Kvartálne výsledky

Najočakávanejšou udalosťou včerajšieho dňa bolo zverejnenie výsledkov spoločnosti Tesla za tretí štvrťrok 2022. Automobilka vykázala nižšie príjmy ako sa očakávalo, ale z hľadiska zisku prekonala odhady analytikov. Spoločnosť Elona Muska priznala, že už aj ju trápi viacero makroekonomických problémov, ktoré nedokáže ovplyvniť. Akcie Tesla v reakcii na včerajšie výsledky v rozšírenom obchodovaní klesajú o -6,28 % na cene $208,10.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V treťom kvartáli roku 2022 Tesla zaznamenala tržby vo výške $21,45 MLD, čo predstavuje medziročný nárast o +55,9 %, pričom automobilové tržby dosiahli výšku 18,69 MLD, resp. až 87,1 % všetkých príjmov podniku. Analytici prognózovali tržby na úrovni $22,09 MLD.

Dodávky vozidiel: Dodávky sa zvýšili o +42 % z 241 391 na 343 830 vozidiel. Až 94,5 % všetkých dodaných vozidiel tvorili modely Tesla 3 a Tesla Y.

Nabíjacie stanice: Počet nabíjacích staníc stúpol v porovnaní s minulým rokom o +32 %, z 3 254 na 4 283.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk spoločnosti bol rekordný a oproti minulému roku sa zvýšil o +84,0 %, z $2,00 MLD na $3,69 MLD. Prevádzková zisková marža vzrástla z 14,5 % na 17,2 %, čo je taktiež rekordná hodnota v histórií Tesly.

Čistý zisk: Čistý zisk vzrástol o +103,5 % z $1,62 MLD na $3,29 MLD, resp. z $0,48 na $0,95 na akciu. Upravený zisk (non-GAAP) dosiahol hodnotu $1,05 na akciu, zatiaľ čo Wall Street očakávala zisk $1,01 na akciu.

Cashflow: Voľný cashflow medziročne stúpol o +148,3 % z $1,33 MLD na $3,30 MLD.

Tesla vývoj počtu dodávok vozidiel
Tesla vývoj počtu dodávok vozidiel v tis.

Najdôležitejšie novinky

Tesla informovala, že jej výsledky sú ovplyvnené tým, že firma čelí problémom v dôsledku zvýšených nákladov na suroviny a neefektívnosti v Gigafactory Berlin. Posilňujúci dolár tiež ovplyvňuje predaj Tesly v zahraničí, čo znižuje ziskovosť. Napriek tomu spoločnosť potvrdila, že naďalej očakáva 50% priemernú ročnú mieru rastu dodávok vozidiel za tento rok. Automobilka tiež uviedla, že verí, že má dostatok likvidity na to, aby mohla pokračovať v budovaní svojej expanzie.

Pred správou o zisku Tesla oznámila, že za štvrťrok vyrobila 365 932 vozidiel a dodala 343 830. To je viac ako 258 580, ktoré vyrobila a 254 695 dodala v 2. štvrťroku, keď spoločnosť postihli odstávky súvisiace s pandémiou Covid-19 v Číne. V Q3 2021 spoločnosť vyrobila 237 823 vozidiel a dodala 241 300.

Čo sa týka budúcich produktov firmy, Tesla očakáva uvedenie svojho návesu pre PepsiCo v decembri a že začiatok produkcie svojho nového modelu Cybertruck v Texase po naštartovaní výroby modelu Y.

To však samozrejmie nie je všetko, pretože to by nebola konferencia, keby Elon Musk nepotreboval ohúriť davy. Tentoraz ponúkol fantastickú predpoveď, ktorá mu neprinesie len pozornosť verejnosti, ale aj Komise pre cenné papiere a burzu (SEC).

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla povedal investorom, že verí, že ocenenie výrobcu elektromobilov presiahne kombinovanú trhovú kapitalizáciu dvoch najhodnotnejších spoločností na svete: Apple a Saudi Arabian Oil. „Som toho názoru, že môžeme ďaleko prekročiť súčasnú trhovú kapitalizáciu spoločnosti Apple,“ povedal Musk. „V skutočnosti vidím potenciálnu cestu, aby Tesla mala väčšiu hodnotu ako Apple a Saudi Aramco dohromady.“

Na základe stredajších záverečných cien je kombinovaná trhová kapitalizácia týchto dvoch spoločností približne 4,4 bilióna dolárov. Ale aspoň pridal varovanie – „To neznamená, že sa to stane alebo že to bude ľahké, v skutočnosti to bude veľmi ťažké, bude to vyžadovať veľa práce, veľmi kreatívne nové produkty, expanziu a vždy veľa šťastia.“

Tento typ poburujúcej predpovede nie je pre Muska novinkou. Už predpovedal, že Tesla bude mať rovnakú hodnotu ako Apple a jej trhová kapitalizácia je teraz zhruba rovnaká ako vtedy Apple, hoci jeho vysvetlenie, prečo Tesla stúpne na túto úroveň, bolo ďaleko.

Akcie Tesla


Akcie Tesla od svojho maxima stratili už približne 50 % trhovej hodnoty a akuálne sa obchodujú na cene $208,64. Pri tejto cene sa akcie podniku obchodujú za 66,3 násobok zisku na akciu (P/E); 92,7 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 39,5 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Netflix prekvapil trhy a vracia sa k rastu
Farmaceutický gigant Johnson & Johnson prevýšil očakávania, ale znižuje výhľad
ASML prekonáva všetky očakávania
Mnoho ďalších v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach FB; IG a Twitter

xtb
xtb
Predchádzajúci článokNetflix prekvapil trhy a vracia sa k rastu
Ďalší článokLuxusnej značky Hermés sa inflácia zatiaľ vôbec nedotýka
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno