Odčlenenie Sandoz

Švajčiarska farmaceutická spoločnosť Novartis AG, ktorú sme tiež zaradili medzi 26 európskych dividendových aristokratov, plánuje odčleniť svoju divíziu generík a biosimilárnych liekov Sandoz. Následne by Sandoz vstúpil na akciovú burzu SIX Swiss Exchange s americkým programom depozitných potvrdení v USA. Po odčlenení by sa mohol Novartis plne zameriavať na inovatívne lieky. Novartis očakáva, že proces sa dokončí v druhej polovici roku 2023.

„Odčlenenie by umožnilo našim akcionárom ťažiť z potenciálnych budúcich úspechov sústredenejšieho Novartisu a samostatného Sandozu a ponúklo by diferencované a jasné investičné tézy pre jednotlivé podniky,“ povedal Joerg Reinhardt, predseda predstavenstva Novartisu.

Novartis je tak ďalším farmaceutickým gigantom, ktorý sa snaží pretvoriť svoje podnikanie s cieľom splniť očakávania akcionárov. Divízia Sandoz, ktorá v minulom roku vygenerovala tržby vo výške 9,6 miliardy dolárov, vyvolávala otázky ohľadom jej vyhliadok v budúcnosti. Hoci má podnik silné zastúpenie v Európe, ale aj v USA, pandémia Covid 19 znížila jeho príjmy, pretože sociálne dištancovanie znížilo počet prechladnutí a chrípok, a v konečnom dôsledku aj dopyt po generických a voľnopredajných liekoch Sandoz. Aj po prerušení pandemických obmedzení rast spoločnosti naďalej zaostával za inovatívnou časťou podnikania Novartis.

V súčasnosti mnohí veľkí výrobcovia liekov smerujú k inováciám a zavrhujú spotrebiteľské alebo generické podniky. Britská firma GSK nedávno vyčlenila svoju divíziu pre zdravie spotrebiteľov, aby zlepšila zameranie na vývoj nových liekov. Tento krok nasledoval po dlhom období rastúcej kritiky, a to aj zo strany aktivistických investorov, o výkone GSK pod vedením generálnej riaditeľky Emmy Walmsleyovej. Zdravotnícky gigant Johnson & Johnson oznámil, že odštiepi svoju spotrebiteľskú divíziu v novembri.

Novartis

Novartis je medzinárodná farmaceutická spoločnosť založená vo Švajčiarsku a so svojou trhovou kapitalizáciou na úrovni 184,6 miliardy dolárov je 8. najcennejším podnikom vo svojom odvetví. Do jeho portfólia patria populárne produkty ako Voltaren, Theraflu, Otrivin, Procto-Glyvenol či Orofar. Hoci okolo spoločnosti nie je tak veľa vzruchu ako o amerických konkurentoch typu Pfizer či Merck, Novartis je veľmi úspešná spoločnosť, ktorej ročné tržby dosahujú výšku takmer 53 miliárd dolárov.

Koncom minulého roka Novartis informoval, že do roku 2026 tržby porastú v priemere o viac ako 4% ročne, pričom až 20 nových liekov by mohlo byť v nasledujúcich 5 rokoch schválených. Každý z nich má potenciál generovať tržby presahujúce 1 miliardu dolárov. Spoločnosť taktiež v súčasnosti reorganizuje svoju organizačnú štruktúru, pričom v rámci tejto iniciatívy plánuje zrušiť až 8 000 pracovných miest v snahe ušetriť do roku 2024 najmenej 1 miliardu dolárov.

Akcie Novartis


Akcie Novartis v tomto roku klesli o -4,4 % a za posledných 12 mesiacov o -8,0 % na $83,61, čím mierne prekonávajú výkon širšieho trhu. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za 8,5 násobok zisku na akciu (P/E); 17,2 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 6,3 násobok EV/EBITDA. Ročný dividendový výnos akcií Novartis je vo výške 3,94 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAkcie Snowflake vystrelili o 20% nahor po jednoznačnom prekonaní analytických odhadov
Ďalší článokAmazon oznámil zelenú vodíkovú dohodu s Plug Power a tiež ukončenie Amazon Care
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno