Prepad trhovej kapitalizácie

Hodnota spoločnosti Apple v závere minulého roka prudko klesla a po prvý raz od marca 2021 sa dostala pod hranicu 2 biliónov dolárov. Výpredaj prišiel rok po tom, čo sa výrobca iPhonov stal vôbec prvou spoločnosťou, ktorá dosiahla míľnik trhovej kapitalizácie 3 bilióny dolárov.

Pokles akcií spôsobil okrem obáv z recesie aj analytik BNP Paribas Jerome Ramel, ktorý znížil rating akcií Apple na „neutrálny“ a cenový cieľ zo 180 USD na 140 USD. Obavy investorov ale spočívajú hlavne v spomaľujúcej globálnej ekonomike a vyysokej inflácií, pretože tieto faktory môžu poškodiť dopyt po zariadeniach Apple. V skutočnosti Apple pravdepodobne už cíti poklesu dopytu. Analytici totiž informovali, že spoločnosť prikázala dodávateľom, aby vyrábali menej dielov pre jej slúchadlá, hodinky a notebooky.

Ramel okrem zníženia ratingu a cenového cieľu pre akcie Apple, znížil aj svoje ciele v oblasti dodávok iPhonov pre rok 2023 na 224 miliónov kusov z 245 miliónov kusov.

Aké čísla vykáže Apple?

Vzhľadom na to, že investori sa obávajú poklesu spotrebiteľského dopytu, analytici očakávajú, že spoločnosť vykáže v nadchádzajúcich týždňoch pokles tržieb za decemberový kvartál o 1 %. To by znamenalo jej prvý štvrťročný pokles tržieb od marcového štvrťroka 2019. „Majú tendenciu prikláňať sa k zákazníkom špičkových spotrebných zariadení, ale aj táto skupina ľudí môže byť ovplyvnená vysokou cenou všetkého,“ povedala Kim Forrest z Bokeh Capital Partners.

Aj napriek prepadu akcií je Apple naďalej najhodnotejšia spoločnosť sveta nasledovaná ropnou firmou Saudi Aramco a ďalším technologickým gigantom Microsoftom.

Akcie Apple

Akcie spoločnosti Apple, v tomto roku stúpli o +3,7 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 129,62 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 21,2 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 19,1 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 16,8 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokNajlepšie ETF fondy za rok 2022 ovládlo Turecko a najmä energie
Ďalší článokEurópske luxusné značky ako Louis Vitton a Kering rastú po zmiernení čínskych obmedzení
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno