Akvizícia Masimo

Jednou zo spoločností, ktorá včera vykazovala svoje čísla za posledný štvrťrok 2021, bola Masimo. Tieto výsledky boli úplne v poriadku, keď príjmy stúpli medziročne o 11 % na 327,6 milióna dolárov a zisk mierne klesol na $1,18 na akciu. Z hľadiska celého roka Masimo, ktoré pôsobí v oblasti zdravotníckych technológií, zaznamenalo nárast tržieb o 8,3 % na 1,24 miliardy dolárov a zisk dosiahol $3,98 na akciu.

Tieto výsledky prekonali odhady analytikov, avšak napriek tomu akcie firmy klesli vo včerajšom after-market obchodovaní o -36,99 % na $144,20. Dôvod? Akvizícia.

Manažment informoval, že sa dohodol na kúpe súkromnej spoločnosti Sound United, ktorá vyrába spotrebnú elektrotechniku ako slúchadlá, reproduktory či mikrofóny za 1,03 miliardy dolárov. Pre porovnanie Masimo vyrába inovatívne prístroje na monitorovanie zdravotných funkcií ako je napr. okysličenie krvi a mnoho ďalších. Na svojom trhu je spoločnosť lídrom a užíva si stabilný zdravý rast, ktorý je financovaný v podstate bez dlhu.

Masimo má v úmysle financovať akvizíciu kombináciou hotovosti a pôžičiek v rámci nového úverového rámca a očakáva, že transakcia bude uzavretá v polovici roka 2022. Aký prínos bude mať teda akvizícia podniku pôsobiaceho v oblasti spotrebnej elektroniky? Nevieme, nevedia to ani analytici a rozhodne to nepochopili ani samotní investori, keďže akcie stratili za jediný deň 37 % svojej hodnoty.

„Toto je prvýkrát, čo sme videli, ako sa spoločnosť zaoberajúca sa medicínskou technológiou presúva do nezdravých spotrebných produktov s veľkou akvizíciou,“ vyjadril sa analytik Mike Matson. Okrem toho transakcia oslabí rast výnosov a marží, hoci zvýši zisk. Spoločnosť tiež neočakáva žiadne nákladové synergie, poznamenal Matson.

Vedenie firmy argumentuje, že akvizícia jej umožní prístup k zavedenému distribučnému kanálu s veľkými maloobchodníkmi a teda v konečnom dôsledku aj krížový predaj svojich produktov.

Akcie Masimo


Akcie Masimo, ktoré si užívali posledných 7 rokov stabilný a rýchly rast tržieb, keď v tomto období stúpli o viac ako +700 %, včera zažili najväčší prepad vo svojej histórií. Aktuálne sa akcie Masimo obchodujú za 6,9 násobok tržieb na akciu (P/S), 36,0 násobok zisku na akciu (P/E), 44,2 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 25,8 násobok EV/EBITDA.

Zlé reakcie trhu na akvizície

Akvizícia, pre ktorú sa Masimo rozhodlo, sa zdá byť ukážkovým príkladom zlej akvizície, hoci o jej správnosti sa rozhodne až v ďalších rokoch. Toto však zďaleka nie je ojedinelý prípad, kedy akciové trhy zareagovali na oznámenie zvažovanej alebo dohodnutej akvizície prudkým poklesom. Najčastejšími dôvodmi pre negatívne reakcie investorov sú príliš vysoká cena za akvizíciu, zvýšenie dlhu, riedenie podielov súčasných akcionárov v spoločnosti alebo len odklonenie od základného podnikania firmy.

Iba za posledné obdobie sme videli viacero takýchto prípadov. V januári investori reagovali negatívne na ohlásený záujem spoločnosti Unilever kúpiť spotrebiteľskú jednotku farmaceutického obra GlaxoSmithKline, keď suma 50 miliárd libier sa zdala investorom privysoká.

V októbri minulého roka PayPal oznámil, že plánuje získať sociálnu sieť Pinterest za približnú cenu $70 za akciu. Kvôli negatívnym reakciám investorov sa manažment tohto úmyslu nakoniec a dobre urobil, pretože dnes sa akcie Pinterest obchodujú na cene $25,7.

Ďalším veľmi negatívne vnímaným obchodom bola kúpa donáškovej služby Grubhub najväčšou európskou donáškovou službou Just Eat Takeaway za 7,3 miliardy dolárov. Grubhub je totiž na svojom trhu až tretím najväčším hráčom po DoorDash a UberEats a už istý čas o svoj podiel na trhu prichádza. Akcionári európskej firmy tlačia na manažment, aby bol americký Grubhub opätovne predaný, avšak vedenie podniku ráta s tým, že americká dcérska spoločnosť bojovať o svoje miesto na trhu. To bude vyžadovať značné výdavky a reakciou je, že akcie Just Eat Takeaway sa nachádzajú na svojich historických minimách.

Dobré reakcie na akvizície

Aby sme nevytvárali dojem, že akvizície vyvolávajú len zlé reakcie, pridáme aj niekoľko naozaj vydarených akvizícií. Z nedávnych môžeme vyzdvihnúť jednu opäť na poli donáškových služieb. Spoločnosť DoorDash v novembri minulého roka informovala, že kúpi fínsku službu Wolt, ktorá pôsobí aj na Slovensku, za 8 miliárd dolárov. Týmto krokom americká služba získala prístup do 23 prevažne európskych štátov. Akcie reagovali na správu rastom o viac ako 20 %.

Najlepším príkladom dobrej akvizície je pravdepodobne kúpa Instagramu. Dnešná spoločnosť Meta Platforms, bývalý Facebook, kúpil Instagram v roku 2012 za 1 miliardu dolárov. Dnes predstavuje už jednu z najväčších sociálnych sietí na svete, pričom jeho hodnota presahuje 100 miliárd dolárov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokUbisoft sa vydáva smerom k NFT, ale zamestnanci sú proti
Ďalší článokAkcie Shopify klesli o 16% po výhľade, že rast firmy bude spomaľovať
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno