Fúzia na linke Paramount Global – Skydance

Paramount Global vstupuje do záverečných rozhovorov o zlúčení so spoločnosťou Skydance. Podľa predstaviteľov firmy, tak odmieta ponuku 26 miliárd USD od Apolla. Apollo Global Management ponúkol kúpu hollywoodskeho štúdia Paramount Global za približne 11 miliárd USD. Cena prekračuje súčasnú trhovú hodnotu spoločnosti Paramount Global, ktorá má dve triedy akcií, ktoré sú spolu hodnotené na viac ako 8 miliárd USD.

Zábavný konglomerát na 30 dní pozastavuje akékoľvek rozhovory s inými záujemcami. Členovia rady súhlasili so vstupom do výlučných rozhovorov o zlúčení so Skydance, produkčnou spoločnosťou vedenou Davidom Ellisonom. Rozhodnutie môže dať Skydance výhodu pred Apollom, ktorý predtým ponúkol 11 miliárd USD za filmové štúdio Paramount, ale neskôr ponúkol kúpu celej spoločnosti za 26 miliárd USD vrátane dlhu.

Riaditelia Paramountu sa rozhodli pokračovať v rokovaniach so Skydance, pretože nebolo jasné, ako by Apollo financoval svoju ponuku. Súkromná spoločnosť by nepotrebovala ďalšie úverové financovanie na kúpu Paramountu, pretože jeho existujúca kapitálová štruktúra by mohla byť integrovaná do novej dohody.

Shari Redstone, kontrolujúca akcionárka Paramount Global, rokovala s Ellisonom o predaji National Amusements, mediálneho impéria jej rodiny. Toto impérium dokopy vlastní približne 77 % hlasovacích akcií Paramountu od konca minulého roka. Obaja už dohodli podmienky, ale Skydance jasne naznačil, že na uzavretie tejto dohody musí byť povolené zlúčenie ich štúdií, čo nemôže urobiť len nákupom National Amusements. Skydance spolupracoval so spoločnosťou Paramount na filmoch ako „Top Gun: Maverick“ s Tomom Cruisom. Okrem svojho filmového a televízneho štúdia vlastní Paramount aj vysielateľskú sieť CBS a káblové siete Nickelodeon a MTV.

Fúzia Paramount Global a Skydance na spadnutie

Zlúčenie firiem vyžaduje ďalšiu dohodu, ktorú musí schváliť nezávislý výbor riaditeľov Paramountu. Tento výbor musí schváliť, že dohoda je výhodná pre všetkých akcionárov, nie len pre National Amusements. Manažment Paramountu, vrátane generálneho riaditeľa Boba Bakisha, nie je podľa najnovších tvrdení zahrnutý do rozhodovania.

Rozhovory o zlúčení prichádzajú v čase, keď sa Paramount snaží urobiť svoju streamovaciu službu ziskovou v období nestabilného trhu s reklamou a poklesu počtu predplatiteľov káblových služieb. Dohoda spoločnosti s Charter Communications o poskytovaní jej kanálov svojim zákazníkom vyprší tento rok, podobne ako dohoda s Comcastom, ktorá vyprší koncom tohto roka.

Aj iné subjekty prejavili v posledných mesiacoch záujem o Paramount, vrátane Warner Bros. Discovery a mediálneho výkonného riaditeľa Byrona Allena. Ellison, generálny riaditeľ Skydance, je synom miliardára Larryho Ellisona, spoluzakladateľa Oracle, preto sa očakáva, že pomôže financovať dohodu. Skydance podporujú investori vrátane otca Ellisona, private equity firmy RedBird Capital Partners a KKR, ako aj čínsky technologický investičný gigant Tencent. Skydance v roku 2022 získal 400 miliónov USD nového kapitálu, čím ho ohodnotil na viac ako 4 miliardy USD.

Akcie Paramount Global


Akcie Paramount od začiatku roka klesli o -16,8 % a za posledných 12 mesiacov klesli dokonca o -46,3 %. V súčasnosti sa akcie spoločnosti obchodujú na cene 11,9 USD, resp. za 8,9 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 10 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokAkcie na 10 minút #3: Xiaomi ako Porsche z Wishu a Elon, klamať sa nemá
Ďalší článokZisk Samsungu sa zotavuje, divízia čipov hnacím motorom
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno