Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna vo štvrtok pokračovala ďalšími mnohými spoločnosťami vrátane Apple, Intelu a Amazonu. Po slabých číslach tzv. „Big Tech“ (Alphabet, Meta, Microsoft), investori s obavami upierali zrak najmä na Apple a Amazon. Zatiaľ čo Apple obstál v 3. kvartáli 2022 pomerne dobre, Amazon potvrdil trend ostatných technologických gigantov, keď nedosiahol analytické predpoklady a slabý výhľad. Zisk síce mierne prekonal odhady Wall Street, ale temný výhľad manažmentu vyvolal veľký prepad jej akcií. Akcie Amazon v rozšírenom obchodovaní odpisujú -12,67 % na $96,90.

Najdôležitejšie čísla:

Výnosy: V treťom kvartáli 2022 Amazon zaznamenal tržby vo výške $127,1 MLD, čo je o +14,7 % viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Analytici očakávali príjmy na úrovni $127,9 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk firmy sa znížil o -48,0 % z $4,85 MLD na $2,53 MLD a prevádzková zisková marža z 4,1 % na 2,0 %.

Čistý zisk: Čistý zisk medziročne klesol o -9,0 % z $2,87 MLD na $3,16 MLD, resp. z $0,31 na $0,28 na akciu. Analytici odhadovali zisk $0,23 na akciu.

Voľný cash flow: Negatívny voľný cash flow sa medziročne zmenšil z -8,44 MLD na $4,97 MLD.

„Za posledné štyri mesiace zamestnanci v našich spotrebiteľských podnikoch neúnavne pracovali na tom, aby vytvorili presvedčivé udalosti Prime Member Deal Events s naším ôsmym ročníkom Prime Day a úplne novým Prime Early Access Sale začiatkom októbra. Reakcia zákazníkov na obe udalosti bola celkom pozitívna a je jasné, že najmä v týchto neistých ekonomických časoch zákazníci oceňujú neustále zameranie Amazonu na hodnotu a pohodlie,“ povedal Andy Jassy, ​​generálny riaditeľ Amazonu. „Povzbudzuje nás aj neustály pokrok, ktorý dosahujeme pri znižovaní nákladov v sieti našich predajní, a máme súbor iniciatív, na ktorých metodicky pracujeme, a veríme, že prinesú silnejšiu nákladovú štruktúru pre podnikanie. V makroekonomickom prostredí sa toho samozrejme veľa deje a naše investície vyvážime tak, aby boli efektívnejšie bez toho, aby sme ohrozili naše kľúčové dlhodobé strategické ciele. To, čo sa nezmení, je naše šialené zameranie na zákaznícku spokojnosť a sme presvedčení, že sme pripravení poskytnúť zákazníkom skvelý zážitok počas tejto sviatočnej nákupnej sezóny.“

Najdôležitejšie novinky:

Revenue breakdown
SegmentQ3 21Q3 22Zmena %
AWS revenue16.120.5+27,5 %
Operating income4.95.4+10,6 %
North America revenue65.678.8 +20,3 %
Operating income0.9-0.4
International revenue29.127.7-4,9 %
Operating income-0.9-2.5
Celkové príjmy (MLD $)110.8127.1+14,7 %

Amazon v 3. štvrťroku zaznamenal naďalej dobrý trend v oblasti svojho cloudového podnikania, ktoré stúplo medziročne o 27,5 % a bolo jediným ziskovým. Retailové podnikanie sa ocitlo v mínuse aj kvôli silnému doláru. Výsledky same o sebe neboli až také zlé ako predpoveď vedenia spoločnosti.

Najväčší online predajca na svete totiž bude čeliť makroekonomickým výzvam v podobe spomaľovania ekonomiky a uťahovania spotrebiteľských opaskov. Amazon oznámil, že očakáva spomalenie rastu tržieb počas sviatočnej sezóny, čo sklamalo Wall Street a varovalo, že spotrebitelia a podniky, ktorí si dávajú pozor na infláciu, majú menej peňazí na míňanie.

„Všade naokolo vidíme náznaky, že rozpočty ľudí sú opäť napäté, inflácia je stále vysoká, náklady na energiu sú ďalšou vrstvou navyše k tomu, čo spôsobujú iné problémy,“ povedal. „Pripravujeme sa na obdobie pomalšieho rastu, ako väčšina spoločností,“ oznámil finančný riaditeľ podniku Brian Olsavsky.

Amazon očakáva v ďalšom štvrťroku tržby medzi 140 miliardami a 148 miliardami dolárov alebo rastom len o 2 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Analytici pritom očakávali 155,2 miliardy dolárov.

Akcie Amazon


Akcie Amazon v tomto roku poklesli o -33,4 % a v rozšírenom obchodovaní odpisujú -12,67 % na $96,90. To predstavuje najnižšiu cenovú úroveň od roku 2020.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Akcie Meta Platforms smerujú k najnižšej cene od 2016
Visa pokračuje v raste, zvyšuje dividendu o 20 % a ohlasuje nový odkup akcií
Google nesplnil očakávania Wall Street, akcie sa prepadajú k 2-ročnému minimu
Akcie Snap po 27% prepade atakujú svoje historické dno, firma ohlásila buyback
Luxusnej značky Hermés sa inflácia zatiaľ vôbec nedotýka
Tesla v Q3 22 nedosiahla očakávania v dôsledku rôznych problémov a tak Musk zasahuje
Netflix prekvapil trhy a vracia sa k rastu
Farmaceutický gigant Johnson & Johnson prevýšil očakávania, ale znižuje výhľad
ASML prekonáva všetky očakávania
Mnoho ďalších v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach FB; IG a Twitter


Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokBude zemný plyn? A prečo sa zdražuje? Zhrnutie a výhľad
Ďalší článokJe výpredaj technologických akcií varovným signálom alebo príležitosťou? (VIDEO)
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno