Burry ako šoumen

Michael Burry známy z hollywodského filmu Big Short rád šokuje verejnosť svojimi kontroverznými rozhodnutiami a ide proti hlavnému prúdu. Jeho najznámejším a najslávnejším je práve to, keď sa rozhodol staviť na pád amerického hypotekárneho trhu a odvtedy je ostro sledovaný. 

V roku 2021 počas býčieho trhu stavil na pokles akcií Tesly, čo mu úplne nevyšlo (možno keby počkal dlhšie). O rok neskôr Burry šiel opäť proti prúdu, dokonca aj proti samotnému Buffetovi, keď „shortoval“ akcie Apple. V auguste minulého roka zas Burry zlikvidoval v podstate celé svoje akciové portfólio, keďže čakal pokles akciového trhu – úspešne. Zhruba pred 2 týždňami Burry na svojom Twitteri uviedol krátky, ale veľavravný odkaz – „Sell“, čím naznačoval, že očakáva ďalší pokles akcií. Ako však ukázalo regulačné podanie, slávny investor počas posledného štvrťroku 2022 akcie aj nakupoval.

Stávka na Alibabu a JD.com

Burryho investičná spoločnosť Scion Asset Management si vytvorila novú pozíciu vo výške 50 000 akcií v spoločnosti Alibaba a 75 000 akcií v jej hlavnom konkurentovi JD.com. Stavila tak na čínske technologické akcie, ktoré vyšli z minulého roka kvôli celému radu dôvodov ako porazené a s veľkou stratou hodnoty.

Čínske akcie v predchádzajúcom roku trpeli, pretože pandémia a lockdowny znižovali dopyt spotrebiteľov, čo zas spomaľovalo ekonomiku. Zároveň investorov trápil tvrdý regulačný postoj čínskych úradov voči domácim technologickým spoločnostiam, ale aj obchodná vojna s USA či napätá situácia na realitnom trhu. V tomto roku však Čína opustila politiku nulovej tolerancie voči Covidu-19 a tiež prísnu reguláciu. To presvedčilo Wall Street, že čínske akcie sú podhodnotené a Burry zdá sa súhlasí. Konečne tak nejde proti prúdu.

Burrymu zatiaľ investícia vychádza. Priemerná nákupná akcií Alibaby je $78,85 a JD.com $50,31, čo znamená, že na prvej spoločnosti je v pluse 32 % a na druhej 4 %. Podiel Scion Asset Management v Alibabe má podľa utorkovej záverečnej ceny hodnotu približne 5,2 milióna dolárov, pričom podiel JD.com má hodnotu viac ako 3,9 milióna dolárov.

Portfólio Scion Asset Management

Alibaba tvorí má v súčasnosti v portfóliu Scionu 5. najväčšie zastúpenie s podielom 10 % a JD.com má podiel 7,5 %. Naďalej je najväčšou Burryho pozíciou spoločnosť Geo Group, hoci v nej znížil svoju stávku o 47 %. Naďalej sú aktíva vo fonde Scionu veľmi koncentrované, keď ho tvorí iba 9 akcií, ktoré si možno pozrieť nižšie.

burry

V posledných dňoch sme sa venovali aj portfóliám a krokom ďalších investičných „guru“. V súhrnnom článku sme sa venovali, ako postupujú rešpektovaní investori – Dalio, Klarman a Fisher. V ďalších sme sa zas pozreli na kroky Sorosa a Buffeta.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokBuffett opäť stavil na Apple, znížil podiely vo výrobcoch čipov a bankách
Ďalší článokAkcie Airbnb vzrástli v tomto roku už o 57 %, firma ťaží zo silného dopytu po cestovaní
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno