More

  BYD spúšťa cenovú vojnu, uvádza na trh superšportové auto U9 za 215 000 EUR. V januári predal BYD 201 493 elektrických vozidiel, čo predstavuje nárast o 33 % oproti minulému roku.

  BYD spúšťa cenovú vojnu, uvádza na trh superšportové auto U9 za 215 000 EUR. V januári predal BYD 201 493 elektrických vozidiel, čo predstavuje nárast o 33 % oproti minulému roku.

  BYD spúšťa cenovú vojnu

  Ceny akcií BYD v posledných mesiacoch výrazne klesli v dôsledku obáv o cenovú vojnu. Samotný BYD spustil novú sériu znížení cien elektrických vozidiel v Číne v februári, a to aj napriek tomu, že uviedol na trh superšportové auto U9 za 215 000 EUR. BYD oznámil, že v roku 2023 vyrobila viac ako 3 milióny nových elektrických vozidiel, čím čínsky gigant prekonal Teslu v produkcií už druhý rok po sebe. Produkcia však mierne zaostala za očakávaniami CLSA, ktorá počítala s tým, že BYD za rok 2023 vyrobí 3,05 milióna vozidiel.

  V januári predal BYD 201 493 elektrických vozidiel, čo predstavuje nárast o 33 % oproti minulému roku, ale zároveň pokles o 41 % oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka. Väčšina čínskych výrobcov elektrických vozidiel hlásila výrazný pokles v porovnaní s decembrom. BYD zvyšuje výrobu elektrických vozidiel a batérií, pričom prichádzajú ďalšie továrne v Číne. Už buduje továreň na elektrické vozidlá v Thajsku, ktorá má začať výrobu v polovici roku 2024. BYD oznámil, že postaví továreň na elektrické vozidlá v Brazílii, Maďarsku a teraz v Indonézii.

  Tesla oznámila veľký pokles ziskov v štvrtom štvrťroku 2023 a varovala pred „výrazne nižším“ rastom dodávok v roku 2024, s málo pozitívnymi katalyzátormi pred rokom 2026. BYD oznámila slabšie než očakávané predbežné štvrťročné výsledky, keďže pokles cien pravdepodobne zasiahli.

  Tesla dosiahla v poslednom kvartáli 2023 medziročný rast tržieb iba o 3,5 % na 25,17 miliardy USD, čo zaostalo za očakávaniami analytikov, ktoré boli vo výške 25,87 miliardy. Najslabší výkon dosiahol automobilový segment, ktorého príjmy vzrástli len o 1 %, pričom práve ten sa podieľa na celkových príjmoch spoločnosti rozhodujúcou mierou 85,6 %.

  Ako sme spomínali Tesla čelí vyššej konkurencii, ale aj slabšiemu dopytu po elektromobiloch, ako sa očakávalo. Dôkazom toho je, že autopožičovňa Hertz sa plánuje zbaviť 20 tisíc elektrických vozidiel od Tesly kvôli slabému záujmu zákazníkov. Príjmy z výroby a skladovania energie sa zvýšili o 10 % a z ostatných služieb o 27 %. Vplyvom znižovania cien niektorých modelov na viacerých trhov ale horšie dopadlo samotné hospodárenie firmy.

  Tesla a BYD sú najväčšími výrobcom elektrických vozidiel na svete a stávajú sa priamymi konkurentmi v Číne a vo veľkej časti sveta. Veľa pozornosti sa tiež sústreďuje na startupy v oblasti elektrických vozidiel, ako sú Nio, Li Auto, Xpeng, Rivian a Lucid. Snahy tradičných automobilových gigantov ako General Motors, Ford Motor a Volkswagen tiež získavajú pozornosť.

  Akcie firmy BYD za posledný rok klesli o -28,4 % a v súčasnosti sa obchodujú na úrovni 25,8 USD. Trhová kapitalizácia firmy je 73,3 miliardy USD.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.