Charlie Munger a jeho slová na adresu Costco

Miliardársky investor a podpredseda Berkshire Hathaway, Charlie Munger sa otázkam médií neštíti. Jeho veľmi kritické názory na kryptomeny sú všeobecne známe, ale tiež jeho dôvera v spoločnosť Costco. Túto dôveru zopakoval aj po rekordnom raste jej akcií, keď v stredu sa tak vyjadril na výročnom stretnutí akcionárov denníka The Daily Journal.

„Vždy som veril, že nič nestojí akúkoľvek cenu. Avšak, ak by som investoval peniaze do nejakého suverénneho fondu alebo do nejakého penzijného fondu a mal by som časový horizont 30, 40, 50 rokov, kúpil by som Costco za aktuálnu cenu. Myslím si, že je to silný podnik a má obdivuhodné miesto.“

Munger, ktorý okrem svojej pozície po boku Warrena Buffeta pôsobí aj ako predseda denníka The Daily Journal udržiava dlhodobý vzťah so spoločnosťou Costco. Tá operuje sieť veľkoobchodov prevažne v USA a Kanade, ale je prítomná tiež v Ázii a v menšej miere v západnej Európe. Munger pôsobil ako riaditeľ v Costco od roku 1997 a hoci Berkshire Hathaway opustil svoj podiel vo firme koncom roka 2020 po predaji 4,3 milióna akcií, Munger si v nej svoj osobný podiel ponechal. Koncom roku 2021 priamo vlastnil viac ako 167 000 akcií v hodnote takmer 81 miliónov dolárov.

Akcie Costco

Odvtedy akcie dosiahli v decembri historické maximum, keď sa vyšplhali na úroveň $571,49 za akciu. Akcie spoločnosti Costco v roku 2021 vzrástli o +51 %, čím prekonali takmer +27 % nárast indexu S&P 500 za toto obdobie. Spoločnosť ťažila zo zvýšeného nakupovania potravín pre domáce stravovanie v priebehu pandémie a naposledy vykázala štvrťročné tržby, ktoré vyskočili medziročne o 17 % a dosiahli 50,4 miliardy dolárov za obdobie končiace sa 21. novembra.


Aktuálne sa pri cene $515,01 akcie Costco obchodujú za 1,13 tržieb na akciu (P/S), 44,3 násobok zisku na akciu (P/E), 39,3 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 25,2 násobok EV/EBITDA.

Pretrvávajúci optimizmus vďaka onlinu

Vyššie spomenuté hodnoty ukazovateľov sú vzhľadom na ich historické hodnoty pomerne drahé. Munger ako dlhoročný zástanca hodnotového investovania a dlhodobého držania akcií však týmto ocenením príliš znepokojený nie je.

„Nehovorím, že kupujem akcie Costco za túto cenu. Ale určite žiadne nepredávam,“ povedal Munger. „Myslím si, že to bude veľká, silná spoločnosť tak ďaleko dopredu, ako môžete vidieť a myslím si, že si svoj úspech zaslúži. Myslím si, že má dobrú kultúru a dobrý morálny étos. A tak si prajem, aby všetko ostatné podniky v Amerike fungovali tak dobre ako Costco. Myslite na to, aké požehnanie by to bolo pre nás všetkých.“

Munger tiež tvrdil, že Costco bude dominovať nielen ako tradičný maloobchodník, ale aj ako online hráč. Spoločnosť naposledy vykázala štvrťročné tržby z elektronického obchodu, ktoré za novembrový štvrťrok vzrástli o 14,3 %. Za posledný úplný fiškálny rok, ktorý sa skončil v auguste, tržby z elektronického obchodu medziročne vzrástli o 44 %.

„Costco bude absolútnym titánom na internete, pretože má vybrané produkty, ktorým každý verí a obrovskú kúpnu silu na obmedzenom počte skladových jednotiek,“ povedal Munger. „Takže sa o to nebojím.“

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
ZDROJYahoo Finance
Predchádzajúci článokAirbus po rekordnom zisku bude po 2 rokoch opäť vyplácať dividendu
Ďalší článokDisney využije svoju značku na vybudovanie obytných komunít
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno