Finančné trhy tento týždeň

Nastáva týždeň plný kľúčových makroekonomických údajov. Na prvé miesto sa dostáva správa o inflácii v USA za február. Aktuálna nálada investorov na trhu je v očakávaní nových čísel skôr opatrná. Predpokladá sa, že správa odhalí stále pomerne rýchly medzimesačný rast cien, čo by mohlo trhy znepokojiť a naznačiť, že cieľová 2% inflácia je stále ďaleko.

Januárová správa o inflácii priniesla vyššie čísla, než sa očakávalo. Toto najprv trhy otriaslo, ale rýchlo sa z toho spamätali. Nedávne údaje z trhu práce naznačujú, že jún by mohol byť vhodným termínom pre prvé zníženie úrokových sadzieb Fedu. Akýkoľvek miernejší pokles inflácie by túto perspektívu potvrdil, zatiaľ čo jej možný nečakaný nárast by vyvolal otázky o možnom neskoršom znížení sadzieb. Toto by tiež slúžilo ako akýsi test odolnosti akcií, ktoré sú v súčasnosti ovplyvnené hlavne zmenami v očakávaniach menovej politiky.

Snimek obrazovky 2024 02 20 000228

Inflácia za február bude v utorok zverejnená aj v Nemecku, trh predpokladá medziročný rast indexu CPI o 2,5 %. V januári index dosiahol 2,9 %. Dôvodom spomalenia tempa rastu je predovšetkým pokles cien potravín.

Z USA prídu aj informácie o výrobnej aktivite. Index výrobných cien mal podľa predpokladov medziročne vzrásť z januárových 0,9 % na 1,2 %. V raste by mali pokračovať ceny konečného tovaru pre spotrebiteľov. K rastu cien by sa mali vrátiť aj energie, a to predovšetkým vykurovací olej a zemný plyn pre domácnosti a benzín.

Snimek obrazovky 2024 03 11 221031

Maloobchod a jeho vplyv na trh

Tržby amerického maloobchodu by v tomto týždni mali ukázať zlepšenie po slabom januári. Ak inflácia neklesne, silné maloobchodné tržby by mohli investorov znepokojiť. Napriek tomu, v prípade uspokojivého vývoja inflácie by náznaky silnej spotrebiteľskej dopytu boli vítané. Maloobchodné údaje nám dávajú iba čiastočný pohľad na kúpnu silu. Dôležité budú aj správy o priemyselnej aktivite v New Yorku, indexe spotrebiteľskej dôvery a taktiež údaje o priemyselnej výrobe z eurozóny i USA.

Snimek obrazovky 2024 03 11 220254

Piatkové zakopnutie čipových spoločností

Minulý týždeň hlásili svoje výsledky čipoví giganti Broadcom a Marvell. Od správ sa očakávalo, že prinesú silný záver týždňa. Ako to už býva, stalo sa skôr opak. Výsledky Broadcomu boli na rozdiel od Marvellu pozitívnejšie, a to hlavne v segmente zameriavajúcom sa na software. Broadcom predpovedá, že dopyt po AI by tento rok mal tvoriť až 35 % tržieb polovodičovej divízie. V prípade Marvellu sa darilo len segmentom spojeným s budovaním dátových centier. Výsledky čipárov mali všeobecne krvavý výsledok. Broadcom zaznamenal pokles o 7 %, Marvell o 11 %, a miláčik trhov Nvidia dokonca 12 %. Naopak sa darilo Palantiru. Jeho akcie vďaka získaniu dvojročného kontraktu s americkou armádou v hodnote 178 miliónov USD vzrástli o 10 %.

Piatok a predovšetkým Nvidia dobre reflektuje súčasnú skôr trhovú špekuláciu, než nejaký ekonomicky podložený základ. Čo bolo kedysi vnímané len ako hlavný zdroj pre hernú komunitu, sa teraz vyvinulo na tretiu najväčšiu spoločnosť na svete, ovplyvňujúcu najväčší akciový trh planéty. Zaujímavé je, že práve Nvidia stojí za približne tretinou celkového nárastu trhovej kapitalizácie indexu S&P 500, ktorý tento rok vzrástol o približne 8 %. K tohtoročnému rastu technologického indexu Nasdaq 100 prispela Nvidia dokonca viac než z 50 %.

Zlato a Bitcoin na maximách

Zlato minulý týždeň vzrástlo o viac než 6 % a dosiahlo rekordné hodnoty okolo 2 200 USD za uncu. Bitcoin, ktorý je často označovaný za digitálne zlato, cez víkend prekročil hranicu 70 tisíc USD, čím sa v trhovej kapitalizácii zaradil medzi najcennejšie aktíva sveta. Jeho cena by však musela vzrásť na desaťnásobok súčasných hodnôt, aby predstihla zlato ako najcennejšie aktívum na svete.

Výsledková sezóna je takmer na konci, stále je tu však veľa mien, na ktoré sa môžeme tešiť. Pozornosť bude pútať Volkswagen, ktorý na tento rok signalizuje medziročné spomalenie rastu predajov. Ďalej prídu aj výsledky SentinelOne alebo Adobe. Mnoho zaujímavých spoločností naopak ponúkne nemecká burza, ako napríklad Porsche, Adidas, či Vonovia.

vysledky 11 3

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokRast akcií Adobe pribrzdený, hrozba konkurencie vzrastá
Ďalší článokOracle so silným rastom tržieb z cloudu, akcie si pripisujú 14 %
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno