Finančné trhy tento týžden

Nemôžeme začať inak, než ohliadnutím za výnimočným úspechom na akciovom trhu. Index S&P 500 totiž prvýkrát v histórii prekročil magickú hranicu 5 000 bodov. Tento index je považovaný za kľúčový ukazovateľ zdravia amerických spoločností s veľkou trhovou kapitalizáciou. Dosiahol nový rekord, a to 14. kladný výsledok počas posledných 15 týždňov, čo sa naposledy podarilo v roku 1972.

Zaujímavosťou je, že tento skok nastal len dva roky a desať mesiacov po tom, ako index prvýkrát uzavrel nad hranicou 4 000 bodov v apríli 2021, čo sleduje jeho rýchly vzostup od prekonania 3 000 bodov v júli 2019, 2 000 bodov v auguste 2014 až po 1 000 bodov v februári 1998. Hoci hranica 5 000 bodov môže byť vnímaná len ako psychologický míľnik, skutočne reflektuje silu a odolnosť trhu v svetle súčasnej úrokovej politiky.

Napriek tomu, že drvivá väčšina trhu počítala s tým, že Fed úrokové sadzby zníži už vo februári, teraz s tým počíta len približne 20 % analytikov. Index ale aj tak letí nahor. Začiatku cyklu zníženia sadzieb sa tak pravdepodobne dočkáme až v máji.

Trh práce v USA je odolný

Minulý týždeň sa dostal výnos desaťročných amerických štátnych dlhopisov na 4,17 % hlavne kvôli správe o poklese žiadostí o podporu v nezamestnanosti, čo nie je nič iné než dôkaz odolnosti trhu práce v USA. Počet nových žiadostí klesol na 218 000, čo je prvý pokles za posledné tri týždne. To posilnilo výnosy na konci týždňa na 4,17 % oproti 4,03 % s predchádzajúcim týždňom.

Inflácia a maloobchodné tržby v USA

Investorov bude asi najviac zaujímať utorňajšie čísla týkajúce sa stavu inflácie v USA, ktoré napovedia, či sa ceny v najväčšej ekonomike sveta držia pod kontrolou. Trh očakáva 2,9 % a dá sa očakávať, že akákoľvek nižšia hodnota by mohla posunúť americké indexy ešte vyššie a uľaviť časti investorov, ktorí boli znepokojení jej nedávnym miernym rastom. Minulý december sa totiž inflácia mierne zvýšila o 0,3 % oproti novembru, čo bolo viac, než sa čakalo a išlo o tretí rast v rade. Kľúčovým faktorom dezinfácie bude vývoj cien automobilov a nájomného za bývanie.

Snimek obrazovky 2024 02 12 193832

V eurozóne bude zverejnený medzimesačný vývoj priemyselnej produkcie. Analytici oslovení agentúrou Bloomberg očakávajú pokles o 0,2 % kvôli oslabujúcej produkcii v Nemecku, ktorá v decembri klesla o 1,2 %. Na druhej strane, nemecký pokles by mal byť čiastočne vyvážený nárastom produkcie vo Francúzsku, Taliansku a Írsku. Práve v Nemecku bude v utorok dopoludnia zverejnený index očakávaní podľa prieskumu ZEW. Očakáva sa zlepšený ročný výhľad podporený silným trhom práce a známkami už dosiahnutého vrcholu úrokových sadzieb.

Maloobchodné tržby za január by podľa predbežných odhadov mali klesnúť o 0,1 %. A to kvôli sviatočným dňom a chladnému počasiu v Spojených štátoch, čo znižuje návštevnosť kamenných obchodov. Ďalším faktorom sú nízke predaje automobilov, ktorých sa za január predalo celkom 15 miliónov, čo je o 700 tisíc menej než v decembri 2023. V prípade nezapočítania predajov áut a cien ropy sa očakáva nárast maloobchodných tržieb o 0,3 %.

Snimek obrazovky 2024 02 12 194833

Výsledkový pozitivismus

Investori začínajú byť voči aktuálnej výsledkovej sezóne optimistickejší, čo sa ešte nedávno nedalo tvrdiť. Po tom, čo približne dve tretiny firiem z indexu S&P 500 oznámili kvartálne čísla, očakávalo sa, že v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom dôjde vo všeobecnosti k poklesu čistých ziskov o 1,8 %. To sa však zmenilo. Minulý týždeň v piatok sa už očakával 2,9% nárast. Áno, hádate správne, že za tým stoja veľké technologické spoločnosti.

Výsledkový kalendár nespí a v tomto týždni bude hlásiť niekoľko zaujímavých spoločností. Na rade sú kľúčoví hráči ako Coca-Cola a Cisco Systems. Z e-commerce čísla zverejní napríklad Shopify. Ďalej bude hlásiť Kraft Heinz, ktorú má v portfóliu Warren Buffett alebo AirBnb.

vysledky 12 2 2024

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokRast Duolingo zrýchľuje, počet aktívnych užívateľov presiahol 80 miliónov
Ďalší článokNový komoditný kráľ? Cena kakaa rekordne rastie
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno