Finančné trhy tento týžden
Nemôžeme začať inak, než ohliadnutím za výnimočným úspechom na akciovom trhu. Index S&P 500 totiž prvýkrát v histórii prekročil magickú hranicu 5 000 bodov. Tento index je považovaný za kľúčový ukazovateľ zdravia amerických spoločností s veľkou trhovou kapitalizáciou. Dosiahol nový rekord, a to 14. kladný výsledok počas posledných 15 týždňov, čo sa naposledy podarilo v roku 1972.
Zaujímavosťou je, že tento skok nastal len dva roky a desať mesiacov po tom, ako index prvýkrát uzavrel nad hranicou 4 000 bodov v apríli 2021, čo sleduje jeho rýchly vzostup od prekonania 3 000 bodov v júli 2019, 2 000 bodov v auguste 2014 až po 1 000 bodov v februári 1998. Hoci hranica 5 000 bodov môže byť vnímaná len ako psychologický míľnik, skutočne reflektuje silu a odolnosť trhu v svetle súčasnej úrokovej politiky.
Napriek tomu, že drvivá väčšina trhu počítala s tým, že Fed úrokové sadzby zníži už vo februári, teraz s tým počíta len približne 20 % analytikov. Index ale aj tak letí nahor. Začiatku cyklu zníženia sadzieb sa tak pravdepodobne dočkáme až v máji.
Trh práce v USA je odolný
Minulý týždeň sa dostal výnos desaťročných amerických štátnych dlhopisov na 4,17 % hlavne kvôli správe o poklese žiadostí o podporu v nezamestnanosti, čo nie je nič iné než dôkaz odolnosti trhu práce v USA. Počet nových žiadostí klesol na 218 000, čo je prvý pokles za posledné tri týždne. To posilnilo výnosy na konci týždňa na 4,17 % oproti 4,03 % s predchádzajúcim týždňom.
Inflácia a maloobchodné tržby v USA
Investorov bude asi najviac zaujímať utorňajšie čísla týkajúce sa stavu inflácie v USA, ktoré napovedia, či sa ceny v najväčšej ekonomike sveta držia pod kontrolou. Trh očakáva 2,9 % a dá sa očakávať, že akákoľvek nižšia hodnota by mohla posunúť americké indexy ešte vyššie a uľaviť časti investorov, ktorí boli znepokojení jej nedávnym miernym rastom. Minulý december sa totiž inflácia mierne zvýšila o 0,3 % oproti novembru, čo bolo viac, než sa čakalo a išlo o tretí rast v rade. Kľúčovým faktorom dezinfácie bude vývoj cien automobilov a nájomného za bývanie.
V eurozóne bude zverejnený medzimesačný vývoj priemyselnej produkcie. Analytici oslovení agentúrou Bloomberg očakávajú pokles o 0,2 % kvôli oslabujúcej produkcii v Nemecku, ktorá v decembri klesla o 1,2 %. Na druhej strane, nemecký pokles by mal byť čiastočne vyvážený nárastom produkcie vo Francúzsku, Taliansku a Írsku. Práve v Nemecku bude v utorok dopoludnia zverejnený index očakávaní podľa prieskumu ZEW. Očakáva sa zlepšený ročný výhľad podporený silným trhom práce a známkami už dosiahnutého vrcholu úrokových sadzieb.
Maloobchodné tržby za január by podľa predbežných odhadov mali klesnúť o 0,1 %. A to kvôli sviatočným dňom a chladnému počasiu v Spojených štátoch, čo znižuje návštevnosť kamenných obchodov. Ďalším faktorom sú nízke predaje automobilov, ktorých sa za január predalo celkom 15 miliónov, čo je o 700 tisíc menej než v decembri 2023. V prípade nezapočítania predajov áut a cien ropy sa očakáva nárast maloobchodných tržieb o 0,3 %.
Výsledkový pozitivismus
Investori začínajú byť voči aktuálnej výsledkovej sezóne optimistickejší, čo sa ešte nedávno nedalo tvrdiť. Po tom, čo približne dve tretiny firiem z indexu S&P 500 oznámili kvartálne čísla, očakávalo sa, že v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom dôjde vo všeobecnosti k poklesu čistých ziskov o 1,8 %. To sa však zmenilo. Minulý týždeň v piatok sa už očakával 2,9% nárast. Áno, hádate správne, že za tým stoja veľké technologické spoločnosti.
Výsledkový kalendár nespí a v tomto týždni bude hlásiť niekoľko zaujímavých spoločností. Na rade sú kľúčoví hráči ako Coca-Cola a Cisco Systems. Z e-commerce čísla zverejní napríklad Shopify. Ďalej bude hlásiť Kraft Heinz, ktorú má v portfóliu Warren Buffett alebo AirBnb.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové