Finančné trhy tento týždeň

Na tento týždeň trhy budú sústredene sledovať najmä nové údaje z USA, kde sa s napätím očakávajú štatistiky osobných príjmov a výdavkov spolu s indexom spotrebiteľských cien, ktorý si v poslednom čase vyslúžil zvláštnu pozornosť zo strany Fedu. Hoci sa tieto údaje objavia až po zverejnení inflačných čísel a indexu výrobných cien, s ktorými súvisia, ich dopad môže byť obmedzený. Vyjdú totiž na Veľký piatok, keď bude kvôli štátnemu sviatku väčšina búrz zatvorená.

Vo štvrtok bude zverejnená týždenná štatistika novopodaných žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Trh očakáva 215 tisíc nových prípadov. Predpokladá sa rast o 1 % z dôvodu sezónnych vplyvov. Od začiatku tohto roka sa priemerný týždenný počet nových žiadostí pohybuje okolo 210 tisíc, čo je menej ako pred vypuknutím pandémie.

Na pozadí silného trhu práce a rastu maloobchodných tržieb by mal podľa predpokladov trhu nadále rásť osobný príjem, a to o 0,4 %. Pomáha tomu predovšetkým zvýšenie počtu pracovných miest, rast miezd a počet odpracovaných hodín na zamestnanca. Rásť by mala aj osobná spotreba, a to na základe údajov tržieb z predaja automobilov. Trh predpokladá rast o 0,5 %.

V piatok bude tiež reportovaný deflátor výdavkov na osobnú spotrebu, predpokladá sa medzimesačný rast o 0,4 %, medziročne o 2,4 %. Jádrový deflátor by mal zaznamenať spomalenie tempa rastu, a to z januárových 0,4 % na 0,3 %.

Snimek obrazovky 2024 03 25 225704

Index spotrebiteľskej dôvery

Vo štvrtok popoludní bude zverejnený index spotrebiteľskej dôvery od University of Michigan, ktorý by podľa očakávaní mal zostať na rovnakej úrovni ako minulý mesiac, teda 76,5 bodu. Nálada na trhu zostáva od začiatku roka skôr nezmenená. Z predbežného prieskumu v marci vyplýva, že približne 20 % respondentov považuje jesenné prezidentské voľby za kľúčový faktor ovplyvňujúci ekonomické vyhliadky.

Trh je po zasadnutí centrálnych bánk dobre naladený

Po nedávnom zasadnutí Fedu a ďalších centrálnych bánk sa trhy nakláňajú k nádeji na zníženie úrokových sadzieb bez akéhokoľvek ďalšieho odkladu. Dá sa predpokladať, že nové údaje nebudú mať takú silu, aby trhový sentiment otočili. To sa týka aj ďalších noviniek, ako napríklad index aktivity z Chicaga alebo revízia HDP za posledný minulý štvrťrok. Medzikvartálne by mal vzrásť o 3,2 % a mala by byť hnacou silou predovšetkým osobná spotreba. Rizikom by mohla byť rozsiahlejšia redukcia zásob spoločností a vyššieho deficitu obchodnej bilancie.

Snimek obrazovky 2024 03 25 225926 1

Čína verzus americké technológie

Čínske vedenie opäť sprísňuje postoj voči americkým spoločnostiam, a to najmä tým technologickým. Nové smernice zakazujú používanie mikroprocesorov od Intelu a AMD v štátnych serveroch a osobných počítačoch. Tento krok je súčasťou širšieho úsilia obmedziť závislosť na operačnom systéme Windows od Microsoftu v prospech domácich alternatív.

Hoci americkým technológiám čínske kroky príliš nesvedčia, Apple zaznamenáva v Číne významný úspech. Jeho generálny riaditeľ Tim Cook oznámil, že Čína sa stane ďalším kľúčovým trhom pre ich najnovší produkt Vision Pro. Toto rozhodnutie sa dalo očakávať. Čína totiž Apple generuje takmer 20 % celkových tržieb.

Čína nesvedčí ani európskym luxusným značkám

Zatiaľ čo niektoré značky sa v Číne tešia úspechu, európski výrobcovia luxusného tovaru prechádzajú ťažkými časmi, čo dokladá minulý týždeň plný nepríjemných udalostí. Obzvlášť pre Gucci sa stal posledný týždeň pomerne nočnou morou a ukázal, že čínsky spotrebiteľ momentálne nie je vo fáze optimizmu, čo sa odrazilo v poklese predajov o takmer 20 % oproti minulému roku a vyústilo v najväčší denný pokles akcií materskej spoločnosti Kering za posledné tri desaťročia, konkrétne o 14 %. Podobné medziročné poklesy v únoru očakáva aj švajčiarska Federácia výrobcov luxusných hodiniek.

vysledky 25 3

V tomto týždni predstaví svoje výsledky poľský vydavateľ videohier CD Projekt ako aj americký predajca videohier Gamestop. V Česku bude reportovať Colt CZ Group a Philip Morris ČR.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokRevolučné lieky na chudnutie: Kto získa korunu v boji o trón?
Ďalší článokTitáni Wall Street, Citigroup a Goldman Sachs zvyšujú cieľ pre európsky index STOXX 600
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno