Tesla s novými plánmi

Tesla nedávno oznámila dodávateľom, že chce spustiť výrobu nového masového elektrického vozidla s označením „Redwood“. Tento model chce začať vyrábať v polovici roku 2025. Podľa zástupcov automobilky by model mal vyzerať aj sa správať ako kompaktný crossover. Elon Musk potvrdil, že firma očakáva spustenie výroby svojho EV novej generácie vo svojej továrni v Texase. Potom bude nasledovať Mexiko a ďalšia továreň mimo Severnej Ameriky, o ktorej sa rozhodne neskôr v tomto roku, pričom zdôraznil, že zvýšenie výroby nového vozidla bude náročné.

Musk už dlho povzbudzuje apetít fanúšikov a investorov po cenovo dostupných elektrických vozidlách, ktoré by sa mali vyrábať na lacnejších platformách elektromobilov novej generácie. Tieto modely, vrátane auta za 25 000 USD, ktoré Musk plánuje vyrábať v závode Giga Berlín, by mu umožnili konkurovať lacnejším benzínovým autám a rastúcemu počtu lacných EV, ako napríklad tie od čínskej spoločnosti BYD.

BYD v poslednom štvrťroku 2023 predbehol Teslu ako najlepšieho svetového výrobcu elektromobilov. V roku 2023 vyrobila dokonca viac ako 3 milióny nových elektrických vozidiel, čím čínsky gigant prekonal Teslu v produkcií už druhý rok po sebe. Musk uviedol, že vozidlo novej generácie povedie novú vlnu rastu.

Tesla plánuje vyrábať nové EV „Redwood“ v polovici roku 2025

Musk a jeho sľuby

„V roku 2024 môže byť miera rastu nášho objemu výroby vozidiel výrazne vyššia ako tá z roku 2023, keďže naše tímy pracujú na uvedení vozidla novej generácie v Gigafactory Texas,“ uviedla Tesla vo štvrťročnej správe o výsledkoch. Musk najprv sľúbil, že v roku 2020 postaví auto za 25 000 USD, tento plán mu však nevyšiel. Najlacnejšia ponuka Tesly, sedan Model 3, má v súčasnosti v Spojených štátoch počiatočnú cenu 38 990 USD.

Musk minulý rok povedal, že má obavy z vplyvu vysokých úrokových sadzieb na spotrebiteľský dopyt po tovaroch s veľkými cenami, ako sú autá. Tesla minulý rok poslala dodávateľom „žiadosti o cenové ponuky“ alebo výzvy na predloženie ponúk na model „Redwood“ a predpovedala týždenný objem výroby 10 000 vozidiel.

Načasovanie kompaktných vozidiel novej generácie, vyvolalo mnoho otázok od investorov adresovaných Tesle pred jej štvrťročnou správou o výsledkoch včera popoludní. Očakávalo sa, že rast dodávok automobilky bude za rok 2024 na úrovni 21%, čo je výrazne pod dlhodobým ročným cieľom 50 %, ktorý si Musk stanovil pred tromi rokmi.

Musk v máji povedal, že Tesla pracuje na dvoch nových produktoch s potenciálom pre kombinovaný predaj 5 miliónov vozidiel ročne. „Dizajn produktov aj výrobné techniky stoja nad všetkým ostatným,“ povedal na výročnom stretnutí akcionárov spoločnosti Tesla. Minulý rok tiež oznámila, že plánuje vyrobiť, okrem auta za 25 000 USD, aj lacný robotický taxík.

Musk ešte v roku 2022 povedal, že Tesla vyrobí v roku 2024 špecializovaný autonómny taxík s futuristickým vzhľadom. Od tej doby čelil niekoľkým nesplneniam svojho cieľa dosiahnuť plnú schopnosť samoriadenia. Spolu s ďalšími vedúcimi pracovníkmi Tesly minulý rok v marci načrtol plány na zníženie nákladov na vozidlá novej generácie na polovicu, neposkytli však časový rámec na uvedenie na trh.

Musk na prezentácií výsledkov povedal, „často som optimista, pokiaľ ide o čas. Ale náš súčasný plán ukazuje, že výrobu spustíme koncom roka 2025“. Dosahovanie zisku z lacnejších EV bude náročné vzhľadom na náklady na batérie, ako aj na tradičné ťažkosti pri výrobe kvalitných lacných vozidiel. Výrobca EV má továrne aj v Šanghaji a vo Fremonte v Kaliforni.

Akcie Tesla


Akcie Tesla si za posledných 12 mesiacov pripísali +43,9 % a ich aktuálna cena je 207,8 USD. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 67 násobok zisku na akciu (P/E); 56,6 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 42,5 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 660,6 miliardy USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokAko byť úspešný na finančných trhoch v roku 2024?
Ďalší článokApple vs. Microsoft: Boj o najhodnotnejšiu firmu pokračuje
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno