Koniec Amazon Care

Spoločnosť Amazon vypína svoju zdravotnú službu Amazon Care ktorú spustila pre vlastných zamestnancov počas pandémie a následne ju rozširovala aj na ďalších firemných zákazníkov. V marci 2021 Amazon oznámil plány na rozšírenie služby do celej krajiny a ponúkol miliónom jednotlivcov a rodín okamžitý prístup k vysokokvalitnej lekárskej starostlivosti a poradenstvu a to 24 hodín denne, 365 dní v roku. Služba Amazon Care zahŕňala virtuálnu, ale aj osobnú zdravotnú starostlivosť. Ukončenie pôsobenia tejto jednotky je podľa mnohých veľmi prekvapivé, pretože len vo februári podnik oznámil plány na rozšírenie Amazon Care do 20 ďalších miest vrátane New Yorku, Chicaga, Miami a San Francisca.

„Toto rozhodnutie nebolo urobené ľahkovážne a bolo jasné až po mnohých mesiacoch starostlivého zvažovania,“ povedal Neil Lindsay, senior viceprezident Amazon Health Services, v e-maile zamestnancom Amazon Health Services. „Napriek tomu, že naši registrovaní členovia si obľúbili mnohé aspekty Amazon Care, nie je to dostatočne úplná ponuka pre veľkých podnikových zákazníkov, na ktorých sme sa zamerali.“ Služba bude úplne vypnutá 31. decembra 2022.

Odstávka Amazon Care prichádza pritom len niekoľko týždňov po tom, čo spoločnosť oznámila dohodu o kúpe One Medical, reťazca lekárskych kliník, za 3,5 miliardy dolárov. Medzitým The Wall Street Journal informoval, že Amazon je tiež medzi uchádzačmi o kúpu spoločnosti Signify Health, čo by potvrdzovalo snahu Amazonu stať sa relevantným a silným hráčom na trhu zdravotnej starostlivosti v USA. V roku 2018 Amazon tiež kúpil online lekáreň PillPack, ktorá sa špecializuje na doručovanie liekov a porovnávanie cien.

Táto správa je dobrá pre ďalších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti ako napr. Teladoc Health či Amwell. Akcie Teladoc, ktoré sú aj napriek veľkým poklesom obľúbené investorkou Cathie Wood, v reakcii vo včerajšom obchodovaní stúpli o +4,01 % a akcie Amwell dokonca až o +6,09 %.

Dohoda s Plug Power

Amazon uzatvoril partnerstvo s energetickou spoločnosťou Plug Power o dodávke tekutého zeleného vodíka, oznámili spoločnosti vo štvrtok, čím sa akcie výrobcu vodíkových palivových článkov vo včerajšom obchodovaní zvýšili o +9,01 % na $30,0.

Zelený vodík je často propagovaný ako budúcnosť energetiky, keďže flexibilné palivo s nulovými emisiami sa dá použiť na dopravu a výrobu elektriny. Amazon uviedol, že Plug Power mu bude od roku 2025 každý rok dodávať 10 950 ton zeleného vodíka, ktorý použije na nahradenie tzv. šedého vodíka, nafty a iných fosílnych palív. Spoločnosti však neprezradili špecifiká cien dodávok. Šedý vodík sa vyrába zo zemného plynu bez sekvestrácie uhlíka a tvorí väčšinu z 90 miliónov ton vodíka, ktoré sa ročne vyprodukuje na celom svete.

Dohoda o zelenom vodíku poskytne dostatok energie ročne pre 30 000 vysokozdvižných vozíkov alebo 800 ťažkých nákladných vozidiel, uviedol Amazon.

Najväčší online predajca na svete uviedol, že v súčasnosti využíva vodík na pohon viac ako 15 000 vysokozdvižných vozíkov s pohonom na palivové články a plánuje zvýšiť tento počet na 20 000 kusov do 3 rokov. Spoločnosť má tiež objednávku na 100 000 elektrických dodávkových vozidiel so spoločnosťou Rivian, v ktorej je Amazon najväčším akcionárom.

Plug Power uviedol, že dohoda s Amazonom pomôže spoločnosti dosiahnuť cieľ 3 miliardy dolárov v ročných tržbách do roku 2025. Firma tiež uviedla, že poskytla Amazonu možnosť na nákup až 16 miliónov svojich akcií za realizačnú cenu $22,9841 pre prvých 9 miliónov akcií.

Vodíková spoločnosť v októbri minulého roka informovala aj o partnerstve s Airbusom.

Akcie Amazon


Akcie Amazon od začiatku roka klesli o -17,7 % a za posledných 12 mesiacov o -16,8 %, čím zaostávajú za výkonom širšieho trhu. Akcie firmy sa obchodujú za 125,6 násobok zisku na akciu (P/E) a 29,5 násobok EV/EBITDA. Spoločnosť v súčasnosti trpí nižšími ziskovými maržami kvôli vysokým cenám energií a tlaku na rast miezd.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokNovartis plánuje odčlenenie a vstup na burzu svojej divízie generík Sandoz
Ďalší článokAkcie Affirm sa opäť prepadávajú, tentoraz po slabom výhľade manažmentu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno