Inflácia v USA medzimesačne vzrástla

Januárová správa o inflácii priniesla vyššie čísla, než sa očakávalo. Toto najprv trhy otriaslo, ale rýchlo sa z toho spamätali. Nedávne údaje z trhu práce naznačujú, že jún by mohol byť vhodným termínom pre prvé zníženie úrokových sadzieb Fedu. Avšak možný nečakaný nárast by vyvolal otázky o možnom neskoršom znížení sadzieb, čo sa aj potvrdilo v dnešnej správe.

Index spotrebiteľských cien (CPI), ktorý je širokým meradlom nákladov na tovary a služby, vzrástol o 0,4 % za mesiac a o 3,2 % oproti minulému roku. Mesačný nárast bol v súlade s očakávaniami, ale ročná miera bola trochu vyššia ako 3,1 % predpoklad. 2,3 % nárast nákladov na energie pomohol zvýšiť čísla hlavnej inflácie. Náklady na potraviny boli rovnaké ako v januári, zatiaľ čo nájomné opäť vzrástlo.

Inflácia vo februári teda vzrástla, čo opäť prinútilo FED počkať so znižovaním úrokových sadzieb aspoň do leta. Vylúčením volatilných cien potravín a energií jadrové CPI vzrástlo o 0,4 % za mesiac a o 3,8 % oproti minulému roku. Obe hodnoty boli o desatinu percentuálneho bodu vyššie ako predpovede ekonómov. Zatiaľ čo 12-mesačné tempo je pod vrcholom inflácie v polovici roku 2022, stále je výrazne vyššie ako cieľ 2 % FEDu.

„Inflácia stále pretrváva nad 3 % a opäť boli náklady na bývanie hlavnou položkou. Očakávaný pokles nákladov na bývanie neprichádza v dohľadnej dobe,“ povedal Robert Frick, ekonóm v spoločnosti Navy Federal Credit Union. „Správy o inflácií ako januárová a februárová neprinútia FED Federálnu k znižovaniu úrokových sadzieb.“

V súčasnosti takmer 60 % analytikov predpokladá, že by FED mohol znížiť úrokové sadzby na úroveň 5 až 5,25 % na júnovom zasadnutí. V súčasnosti sú v pásme 5,25 až 5,5 %. Pričom do konca roka by sa podľa takmer tretiny ekonómov mohli úrokové sadzby znížiť na 4,25 až 4,5 %. Ďalšia tretina ráta s pásmom úrokových sadzieb 4,5 a 4,75 %

Inflácia v USA vo februári vzrástla na 3,2 %
Inflácia v USA vo februári vzrástla na 3,2 %

Úradníci Fedu v posledných týždňoch naznačovali, že zníženie úrokových sadzieb je pravdepodobné v letných mesiacoch tohto roku, avšak vyjadrili opatrnosť ohľadom príliš rýchleho zníženia. Vyhlásenie po januárovom zasadnutí naznačovalo, že politici potrebujú „väčšiu dôveru“, že inflácia sa vracia k stanovenému cieľu.

Jedným kľúčovým zložením tohto rastu bola odolná spotrebiteľská základňa posilnená silným pracovným trhom. Ekonomika pridala ďalších 275 000 pracovných miest mimo poľnohospodárstva v februári, aj keď nárast bol silne zameraný na čiastočné pozície a nezamestnanosť stúpla na 3,9 %. Takýto rast však môže byť dvojsečný meč. Zatiaľ čo rast v čase agresívneho zvyšovania sadzieb kúpil Fedu čas na znižovanie sadzieb, vyvoláva tiež obavy, že inflácia by mohla byť odolnejšia, ako sa očakávalo.

Akciové trhy rastú

Aj napriek vyššej inflácií ako sa očakávalo, trhy rastú. Index S&P 500 vzrástol o +1 % technologický Nasdaq Composite o +1,2 %Dow Jones o +0,6 %Euro Stoxx 50 o +0,7 % a index menších akcií Russell 2000 o +0,2 %. Akciové trhy sa v posledných týždňoch dostali na rekordné maximá, keďže investori si viac verili v zmiernenie inflácie a niektoré z najväčších amerických spoločností zverejnili robustné výsledky. Americké akcie vo februári vzrástli a S&P 500 a Nasdaq Composite uzavreli najlepší február za takmer desaťročie.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie rôznych spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokOracle so silným rastom tržieb z cloudu, akcie si pripisujú 14 %
Ďalší článokXTB zvyšuje úroky z voľných prostriedkov!
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno