Kvartálne výsledky

Berkshire Hathaway v sobotu vykázal stratu 2,69 miliardy dolárov za tretí štvrťrok, pretože rastúca inflácia, klesajúce investície do akcií a veľká strata spôsobená hurikánom Ian kompenzovali zlepšenie v mnohých podnikoch konglomerátu. No aj napriek tomu prevádzkový zisk napriek tomu vzrástol o 20 % na 7,76 miliardy dolárov, čím prekonal odhady analytikov.

Spoločnosť ťažila zo zvýšeného dopytu a cien za predaj nových domov, priemyselných výrobkov a energie, pričom kroky americkej centrálnej banky (FED) zamerané na boj proti inflácii zas pomohli Berkshire generovať viac príjmov z investícií do poistenia.

„Vo všeobecnosti boli výsledky silné a preukázali odolnosť vzhľadom na vplyv inflácie, vyšších úrokových sadzieb a problémov dodávateľského reťazca,“ povedal Jim Shanahan, analytik Edward Jones & Co s ratingom BUY na akcie Berkshire.

Buffettova spoločnosť taktiež využila klesajúce ceny akciových trhov na pridanie ďalších akcií do svojho portfólia, ktoré má v súčasnosti hodnotu 306 miliárd dolárov. Počas štvrťroka nakúpila cenné papiere za 3,7 miliardy dolárov a vybudovala si 20,9 % podiel v ropnej firme Occidental Petroleum. Berkshire tiež využíval voľné finančné prostriedky na odkupy vlastných akcií. V súhrne odkúpila akcie za 1,05 miliardy dolárov, čiže podobne ako v druhom štvrťroku.

Konzervatívny postoj podniku môže odrážať „významné narušenia“, ktoré niekoľko desiatok podnikov patriacich pod Berkshire stále vidí z dodávateľských reťazcov a udalostí mimo ich kontroly, ako je pandémia COVID-19 a konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou.

Kameň úrazu – poisťovníctvo

Konglomerát tiež uviedol, že rastúce náklady na pohonné látky a nehody majú negatívne vplyvy na výsledky na jeho dve významné dcréske spoločnosti BNSF railroad a Geico.

Najmä Geico – poisťovňa áut zaznamenala obzvlášť zlý štvrťrok, keď vyprodukovala stratu pred zdanením na úrovni 759 miliónov dolárov a kvartálny zisk nedosiahla už od druhého štvrťroku minulého roka. Nedarilo sa pritom ani ďalším firmám z oblasti poisťovníctva v portfóliu Berkshire.

Tie majú problém držať krok so zvýšenými cenami ojazdených áut, zhoršujúcou sa frekvenciou a závažnosťou nehôd a vyššími nákladmi spojenými s lekárskymi nárokmi a súdnymi spormi súvisiacimi s nehodami. Širší poisťovací priemysel sa tiež musel potýkať s následkami hurikánu Ian, ktorý koncom septembra zasiahol juhozápad Floridy a spôsobil škody za miliardy dolárov.

Ostatné prevádzkové jednotky Berkshire, medzi ktoré patrí železničná spoločnosť BNSF spolu s utilitnými a energetickými prevádzkami, boli inak ziskové, hoci príjmy pre železnice od minulého roka klesli, keďže rastúca inflácia si vybrala svoju daň na spoločnosti so sídlom v Omahe v štáte Nebraska.


Akcie Berkshrie Hathaway v tomto roku stratili iba -3,9 % a výrazne tak prekonávajú výkon širšieho akciového trhu na čele s indexom S&P 500, ktorého cena za rovnaké obdobie poklesla o -20,4 %. Buffetova spoločnosť ťaží z vyšších príjmov jeho energetických spoločností a ukazuje tak odolnosť podnikania. Na druhú stratu, technologicky zamerané firmy v súčasnosti kvôli rastúcim úrokovým sadzbám strácajú trhovú hodnotu.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Tento krát z „Big Tech“ sklamal Amazon. Akcie klesajú o 13%
Akcie Meta Platforms smerujú k najnižšej cene od 2016
Visa pokračuje v raste, zvyšuje dividendu o 20 % a ohlasuje nový odkup akcií
Google nesplnil očakávania Wall Street, akcie sa prepadajú k 2-ročnému minimu
Akcie Snap po 27% prepade atakujú svoje historické dno, firma ohlásila buyback
Luxusnej značky Hermés sa inflácia zatiaľ vôbec nedotýka
Tesla v Q3 22 nedosiahla očakávania v dôsledku rôznych problémov a tak Musk zasahuje
Netflix prekvapil trhy a vracia sa k rastu
Farmaceutický gigant Johnson & Johnson prevýšil očakávania, ale znižuje výhľad
ASML prekonáva všetky očakávania
Mnoho ďalších v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach FB; IG a Twitter


Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokČo znamená prepad „Big Tech“ spoločností?
Ďalší článokPalantir klesá o 7% po zverejnení 3. štvťroku napriek silnému výhľadu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno