Problémy so zásobami

Micron Technology, najväčší americký výrobca pamäťových čipov, potvrdzuje obavy, že čelí pomalému zotavovaniu z prebytku zásob, ktoré spustošilo jeho financie. Keď spoločnosť minulý týždeň oznámila štvrťročné výsledky, signalizovala, že trh s osobnými počítačmi zostáva náročný a problémy v Číne ohrozujú veľkú časť predaja.

Micron pracuje s prebytočnými zásobami a predstavitelia nepredpokladajú rýchly návrat k rastu v roku 2023. Očakáva sa, že dodávky počítačov klesnú o malé percento v porovnaní s minulým rokom a dokonca, že klesnú na úroveň, kde bol tento trh pred pandémiou. Pozitívom ale je, že podľa predstaviteľov firmy, Micron prekonal najnižší bod súčasného poklesu.

Podľa Manisha Bhatia, výkonného viceprezidenta a vedúceho globálnych operácií, firma neplánuje v aktuálnom štvrťroku odpísať žiadne ďalšie zásoby. „Najhoršie je za nami.“ povedal Bhatia. „Teraz je to skutočne o rýchlosti a tempe obnovy.“ Ale situácia v Číne, kde vláda rozhodla, že produkty Micronu predstavujú bezpečnostné riziko zostáva hlavným problémom firmy. Generálny riaditeľ Sanjay Mehrotra to nazval „významným protivietorom, ktorý ovplyvňuje náš výhľad a spomaľuje naše zotavenie“.

Aké sú očakávania ?

Micron predpovedá stratu približne 1,12 až 1,26 USD na akciu vo fiškálnom štvrtom štvrťroku, čo je horšia ako odhadovaná strata 1,10 USD. Tržby manažment odhaduje v tomto období na úrovni až 4,1 miliardy USD v porovnaní s priemerným odhadom analytikov 3,87 miliardy USD. Za tri mesiace končiace 1. júna tržby Micronu klesli o -57 % na 3,75 miliardy USD. Spoločnosť vykázala stratu 1,43 USD na akciu. To je porovnateľné s priemerným odhadom straty 1,59 USD na akciu a tržieb 3,69 miliardy USD.

Rovnako ako mnohí jeho konkurenti, aj Micron utrpel kolaps objednávok na svoje produkty po tom, čo slabší dopyt po PC a smartfónoch viedol k nahromadeniu zásob. Čipy Micron, ktoré pomáhajú ukladať a spracovávať informácie, sú obzvlášť citlivé na výkyvy dopytu, pretože pamäťové produkty sú priamo zameniteľné a obchoduje sa s nimi ako s komoditami.

Sankcie voči Číne

Rýchle výkyvy v rovnováhe medzi ponukou a dopytom môžu spôsobiť, že výrobcovia predávajú komponenty za menej, ako ich výroba stojí. Pred prerušením spôsobeným pandémiou vedenie spoločnosti Micron tvrdilo, že rozšírenie pamäťových čipov na viac trhov by pomohlo zabrániť ďalšiemu cyklu rozmachu a poklesu. A dokonca aj teraz Mehrotra a jeho tím tvrdia, že keď sa tento súčasný súbor nezvyčajných okolností skončí globálna pandémia, vojna v Európe a narušenie dodávateľského reťazca, ich priemysel sa vráti k dlhodobému ziskovému rastu.

Na rozdiel od svojich kórejských konkurentov sa však Micron stal obeťou geopolitického súperenia medzi Čínou a USA. Čínsky úrad pre kybernetickú bezpečnosť skúmal spoločnosť a zablokoval jej čipy v kritickej infraštruktúre. Spoločnosť so sídlom v Boise v štáte Idaho varovala, že vyšetrovaním môže byť ovplyvnená približne polovica jej predaja viazaného na klientov s centrálou v Číne. To predstavuje skoro 12 percent jej globálnych príjmov.

Mehrotra počas konferenčného hovoru s analytikmi povedal, že situácia v Číne zostáva „neistá a nestála“. „Micron pracuje na zmiernení tohto vplyvu v priebehu času a očakáva zvýšenú variabilitu výnosov medzi štvrťrokmi,“ povedal. „Dlhodobým cieľom spoločnosti je udržať si svoj podiel na globálnom trhu,“.

Akcie Micron


Akcie Micron od začiatku roka vzrástli o +21,5 % a za posledný rok o +3,53 %. V súčasnosti sa sa obchodujú za 17,55 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 13,2 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokDuolingo vďaka AI v zozname TOP 100 najvplyvnejších spoločností
Ďalší článokPorsche na stretnutí akcionárov oznámilo investície v hodnote 20 miliárd EUR
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno