Rekordné tempo buybackov

Veľké a bohaté spoločnosti využívajú nižšie ocenenie svojich akcií v dôsledku ekonomického spomaľovania na ich spätné odkupy. Táto alternatívna forma odmeňovania akcionárov je stále obľúbenejšia a v minulom roku dosiahli nový rekord vo výške 1,22 bilióna dolárov a už teraz sú na ceste k prekonaniu tohto maxima v roku 2023. Spoločnosti zatiaľ tento rok oznámili plánované odkúpenie akcií v hodnote približne 175 miliárd dolárov. To je viac ako dvojnásobok minuloročného tempa.

Vysoké buybacky vedú predovšetkým firmy, ktorým prudko klesla trhová hodnota, ale napriek tomu si dokážu generovať veľké množstvo hotovostných tokov, a tiež spoločnosti, ktorým sa v súčasných zložitých podmienkach darí.

Príkladom je americký ropný gigant Chevron, ktorý minulý mesiac oznámil, že svoje výdavky na spätné odkúpenie akcií strojnásobí na 75 miliárd USD. Ďalší ropný obor ExxonMobil uviedol, že zvýši buyback o ďalších 35 miliárd USD. Prudký pokles akcií sa snaží v prospech akcionárov využiť napr. Meta, materská spoločnosť Facebooku, ktorá oznámila odkup akcií za 40 miliárd USD, na čo akcie reagovali rastom o 20 %. Buyback v hodnote 20 miliárd USD oznámila aj softvérová spoločnosť Salesforce.

image 9
Vývoj ohlásených programov odkupovania vlastných akcií spoločnosťami tvoriacimi index S&P 500, zdroj obrázku: Bloomberg

Prečo firmy uskutočňujú odkupy vlastných akcií?

Spätné odkupy akcií (alebo „buybacky“) spoločnosti využívajú ako alternatívnu formu voči dividendám na vrátenie hodnoty akcionárom. Ich cieľom zvyčajne býva stimulácia dopytu zo strany investorov, preukázanie viery manažmentu v budúcnosť podniku či využitie lacnej ceny akcií na trhu. Spätné odkupy akcií majú zvyčajne pozitívny efekt, pretože zvyšujú zisk na 1 akciu (po odkúpení sa totiž akcie sťahujú z obehu a zisk či iný ukazovateľ sa teda delí menším počtom akcií).

Keďže vďaka odkupom akcií je zisk na 1 akciu vyšší, pomer ceny akcie a zisku na akciu (P/E) je nižší a to tlačí na rast ceny nahor. Oproti dividendám majú odkupy akcií výhodu v tom, že nepodliehajú zdaneniu. V súčasnosti čoraz viac firiem pristupuje k odkupom akcií, pričom aktuálne dosahujú rekordné hodnoty.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokNajväčší akcionár Credit Suisse už banke nedokáže pomôcť, príde ďalší krach?
Ďalší článokNajväčšie americké banky sa spojili, aby zachránili First Republic Bank
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno