Fúzia spoločností Tilray a Aphria vytvorí najväčšiu marihuanovú spoločnosť na svete

0
455

Spojenie Tilray a Aphria

Akcie spoločnosti Tilray včera zaznamenali rast o 18,55% po tom čo oznámila fúziu s kanadskou spoločnosťou Aphria. Cieľom fúzie je vytvoriť globálneho lídra na trhu s marihuanovými a konopnými produktmi.

Po fúzii bude znieť názov kombinovaných firiem Tilray (TLRY) a spoločnosť povedie ako CEO Irwin Simon, ktorý vykonával túto funkciu v spoločnosti Aprhia (APHA) po uzavretí fúzie, ktorá by mala prebehúť v 2. kvartáli roku 2021.

Kombinované výnosy spoločností dosahujú výšku 765 miliónov dolárov za posledných 12 mesiacov, čo predstavuje prvenstvo na danom trhu. Napriek vysokému rastu celého odvetvia, ktorý má podľa podľa analýzy Prohibition Partners dosiahnuť veľkosť 103,9 miliárd dolárov v roku 2024 a vysokému rastu tržieb spoločností v danom segmente nedokážu tieto firmy zatiaľ dosiahnuť ziskovosť.

xtb

Je to vcelku pochopiteľne, keďže agresívne investujú do rýchlo sa vyvíjajúceho trhu, aby získali čo najlepšiu trhovú pozíciu. Avšak v niektorých prípadoch už prišiel u investorov a analytikov rad na skepticizmus a aj v dôsledku toho akcie jednotlivých marihuanových spoločností zaznamenali významný pokles.

Trh marihuany

Spoločnosť Tilray, ktorá pred oznámením dohody agresívne znižovala náklady a bola na dobrej ceste dosiahnuť ziskovosť v najbližších kvartáloch. Spoločnosti oznámili, že očakávaná fúzia by mala priniesť synergický efekt v podobe úspory nákladov vo výške 78 miliónov dolárov ročne. Pre Aphriu je táto dohoda ďalším dôležitým spájaním, keďže nedávno zaplatila 300 miliónov dolárov za akvizíciu atlantickej spoločnosti SweetWater Breewing.

Týmto krokom Aphria mieri na trh s nápojmi s obsahom kanabisu, kde vyzve svojho kanadského konkurenta Canopy Growth Corporation (CGS) – dvojku na trhu, ktorý vyvíja vlastné kanabisové nápoje s miliardovým financovaním od výrobcu obľúbeného nápoja Corona a pivného gigantu Constellation Brands.


xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno