Bayer znižuje dividendu

Nemecká spoločnosť Bayer plánuje znížiť dividendu o 95 % v snahe vymaniť sa z problémov, ktoré vznikli po akvizícii spoločnosti Monsanto, ktorá spôsobila obrovský dlh a vlny súdnych sporov. Zatiaľ čo zníženie dividendy sa očakávalo, tento krok podčiarkuje výzvy, ktorým čelí táto farmaceutická a agrochemická spoločnosť v snahe zastaviť odtok hotovosti, obnoviť svoje farmaceutické portfólio a zotaviť sa z prevzatia výrobcu herbicídu Roundup v roku 2018 za 58,3 miliárd EUR.

Manažment oznámil, že investorom ponúkne len zákonné minimum požadované podľa nemeckého práva, pričom za rok 2023 vyplatí 0,11 EUR na akciu, čo je pokles oproti predchádzajúcemu roku, kedy vyplatil 2,40 EUR. Spoločnosť čelí tisíckam súdnych žalôb tvrdiacich, že Roundup spôsobuje rakovinu, čo odmieta. Dlh vo výške viac ako 38,7 miliardy EUR sa podľa nedávneho podania stáva čoraz ťažší na zvládnutie vzhľadom na rastúce právne náklady a zvyšujúce sa úrokové sadzby.

Bayer dostal koncom januára príkaz zaplatiť 2,08 miliardy USD mužovi z Pensylvánie, ktorý tvrdil, že sa mu vyvinula rakovina na základe vystavenia herbicídu Roundup od spoločnosti, uviedli právnici muža. Súdna porota vo Philadelphii zistila, že non-Hodgkinov lymfóm Johna McKivisona bol výsledkom používania Roundupu pri práci na jeho dvore počas niekoľkých rokov. Rozsudok zahŕňa 231,4 miliónov EUR na náhradu škody a 1,85 miliardy EUR na sankcie.

Firma vo vyhlásení uviedla, že nesúhlasí „s nepriaznivým rozsudkom poroty, ktorý kontrastuje s prevažujúcou váhou vedeckých dôkazov a svetovými regulačnými a vedeckými hodnoteniami“ a verí, že má silné argumenty na odvolanie tohto rozsudku a na zrušenie alebo zníženie nepomerne vysokých sankcií z dôvodu ich neústavnosti.

V USA bolo proti spoločnosti podaných okolo 165 000 žiadostí o náhradu škody za osobné zranenia, ktoré údajne spôsobil Roundup, ktorý Bayer získal ako súčasť svojej akvizície americkej agrochemickej spoločnosti Monsanto v roku 2018. Väčšina žalobcov tvrdí, že výrobok spôsobil u nich non-Hodgkinov lymfóm. Bayer tvrdí, že desaťročia štúdií ukázali, že Roundup a jeho aktívna zložka glyphosát sú bezpečné pre ľudské použitie.

Operačné zmeny

Generálny riaditeľ Bill Anderson, ktorý minulý rok nastúpil do funkcie, povedal, že rozhodnutie vyplatiť len zákonné minimum nasledujúce tri roky „nebolo prijaté ľahko“. Anderson už zaviedol operačné zmeny, ktoré majú urýchliť rozhodovanie, znížil počet manažérskych úrovní a zrušil tisíce pracovných miest. Okrem toho prehodnocuje stratégiu konglomerátu, ktorá momentálne zahŕňa tri divízie zamerané na poľnohospodárske vedy, farmaceutiky a výrobky pre zdravie spotrebiteľov.

Zníženie dividendy ušetrí Bayeru približne 2,3 miliardy EUR počas nasledujúcich troch rokov, podľa analytika Charlieho Bentleyho z Jefferies. Ale súdne a dôchodkové záväzky sú stále vysoké, takže spoločnosť pravdepodobne bude musieť siahnuť po ďalších „hlavných strategických opatreniach“ na obnovu svojho finančného stavu, povedal Bentley.

Bayer už sľúbil, že do roku 2024 vynaloží až 14,8 miliárd USD na vyriešenie súdnych sporov týkajúcich sa Roundupu. Stále totiž čelí desiatkam tisíc žalôb v tejto veci, pričom investori a analytici sa pýtajú, či bude musieť zvýšiť svoje výdavky. Okrem toho sa Bayer tiež zaoberá drahými súdnymi spormi týkajúcimi sa ďalších produktov od Monsanta, vrátane herbicídu dikamba a toxických PCB.

Spoločnosť však čelí aj ďalším výzvam. Ceny poľnohospodárskych komodít klesajú, čo obmedzuje predaje v divízii poľnohospodárskych vied. Divízia farmaceutík čelí exspirácii patentov na svoje najpredávanejšie lieky, krvný zriedkavý Xarelto a liek na oči Eylea. Analytici sa tiež domnievajú, že môže mať problémy s rastom počas zvyšku desaťročia.

V novembri Anderson povedal, že očakáva, že do roku 2023 nevygeneruje žiadny voľný hotovostný tok napriek takmer 50 miliardám EUR tržieb, čo označil za „jednoducho neprijateľné“. Neskôr v tom istom mesiaci Moody’s Investors Service znížil výhľad pre Bayer z negatívneho na stabilný, uvádzajúc radu neúspechov v rozvoji liekov, ktoré poslali jeho akcie a dlhopisy na pokles.

Akcie Bayer


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov klesli o -50,8 % na 28,6 EUR. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 4,5 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 5,5 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 30,7 miliardy USD. V roku 2023 firma stratila 28 % trhovej hodnoty a v tomto roku ďalších 16 %.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokVýznamná fúzia v bankovom sektore: Capital One kupuje Discover Financial za 35,3 miliardy USD
Ďalší článokAmazon novým členom slávneho indexu Dow Jones Industrial Average
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno