Short pozície voči Tesle

Napriek tomu, že Tesla patrí medzi najpopulárnejšie rastové akcie na trhu a to najmä medzi mladšími ročníkmi, čelí taktiež aj vysokému predajnému tlaku zo strany skúsenejších investorov, ktorí predpokladajú, že súčasná valuácia spoločnosti je privysoká. Podľa analýzy partnerov S3 „short selleri“ stávkujúci na pokles ceny akcií Tesla zarobili tento rok už viac ako 4 miliardy dolárov, keďže najhodnotnejšia automobilová spoločnosť na svete v tomto roku stráca dych, keď poklesla o -11,40%. Tento výkon je sklamanie pre investorov, keďže v roku 2020 akcie Tesla stúpli o +695%.

Jedným z najznámejších „short sellerov“ spoločnosť Elona Muska je aj investor Michael Burry, ktorý sa preslávil filmom „The Big Short“ a tým, že očakával kolaps finančného trhu v dôsledku nesplácania hypoték v roku 2008. Burry nedávno odhalil, že odhalil, že jeho hedžový fond Scion Asset Management nakúpil „short pozície“ na zhruba 800 000 akcií v súhrnnej hodnote 534 miliónov dolárov.

Skepticizmus Greenwalda

K radu skeptikov americkej automobilky sa teraz pridal i legendárny investor a profesor na Kolumbijskej univerzite – Bruce Greenwald, ktorý je prezývaný aj „guru na Wall Street“. Ten si nemyslí, že by Tesla mohla odôvodniť svoju astronomickú trhovú kapitalizáciu, avšak priznal že akcie Tesla neshortuje, pretože mnohých to pri tom „zabilo“. Podotýka tým na to, že obchodníci, ktorí stávkovali na pokles Tesly v minulom roku prerobili 40 miliárd dolárov.

Greenwald takmer tri desaťročia učil na Kolumbijskej univerzite populárny kurz „hodnotového investovania“, ktorého cieľom je investovať do akcií s nižšou cenou ako je ich hodnota. Tento prístup vyžadujúci predovšetkým trpezlivosť získal reputáciu najmä vďaka jeho zakladateľovi B. Grahamovi a jeho najslávnejšiemu žiakovi – W. Buffetovi.

Greenwald predpovedal, že Tesla nebude dlhodobo dominovať v automobilovom priemysle kvôli pravdepodobnému rozmachu na trhu s elektrickými vozidlami a nedostatočnej diferenciácii medzi výrobkami spoločnosti Tesla a jej konkurenciou. V rozhovore pre Yahoo Finance uviedol:

„O dvadsať rokov – naozaj si myslíte, že budú dominovať na automobilovom trhu? Bez šance.“

Tesla model S
Tesla model S, zdroj obrázku: EV Database


Greenwald predpovedá, že firmu čaká dlhodobý boj o vyrovnanie sa s trhovým stropom a ten bude prameniť z ťažkostí s udržaním veľkého podielu na trhu s elektrickými vozidlami. Podľa štúdie zverejnenej spoločnosťou McKinsey & Company v júli medzi rokmi 2018 a 2019 vzrástol trhový podiel Tesly z 11,8% na 16,2%. Podľa investora však toto číslo v najbližších rokoch klesne, keďže elektrické vozidlá budú čoraz populárnejšie a obracajú k nim pozornosť aj ďalšie svetové automobilky.

„Ak je trh malý a taký trh s elektrickými vozidlami dnes je, na to, aby ste boli životaschopný, pravdepodobne potrebujete získať 20% na trhu. Na vyspelom automobilovom trhu, ktorý je globálny, môžete byť životaschopní s 2%.“

„Pri požiadavke 20% môže byť Tesla schopná udržať svojich súperov vonku, ale pri 2% nikto nikoho neudrží,“ dodáva. „A hádajte, kam smeruje trh s elektromobilmi? Stúpne zo 700 000 [predaných vozidiel] ročne na 7 miliónov ročne.“ “

Názor E. Muska, ktorý tvrdí, že Tesla sa odlišuje nielen elektromobilitou, ale aj palubným systémom, databázou a solárnymi panelmi Greenwald odmietol.

„Myslíte si, že to iné automobilky nemajú? Nemajú počítače? Nemajú databázy a nemajú solárne panely? Dajte mi pokoj.“

Akcie Tesla


Ako sme spomínali vyššie, akcie Tesla v tomto roku poklesli o -11,40% a od svojej najvyššej hodnoty až o -30,5%, pričom stále sa zdajú byť podľa hodnotových ukazovateľov extrémne drahé. Pri súčasnej cene sa Tesla obchoduje za 625 násobok ročného zisku na akciu (P/E), 290 násobok voľného cashflowu (P/FCF) a 19,5 násobok tržieb.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokCarl Icahn povedal, že môže zasiahnuť svet kryptomien „veľkým spôsobom“
Ďalší článokSú dnes FAAMG akcie lepšia investícia ako menšie rastové akcie?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno