More

  Ceny severomorskej ropnej zmesi Brent včera klesli o 2,5 % a aktuálne sa ropa obchoduje pod 79 USD za barel (159 litrov). Vývoj cien do veľkej miery ovplyvnili pochybnosti trhov o naplnení dohody OPEC+ o obmedzení produkcie.

  Ceny severomorskej ropnej zmesi Brent včera klesli o 2,5 % a aktuálne sa ropa obchoduje pod 79 USD za barel (159 litrov). Vývoj cien do veľkej miery ovplyvnili pochybnosti trhov o naplnení dohody OPEC+ o obmedzení produkcie.

  Cena ropy Brent

  Predstavitelia OPEC+ sa dohodli na znížení produkcie v 1. štvrťroku budúceho roka zhruba o 2,2 milióna barelov denne. Súčasťou dohodnutých škrtov je aj pokračovanie pôvodného dobrovoľného obmedzenia ťažby v Saudskej Arábii a Rusku. Tieto škrty spolu tvoria 1,3 milióna barelov denne, z toho v prípade Saudskej Arábie 1 milión barelov/deň.

  Ceny ropy čiastočne ovplyvnili aj údaje z USA o počte aktívnych ropných vrtov. Ako informovala spoločnosť Baker Hughes, počet aktívnych ropných vrtov v USA vzrástol za tento týždeň o päť na 505. To je najvyšší počet od septembra. Za celý týždeň klesla cena Brentu o 2,1 % a WTI takmer o 2 %.

  Ceny severomorskej ropnej zmesi Brent včera klesli o 2,5 % a aktuálne sa ropa obchoduje pod 79 USD za barel (159 litrov). Vývoj cien do veľkej miery ovplyvnili pochybnosti trhov o naplnení najnovšej dohody OPEC+ o obmedzení produkcie. cena ropy

  Cena ropy sa vyráta na základe niekoľkých faktorov a môže byť komplexným procesom, ktorý zohľadňuje hospodárske, geopolitické a trhové faktory.

  Hlavnými faktormi ovplyvňujúcimi cenu ropy sú:

  1. Dopyt a ponuka: Cena ropy je výsledkom vzájomného pomeru medzi dopytom a ponukou na trhu. Keď dopyt po rope prevyšuje ponuku, ceny tendujú stúpať, a naopak, keď je ponuka vyššia ako dopyt, ceny klesajú.
  2. Geopolitické faktory: Udalosti v geopolitickej oblasti, ako sú konflikty v ropných krajinách, embargo alebo obmedzenia vývozu, môžu výrazne ovplyvniť dostupnosť ropy a tým aj jej cenu.
  3. Makroekonomické faktory: Stav globálnej ekonomiky a miera hospodárskeho rastu môžu ovplyvniť dopyt po rope. Silná ekonomika často vedie k vyššiemu dopytu po energetických zdrojoch, čo môže viesť k rastu cien ropy.
  4. Mena: Cena ropy je často citlivá na pohyby menových kurzov, pretože ropa sa obchoduje v amerických dolároch. Zmeny v hodnote dolára môžu ovplyvniť skutočnú cenu ropy.
  5. Výroba ropy: Množstvo ropy, ktoré sa ťaží a spracováva na svete, má priamy vplyv na ponuku. OPEC (Organizácia krajín vyvážajúcich ropu) a ďalší producenti môžu ovplyvniť cenovú politiku tým, že budú regulovať produkciu.
  6. Technické faktory: Technické analýzy a ukazovatele trhu môžu tiež ovplyvňovať rozhodnutia obchodníkov a investičných spoločností, čo môže mať vplyv na krátkodobý pohyb cien ropy.
  7. Regulačné faktory: Regulácie týkajúce sa ťažby, prepravy a environmentálnych štandardov môžu ovplyvniť náklady na ťažbu ropy a tým aj jej cenu.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.