Kvartálne výsledky

Na programe dnešného dňa je zverejnenie kvartálnych výsledkov viacerými zaujímavými firmami. Jednou z nich je aj francúzsky gigant v oblasti produkcie lietadiel, Airbus. Ten oznámil veľký skok v ziskovosti, ale tiež opätovné vyplácanie dividendy svojim akcionárom, ktoré bolo pozastavené po dobu 2 rokov z dôvodu strát, ktoré spoločnosti spôsobila pandémia. Akcie Airbus v dnešnom obchodovaní klesajú o -0,87 % na €116,86, avšak obchodujú sa blízko svojho ročného maxima.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V štvrtom kvartáli roku 2021 Airbus zaznamenal výnosy vo výške €16,99 mld., čo predstavuje medziročný pokles o -14 % a prekonanie analytických predpokladov, ktoré boli na úrovni €16,88 mld. Za celý hospodársky rok tržby stúpli o +4 %, z €49,91 mld. na €52,15 mld.

EBIT: Zisk bez započítania úrokov a daní stúpol o +14 % , z €1,68 mld. na €1,91 mld. a z hľadiska celého roka z -€510 mil. na €5,34 mld.

Čistý zisk / strata: Čistý zisk vzrástol v poslednom štvrťroku 2021 o +2 %, z €1,55 mld. na €1,58 mld., resp. z €1,98 na €2,01 na akciu, zatiaľ čo analytici prognózovali zisk €1,36 mld. Za celý rok čistý zisk zvýšil z -€1,13 mld. na €4,21 mld., resp. z -€1,45 na €4,21 na akciu.

Cashflow: Voľný cashflow sa z hľadiska celého roka zlepšil, keď stúpol z -€7,36 mld. na €3,51 mld.

„Rok 2021 bol rokom prechodu, v ktorom sa naša pozornosť presunula od navigácie v pandémii k oživeniu a rastu. Vďaka odolnosti a úsiliu našich tímov, zákazníkov a dodávateľov sme dosiahli pozoruhodné celoročné výsledky,“ povedal Guillaume Faury, generálny riaditeľ Airbusu. „Silná finančná situácia odzrkadľuje vyšší počet dodávok komerčných lietadiel, dobrý výkon našich segmentov vrtuľníkov, obrany a vesmíru, ako aj naše úsilie o obmedzenie nákladov a konkurencieschopnosť. Rekordný čistý príjem a naše úsilie posilniť čistú hotovostnú pozíciu sú základom nášho návrhu na opätovné zavedenie vyplácania dividend v budúcnosti. Zároveň pokračujeme v investíciách do našich strategických priorít a do transformácie našej spoločnosti.“

Najdôležitejšie novinky

Airbus informoval, že okrem rekordného zisku jeho dodávky lietadiel vzrástli medziročne o 8 % na 611 lietadiel. Optimizmus manažmentu ohľadom oživenia v leteckom priemysle potvrdilo aj zvýšenie prognózy ohľadom počtu dodávok na nadchádzajúci rok, v ktorom chce dodať 720 komerčných lietadiel. Tento počet zahrňa taktiež prvé objednávky pre svoje nákladné lietadlo typu A350. Spoločnosť očakáva v roku 2022 upravený zisk bez započítania úrokov a daní (EBIT) na úrovni 5,5 miliardy eur a voľný cashflow s výnimkou akvizícií vo výške 3,5 miliardy dolárov.

Vedenie spoločnosti zároveň oznámilo, že po 2 rokoch opäť začne vyplácať dividendy svojim akcionárom. Tá by mala byť €1,5 na akciu, čo pri súčasnej cene predstavuje dividendový výnos 1,28 %. Vyplatená bude 21. apríla.

Hoci sa generálny riaditeľ Airbusu Guillaume Faury vyjadril, že pandémia ešte nie je za nami a napätie možno vidieť v dodávateľskom reťazci, logistike a pracovnej sile, opätovne potvrdil optimistické ciele Airbusu s tým, že v roku 2023 až 2025 sa plne zotaví.

Akcie Airbus


Akcie Airbus za posledných 12 mesiacov vzrástli o +24,6 % čím prekonávajú výkon S&P 500, ktorého cena stúpla za rovnaké obdobie o +13,8 %. Aktuálne sa akcie spoločnosti obchodujú za 1,8 násobok tržieb na akciu (P/S), 21,8 násobok zisku na akciu (P/E), 26,2 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 17,2 násobok EV/EBIT.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Akcie Shopify klesli o 16% po výhľade, že rast firmy bude spomaľovať
Roblox napriek 83% nárastu tržieb sklamal Wall Street, akcie klesajú o štvrtinu
Twilio jednoznačne prekonalo očakávania, tržby stúpli o 54%
Datadog opäť mieri vyššie po výbornom štvrťroku
Akcie Disney stúpajú po prekvapivom prekonaní odhadov
Akcie Snap vystrelili o 45,5 % po prekonaní odhadov a prekvapivom zisku
Akcie Amazonu stúpajú, firma predala podiel v Riviane a zvyšuje cenu služby Prime
Akcie Meta s poriadnou fackou, kvôli problémom stratili 26 %
Akcie AMD stúpajú o 10,6 % po prekonaní odhadov a optimistickom výhľade
Google opäť prevýšil očakávania a chystá stock split 20:1
Apple zaznamenal ďalší rekordný kvartál a naznačil vlastné plány v metaverze
Tesla prekonala odhady, ale sužujú ju problémy s dodávateľskými reťazcami
Wizz Air navýšil stratu a varuje pred posledným kvartálom
Microsoft v Q2 zvýšil príjmy a zisky o pätinu a prvýkrát prekonal hranicu $50 mld.
Akcie Netlifx sa po zverejnení ďalšieho štvrťroku prepadajú o 21,5 % pod úroveň $400
Akcie TSMC stúpajú po ďalšom rekordnom roku

Mnoho ďalších na našom IG & FB

xtb
Predchádzajúci článokAkcie Shopify klesli o 16% po výhľade, že rast firmy bude spomaľovať
Ďalší článokCharlie Munger: „Costco bude na internete absolútnym titanom“
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno