Kvartálne výsledky

Tento týždeň reportovalo svoje kvartálne výsledky mnoho spoločností, ktorých posledný štvťrok sa skončil 31. júla 2022. Poslednou, ale ostro sledovanou bola spoločnosť Affirm Holdings. Jeden z lídrov na trhu BNPL prekonal analytické predpoklady z hľadiska hrubej hodnoty predaného tovaru (GMV), ale tržby aj strata nedosiahli očakávania Wall Street. Manažment zároveň investorom ponúkol slabý výhľad na ďalší kvartál, ale aj na celý hospodársky rok 2023. Akcie Affirm v dnešnom rozšírenom obchodovaní klesajú o -12,5 % na $27,3.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: Tržby Affirm v 4. štvrťroku 2022 dosiahli hodnotu $364,1 MIL., čo predstavuje medziročný nárast o +39,1 %. Konsenzus analytikov bol na úrovni $365 MIL.

Prevádzkový zisk: / strata Prevádzková strata sa oproti rovnakému obdobiu z predchádzajúceho roka zvýšila z -$114,3 MIL. na -$277,2 MIL. 

Čistý zisk / strata: Čistá strata medziročne vzrástla z -$121,4 MIL. na -$201,2 MIL., resp. z -$0,46 na -$0,65 na akciu. Na Wall Street sa prognózovala strata -$0,56 na akciu.

Cash Flow: Voľný cash flow bol naďalej negatívny a zhoršil sa z -$23,5 MIL. na -$37,8 MIL.

„Spoločnosť Affirm podala v štvrtom štvrťroku dobrý výkon,“ povedal Max Levchin, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Affirm. „Zvýšili sme GMV o 77 % a vytvorili sme nový rekord v opätovnom zapojení spotrebiteľov, pričom 85 % transakcií pochádzalo od existujúcich používateľov, a to všetko pri obozretnom riadení rizika. Naďalej sa zameriavame na škálovanie našej siete, udržiavanie atraktívneho hospodárenia, získavanie väčšieho podielu a pomáhanie našim partnerom rásť.“

Levchin pokračoval: „Zatiaľ čo rast online obchodu klesá späť na úroveň pred pandémiou COVID, sekulárny trend prijímania poctivých finančných produktov naberá na sile. Nielenže to robí našu misiu dôležitejšou, ale hrá to aj priamo v prospech silných stránok spoločnosti Affirm. vďaka našej šírke produktovej ponuky, odborným znalostiam v oblasti riadenia rizík a špičkovej technológii sme pripravení vyjsť v ústrety tejto chvíli a zefektívniť peniaze pre všetkých účastníkov našej siete.“

Najdôležitejšie novinky

Affirm informoval, že vo svojom 4. kvartáli zaznamenal medziročne 77 % nárast GMV, čo je jeden z kľúčových ukazovateľov podniku. Za celý rok sa GMV zvýšilo o 87 % na 15,5 miliardy dolárov. Počet aktívnych obchodníkov vzrástol z 29 na 235 tisíc, pričom nárast bol poháňaný predovšetkým tým, že obchodníci na platforme Shopify získali prístup k technológií Affirm prostredníctvom Shop Pay. Počet aktívnych zákazníkov sa zvýšil o 96 % na 14 miliónov a oproti minulému štvťroku o 1,2 milióna.

Affirm

Počet transakcií stúpol o 139 % na 12 miliónov a počet transakcií na zákazníka o 31 % na 3,0. Až 85 % z celkových transakcií pochádzalo od existujúcich používateľov Affirmu.

V ďalšom štvťroku manažment očakáva GMV v rozpätí 4,2 až 4,4 miliardy dolárov, tržby 345 až 365 miliónov dolárov a upravenú prevádzkovú ziskovú maržu -10 až -12 %. V celom fiškálnom roku 2023 Affirm prognózuje GMV na úrovni 20,5 až 22 miliardy dolárov, tržby 1,625 až 1,725 miliardy dolárov a upravenú prevádzkovú ziskovä maržu -4,5 až -6,5 %. Práve výhľad firmy na fiškálny rok 2023 sklamal investorov. Analytici odhadovali, že príjmy Affirm dosiahnu ďalší rok približne 1,91 miliardy dolárov.

Akcie Affirm


Akcie Affirm v tomto roku klesli o -68,9 % a za posledných 12 mesiacov o -57,1 % na $31,23. V dnešnom rozšírenom obchodovaní akcie klesajú o ďalších -13,0 % na $27,18.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Akcie Snowflake vystrelili o 20% nahor po jednoznačnom prekonaní analytických odhadov
Walt Disney predbehol Netflix a stáva sa najväčšou streamingovou spoločnosťou
Kvartálne výsledky Palantir, Warner Bros. Discovery a Berkshire Hathaway prostredníctvom VIDEA
Warren Buffet uprostred nákupov akcií znižuje spätné odkupy
Block zaznamenal 34% pokles príjmov z Bitcoinu, akcie klesajú o 7%
Kvartálne výsledky Alibaba, Meta, Apple, Amazon, Intel a AMD prostredníctvom VIDEA
PayPal prekonal očakávania Wall Street a ohlásil odkup akcií za $15 MLD.
Polročné výsledky XTB 2022 v znamení lepšej ziskovosti
Ekonomické spomalenie sa dotklo aj Google, ale ten naďalej rastie
Netflix s dôležitými novinkami avizuje návrat k rastu
PepsiCo zvláda infláciu a prevyšuje očakávania Wall Street
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach FB & IG

xtb
Predchádzajúci článokAmazon oznámil zelenú vodíkovú dohodu s Plug Power a tiež ukončenie Amazon Care
Ďalší článokDividendový kráľ 3M v bezprecedentných problémoch
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno