Ohliadnutie za starým mesiacom

Ani v poslednom mesiaci nebola núdza o dynamické pohyby na finančných trhoch. Aj napriek tomu, že sa do cien premietajú zvyšujúce sa obavy z tlaku centrálnych bánk na vyššie úrokové sadzby, európskym indexom sa však darí výrazne lepšie než tým americkým. Môže to spôsobovať viacero faktorov,  napríklad ťažšia pozícia ECB pri riadení monetárnej politiky, ktorá musí pri svojich nákupoch dlhopisov pracovať s frakčným delením jednotlivých krajín cez program Transmission Protection Instrument, skratkou TPI. Ľudovo povedané to znamená, že ECB nemá možnosť riadneho zatiahnutia „brzdy“ skupovania dlhopisov, pretože by to jednoducho niektoré krajiny mohlo položiť.

image 3
Zdroj: xStation 5, Čierna – index DE30 a Modrá – index US500

Medzi februárové zaujímavosti by som tiež zaradil hackerský útok na komisiu CFTC, ktorá vydáva na týždennej báze reporty pozícií retailových a inštitucionálnych investorov na futures trhu. Tento report sa často používa ako také „nahliadnutie pod pokrievku“ a osobne som sa s takto dlho trvajúcim výpadkom ešte nestretol. Môžeme o tom ďalej len špekulovať. Z Ameriky prichádzali dáta, ktoré nenaznačili očakávaný pokles inflácie a prekvapili aj PMI indexy mapujúce náladu v priemysle a službách, najmä tie číslami pozitívne prekvapili. Opäť sa začali trhy prepínať do risk off módu v obave z ďalšieho vývoja sadzieb.

Zaujímavé bolo sledovať aj súboj AI medzi Microsoftom a Google-om, v ktorom štafetu vyhral Microsoft vďaka šikovnému zakomponovaniu umelej inteligencie do svojho prehliadača Bing. Štart sa naopak nepodarilo Googlu, ktorého akcie sa v deň uvedenia AI prepadli o zhruba 6%. Celkový súboj však prehrávajú tento mesiac obe spoločnosti kvôli negatívnemu trhovému sentimentu.

image 4
Zdroj: xStation 5, Čierna – GOOGL a Modrá – MSFT, zvýraznené pásmo je obdobie predstavenia AI

Ako využiť príležitosť

Aby neostalo len pri teoretických rečiach, v tomto sentimente sa nám vo februári najvýraznejšie darilo na trhu EURUSD, na ktorom sme obchodovali na pokles menového páru a teda posilnenie amerického dolára. V jednom z obchodov sme dokázali inkasovať zisk +4 575 USD z poklesu o necelé 1%.
Live trading XTB je dlhoročný projekt, ktorý spája obchodníkov a snažíme sa ním popularizovať krátkodobé ale aj dlhodobé obchodné stratégie. Môžete si nás pustiť pod týmto odkazom.

image 5
Zdroj: xStation 5, Výsledok obchodu sell EURUSD s objemom 4,99 lot.

Ďalší vývoj amerického dolára

Pri Eure by som ešte rád chvíľu zostal, pretože po dlhšej dobe sa kurz nachádza na veľmi zaujímavej a dôležitej úrovni. Práve hladina 1.05-1.06 momentálne pôsobí ako objemová zóna podpory a bude rozhodovať o vývoji do ďalších týždňov. Jej prelomenie smerom nadol, otvára priestor k poklesu menového páru až k pásmam 1.01-1.02, ktoré sú v tesnej blízkosti parity. Tento scenár by išiel ruku v ruke s myšlienkou pokračujúcej reštriktívnej politiky amerického FEDu a posilňovania dolára.
V opačnom prípade by mohol posun nad hladinu 1.08 znamenať nový rastový impulz pre Euro a začiatok ďalšej etapy risk on nastavenia obchodníkov.

image 6
Zdroj: Tradingview, EURUSD a dôležité objemové úrovne

Čo očakávať v marci

Najsilnejšiu dynamiku trhov sme zažili počas vyhlasovania dôležitých inflačných dát alebo stavu trhu práce. Marec bude zaujímavejší o zasadania centrálnych bánk, ktoré môžete spoločne s nami sledovať na Živých komentároch XTB. Z trhov vymizla časť pozitívnej nálady, Feed&Greed index od CNN ukazuje ochladenie nálady zo 74 na aktuálnych 51 bodov, index sa pohybuje na škále od 0 po 100 (100= bod najväčšej chamtivosti). So silnými dátami z USA sa tiež stratili aj očakávania na rýchlejšie znižovanie sadzieb, čo predstavovalo pro-rastový faktor finančných trhov. Momentálne sa čaká, že úrokové sadzby budú v roku 2024 v pásme 4,00 – 4,25%, čo značne brzdí myšlienku rastovej rally na akciách.

image 7
Zdroj: CME group, Očakávanie vývoja sadzby FRR na najbližšie roky

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokKomoditné portfólio Vojtěcha Slováka: zaujímavé pohyby nastali pri rope a zlate
Ďalší článokAkcie Asana vystrelili o 24 %, zakladateľ plánuje veľké nákupy akcií

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno