Hlavné akciové indexy prekonávajú historické maximá

Akciové indexy S&P500, Dow Jones a Nasdaq včera prekonali historicky najvyššie hodnoty. Býčí trh poháňa hneď niekoľko faktorov ako sú fiškálne a monetárne nástroje, ale aj fundamentálne správy ohľadom vakcinácie.

0
273

Stimuly

Politické debaty o potrebe ďalších stimulácií ekonomiky sú v centre pozornosti celej Wall Street. Ďalšiu vlnu stimulov podporuje aj najznámejší investor a majiteľ Berkshire Hathaway. Obchodníci a investori dúfajú, že kongres by mohol schváliť antivírusový balíček určený na pomoc malým podnikateľom a občanom USA, čím by sa skončila mesiac trvajúca patová situácia ohľadom očakávanej pomoci.

Celková suma balíčku sa odhaduje na 900 miliónov dolárov a zahŕňa okrem pomoci podnikateľom taktiež podporu v nezamestnanosti. Balíček by mal byť pravdepodobný pripojený k všeobecnému návrhu zákona o vládnom financovaní na fiškálny rok, ktorý musí byť splatný do piatkového termínu, aby sa zabránilo čiastočnému zastaveniu vlády.

xtb

FED

Americká centrálna banka FED oznámila, že bude nakupovať štátne dlhopisy, kým sa ekonomika úplne nezotaví. FED vo vyhlásení v závere taktiež zopakoval, že ponechá základnú úrokovú sadzbu na súčasnej úrovni blízko nuly až kým sa americké hospodárstvo nezotaví. To isté platí tiež aj pre program nákupov štátnych dlhopisov, centrálna banka tým pumpuje ďalšie doláre do obehu a plánuje tak robiť až kým sa nedosiahne významný pokrok v dosiahnutí vytýčeného cieľa – maximálnej zamestnanosti a cenovej stability.

Keďže situácia v Amerike sa napriek naberajúcej sile pandémie zlepšuje, FED nezmenil tempo nakupovaných aktív, ktoré je na úrovni najmenej 120 miliárd dolárov mesačne. Je to vôbec prvýkrát, kedy FED verejne spojil svoj program nakupovania dlhopisov s ekonomickými fundamentami. Americká centrálna banka zároveň zlepšila svoj odhad na vývoj americkej ekonomiky na budúci rok a v súčasnosti očakáva rast HDP na úrovni 4,2% oproti pôvodným 4%. Do konca roka očakáva tiež pokles nezamestnanosti z 6,7% na rovných 5%.

Vakcinácia

Posledným, ale zároveň veľmi dôležitým faktorom, ktorý poháňa rast akciových trhov je zlepšenie situácie ohľadom pandémie v dôsledku vakcinácie. Veľká Británia už začala s očkovaním, očakáva sa schválenie vakcín Európskou liekovou agentúrou a takisto USA by mali začať čoskoro s vakcináciou obyvateľstva. Investori za vidinou zisku teda už surfujú na vlne optimizmu čo spôsobuje to, že akciové indexy včera dosiahli nové historické maximá

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno