FAAMG akcie a rastové akcie

FAAMG je modifikácia skratky FAANG, ktorá označuje názvy 5 významných technologických spoločností, pričom ich spoločným znakom je dominancia na trhu, vysoký rast a skvelé výnosy pre investorov. Pôvodná skratka označuje akcie Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Google, zatiaľ čo FAAMG zamieňa Netflix za Microsoft. Všetky tieto spoločnosti aktuálne patria medzi prvých 6 miest najhodnotnejších firiem sveta z hľadiska trhovej kapitalizácie.

Vďaka úžasnému vývoju nielen týchto akcií sa mnoho ľudí snaží na burze nájsť malé firmy s veľkým potenciálom, ktoré by mohli tento vývoj zopakovať. Problémom však zostáva, že firiem s vysokým potenciálom síce je na trhu dostatok no podobný príbeh v budúcnosti dokáže napísať len hŕstka, ak vôbec. Na to, aby sa stali tak úspešné ako FAAMG musí do seba zapadnúť množstvo nezávislých faktorov ako napr. výnimočný manažment, konkurenčná výhoda či rast celého odvetvia.

Ďalšou vecou, ktorú musí človek riešiť pred investíciou je otázka, akú cenu je ochotný zaplatiť za potenciál ukrytý v danej akcii. Na trhu je dostatok príkladov ukazujúcich, že investori, ktorí zaplatili nadhodnotené ceny za tie najpopulárnejšie spoločnosti napriek výbornému rastu z toho nič nezískali alebo len malý výnos. A práve po oživení akciového trhu v minulom roku sa akcie niektorých nízko kapitalizovaných firiem dostali na extrémne vysoké hodnoty a hoci prišla relatívne veľká korekcia v tejto skupine, stále ich nemožno označiť za lacné.

Preto sa naskytá otázka či nie je lepšie si vybrať FAAMG akcie ako hľadať nové rastové podniky, ktorých v drtivej väčšine prípadov zlyhajú.

FAAMG akcie vs. rastové akcie

Podľa nášho názoru by mohla byť investícia do FAAMG akcií momentálne lepšou možnosťou a to z viacerých dôvodov, pričom niektoré sme načrtli už vyššie. Tie najpodstatnejšie však sú tieto:

  • Rastú rýchlejšie ako väčšina menších rastových spoločností
  • Sú lacnejšie
  • Majú obrovskú konkurenčnú výhodu
  • Majú obrovský kapitál
  • Dividendy a spätné odkupy akcií

Na obrázku nižšie je zobrazené porovnanie výkonnosti jednotlivých FAAMG akcií a ETF fondu zameraného na nízko kapitalizované rastové spoločnosti Vanguard Small-Cap Growth Index Fund ETF za posledných 10 rokov. Ako možno vidieť všetky spoločnosti svojim výnosom prekonali fond minimálne 3,5 násobne, pričom Amazon viac ako 6,5 násobne.

VBK YahooFinanceChart
Zdroj obrázku: Finance Yahoo

A ak sa môže niekomu zdať, že loď so so šancou na dobré výnosy pri kúpe FAAMG už odplávala, nie je tomu tak. Rok 2020 bol pre všetky firmy zastúpené pod touto skratkou rekordný a navyše ich súčasné tempo rastu je také vysoké, že prekonáva aj menšie rastové spoločnosti. To potvrdzuje nielen ich historický rast, ale aj plánovaný rast tržieb a ziskov pre roky 2021 a 2022.

Firma / ETFRast výnosov 21Rast výnosov 22Rast EPS 21Rast EPS 22
Facebook34,7%20,1%30,6%17,7%
Amazon26,2%18,5%34,5%27,4%
Apple28,6%4,8%55,5%3,6%
Microsoft16,1%11,2%35,4%6,4%
Google29,8%16,9%50,0%10,2%
Vanguard Small-Cap ETF17,8%
Zdrojové údaje: Zacks Reseach

Z tabuľky vyššie vyplýva, že všetky FAAMG akcie by mali zaznamenať v budúcom roku 30 a viac percentný vzostup ziskovosti, čo je nielen výborný výkon, ale zároveň to výrazne prekonáva očakávaný rast ziskovosti podkladových aktív tvoriaci ETF fond Vanguard Small-Cap.

V tabuľke nižšie sú zobrazené hodnotové ukazovatele, podľa ktorých vyplýva, že FAAMG akcie s výnimkou Amazonu vyzerajú byť z hľadiska valuácie lacnejšie ako nízko kapitalizované rastové spoločnosti, ale aj ako technologický index Nadsaq.

Firma / ETFP/FCFP/EP/E 21P/E 22
Facebook39,3628,1224,9621,20
Amazon75,5361,3357,3044,99
Apple23,6127,9724,4323,55
Microsoft35,4034,0232,0130,12
Google33,9131,3727,4324,88
Vanguard Small-Cap37,30
Kategória Small-Cap Growth34,00
Nasdaq36,10
Zdrojové údaje: Zacks Reseach

Konkurenčná výhoda, kapitál, dividendy a spätné odkupy

Aktuálne teda existuje na trhu situácia, pri ktorej sú investori ochotní viac zaplatiť za menšie rastové spoločnosti, ktoré sú v porovnaní so súčasnými technologickými gigantmi drahšie a ich rast je zároveň nižší. To však nie je všetko, FAAMG akciám pridávajú kredit aj ďalšie dôležité faktory.

Jedným z nich je postavenie na trhu a konkurenčná výhoda. Nie je ľahké si predstaviť, že by niekto mohol v najbližších rokoch zruinovať Apple, ktorý je známy svojimi lojálnymi zákazníkmi. Ktorá sociálna sieť má potenciál vyzvať Facebook s jej aplikáciami Messenger, Instagram a WhatsApp, ktoré zbierajú dáta o viac ako 3 miliardách zákazníkov. Ak sa taká nájde odolá ponuke Facebooku za stovky miliónov?

Kto sa pokúsi bojovať s gigantom Jeffa Bezosa – Amazonom, ktorého ročné tržby presahujú 386 miliárd dolárov. Ťažko si taktiež predstaviť, že by ľudia prešli z používania Windowsu, excelu, wordu či powerpointu na iné programy. Google je na pôde digitálnej reklamy taký dominantný, že má až 36%-ný podiel na trhu. Okrem toho denne používame ďalšie obľúbené produkty firmy ako YouTube, Google Maps, Gmail,….

FAAMG akcie
Zdroj obrázku: Seeking Alpha

Toto je pritom len zlomok produktov a služieb, ktoré firmy ponúkajú. FAAMG spoločnosti sa môžu pochváliť aj obrovským kapitálom, ktorý im slúži ako bod stability, ale vďaka nemu môžu financovať tiež rast v nových lukratívnych odvetviach či akvizície menších potenciálnych firiem. Iba samotný Apple má v súčasnosti viac ako 90 miliárd hotovosti a hotovostných ekvivalentov, ktoré môže kedykoľvek použiť.

Naopak, tento kapitál menším firmám spravidla chýba, čo riešia prostredníctvom bankových úverov alebo emisiou akcií a dlhopisov. Všetky získané prostriedky firmy väčšinou vracajú do podnikania na zabezpečenie expanzie a preto od týchto akcií nemožno očakávať ani dividendy či spätné odkupy akcií, ktoré by zvýšili ich hodnotu. Pre porovnanie Apple okrem vyplácania dividendy oznámil plánované odkupovanie vlastných akcií v hodnote viac ako 90 miliárd dolárov, Google v hodnote 50 miliárd dolárov, Facebook v hodnote 25 miliárd dolárov a Microsoft stále prevádzkuje plán odkupu z roku 2019 v hodnote 40 miliárd dolárov.

Zhodnotenie

Nielen, že veríme, že najväčší technologickí giganti dnešnej doby sú momentálne lepšou investíciou, ale aj predpokladáme, že budú svojim výkonom prekonávať širší trh aj v mnohých rokoch potom. Ak ste investor, ktorý hľadá nadpriemerné alebo aj vysoko nadpriemerné výnosy, veríme, že najlepšia možnosť je vystavať svoje investičné portfólio z FAAMG akcií, ktoré sa doplnia o niekoľko ďalších bluechip akcií (Disney, Visa,…) a niekoľko rastových hviezdičiek typu PayPal, Netflix, Alibaba, Nvidia, AMD, Docusign, Palantir, Crowdstrike, Airbnb, CyberArk, Palantir, Docusign, Unity Sofwtare. Pri nich si však treba počkať na dobrú vstupnú pozíciu.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokLegendárny investor Bruce Greenwald: “Nie je šanca, aby Tesla dominovala v ďalších 20 rokoch„
Ďalší článokAnalýza – kryptomena NEO, predikcia ceny na rok 2021
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno