +9,35 %. Alphabet, materská spoločnosť Google, v posledných kvartálnych výsledkoch oznámila, že 15. júla rozdelí akcie prostredníctvom „stock splitu“ v pomere 1:20. Akcie Google sa pri súčasnej cene obchodujú za 6,7 násobok tržieb na akciu (P/S), 22,6 násobok zisku na akciu (P/E), 25,6 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 17,8 násobok (EV/EBITDA).

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
ZDROJWall Street Journal
Predchádzajúci článokInvestorov v súvislosti s konfliktom na Ukrajine čaká veľké prerátavanie
Ďalší článokEurópske akcie dnes prudko rastú vďaka dostatku plynu a novým sankciám
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno